Vláda nacistov bola len smietkou vo veľkolepej histórii Nemecka, tvrdí AfD a zašla ešte ďalej…

Germany Nationalist Party
Alexander Gauland z nemeckej AfD Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Vláda nacistov v Nemecku bola len drobnou smietkou v inak veľkolepej histórii nemeckého národa. V prejave na zjazde mládežníckeho krídla nemeckej krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) to vyhlásil jej podpredseda Alexander Gauland.

V krajine tento výrok vyvolal rozruch, samotná AfD sa však od neho odmietla dištancovať. „Iba tí, ktorí sú si vedomí svojej histórie, sú schopní tvarovať budúcnosť. Hitler a nacisti, to je len kúsok vtáčieho hovienka v tisícročných úspešných dejinách Nemecka. Áno, prijímame zodpovednosť za týchto dvanásť rokov, ale naše dejiny sú slávne a tieto dejiny, milí priatelia, trvali dlhšie ako tých hlúpych dvanásť rokov,“ cituje Gaulandovo vyjadrenie nemecká spravodajská televízia Deutsche Welle.

Proti Gaulandovým slovám ostro protestovali predstavitelia väčšiny strán nemeckého politického spektra od Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej cez Slobodných demokratov (FDP) až po Zelených. Samotná AfD však na slovách svojho podpredsedu nevidí nič zlé. „Vtáčie hovienko, to je to, čo aj mne pasuje k nacistickej ére,“ napísal na Twitter hovorca strany Christian Lüth.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf Hitler
Firmy a inštitúcie AfD Alternatíva pre Nemecko