Vláda nadŕža Harabinovi na súde, tvrdí Lucia Žitňanská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia žitňanská
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Vláda neháji záujmy Slovenska, ale súkromnej osoby Štefana Harabina. Tvrdí to bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Podľa nej doručila vláda Európskemu súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu stanovisko, ktoré nahráva pozícii Štefana Harabina v jeho spore so Slovenskou republikou.

Ten sa týka rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý potvrdil disciplinárny trest zníženie platu o 70 percent za jeden rok pre Harabina za to, že nechcel počas minulej vlády pustiť na najvyšší súd kontrolu z ministerstva financií.

„Považujem za absurdné, že vláda požiadala štrasburský súd, aby Harabinovi v súvislosti s nemajetkovou ujmou priznal náhradu,“ uviedla poslankyňa Žitňanská.

Žitňanská hovorí o nevedomosti

Štefan Harabin
Foto: SITA/Marián Peiger

V stanovisku, ktoré ukázala novinárom, vláda tiež priznáva, že existuje priama príčinná súvislosť medzi finančnou ujmou a namietaným porušením Dohovoru zo strany Harabina.

„Je to akoby ste si ako občan platili advokáta a advokát namiesto toho, aby použil argumenty vo váš prospech, tak dá na stôl súdu argumenty v prospech protistrany,“ povedala Žitňanská.

Podľa Žitňanskej ak vláda spochybňuje rozhodnutie Ústavného súdu SR voči Štefanovi Harabinovi, potom by mala s Harabinov uzavrieť zmier. „Len potom by museli ministri hlasovať otvorene za to, že sú pripravení vrátiť mu 70 percent platu za jeden rok a plus nemajetkovú ujmu,“ pokračuje poslankyňa.

Druhé vysvetlenie vidí v tom, že kabinet nevie, čo robí zástupkyňa Slovenska pred štrasburským súdom. Podľa Žitňanskej však minister spravodlivosti Tomáš Borec musel vedieť, aké stanovisko za vládu z ministerstva do Štrasburgu odchádza. „Ak si chce premiér zachovať vlastnú tvár, tak by mal odvolať ministra spravodlivosti,“ dodala.

Vláda obvinenia odmieta

Robert fico a tomáš borec
Foto: SITA/Diana Černáková
Sudy and kladivko
Foto: facebook.com

Vláda neuznáva porušenie práv Štefana Harabina v spore so Slovenskou republikou, ktorý rieši Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Ministerstvo spravodlivosti to tvrdí v reakcii na mediálne vyhlásenia poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej. Stanovisko ministerstva agentúre SITA poskytla rezortná hovorkyňa Jana Zlatohlávková.

Vláda musí podľa rezortu spravodlivosti pri každej oznámenej sťažnosti reagovať na výzvu ESĽP vyjadriť sa k nárokom sťažovateľa na spravodlivé zadosťučinenie pre prípad, že tento medzinárodný súd dospeje k záverom o porušení práv.

„Uvedené neznamená, že vláda uznáva porušenie práv sťažovateľa Harabina. Práve naopak, zdôrazňujeme, že vláda so sťažovateľom neuzavrela zmier, ale pokračovala v sporovom konaní pred ESĽP, vyjadrila sa k spravodlivému zadosťučineniu a zároveň v ňom reagovala na nové skutočnosti uvedené sťažovateľom, ku ktorým došlo na vnútroštátnej úrovni – výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu a rozhodnutie ministra financií z 23. apríla 2012,“ píše rezort.

Ak poslankyňa Žitňanská naznačuje, že vláda doručila ESĽP stanovisko, v ktorom uznáva porušenie práv sťažovateľa Harabina, podľa ministerstva ide buď o vážne nepochopenie veci, alebo o hrubé a úmyselné zavádzanie verejnosti.

Aj autorka spomínaného stanoviska vlády Marica Pirošíková tvrdí, že vláda musí reagovať na dodatočné vyjadrenia sťažovateľa. „Nikde tam nie je uznanie porušenia práv,“ povedala agentúre SITA. Poznámky v dodatočnom stanovisku sa podľa Pirošíkovej netýkajú merita veci, ale píšu sa pre prípad, ak súd zistí porušenie práv. Práve v nich sa uvádza, že „v súvislosti s nemajetkovou ujmou žiada vláda súd, aby za ňu priznal sťažovateľovi primeranú náhradu na základe svojho precedenčného práva v závislosti od zisteného porušenia práv“.

Vláda tiež v druhej poznámke priznáva, že existuje priama príčinná súvislosť medzi finančnou ujmou a namietaným porušením Dohovoru zo strany Harabina. Podľa Pirošíkovej vláda necháva rozhodnúť súd. Rozsudok by mal byť známy 20. novembra. „Budeme o ňom informovať bez zbytočného odkladu. Súčasťou uvedeného rozsudku budú aj zosumarizované vyjadrenia vlády k sťažnosti,“ uvádza ministerstvo spravodlivosti. Podľa rezortu môže rozhodnutie ESĽP v tejto veci predstavovať významný návod pre ďalšiu rozhodovaciu činnosť vnútroštátnych orgánov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan HarabinTomáš Borec
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva