Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlada fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania mimoriadnej 121. schôdze vlády SR na tému: Stanovisko vlády SR k návrhu Európskej komisie na rozšírenie sankcií voči Ruskej federácií. Bratislava, 4. september 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
2. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vláda o sankciách voči Rusku nerozhodla, brzdí ju Brusel

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Vláda na stredajšom rokovaní nerozhodla o tom, aký postoj zaujme Slovenská republika k novému balíku sankcií Európskej komisie voči Rusku.

Premiér Robert Fico, ktorý si na summite lídrov EÚ vyhradil právo odmietnuť niektoré sankcie, po rokovaní vlády odišiel a avizovaná tlačová beseda nebola. Jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová prezradila, že vláda stále čaká, kým jej Európska komisia poskytne zoznam komodít, ktoré bude zakázané vyvážať do Ruska.

Zoznam by mal byť k dispozícii v stredu popoludní. „Hneď potom si nad to sadneme, budeme komunikovať so slovenskými firmami, aké to bude mať dosahy a potom sa budeme vyjadrovať aj konkrétnejšie,“ dodala Szabóová.

Kažimír nepredpokladá katastrofu

Postoj sociálnych partnerov a vlády k sankciám voči Rusku je podľa ministra financií Petra Kažimíra veľmi podobný, a to pragmatický. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní kabinetu. Ako ďalej zhodnotil šéf rezortu financií, prvé kolo sankcií má aj negatívny vplyv na ekonomiku Európy.

„Priame dopady v prípade Slovenska nie sú veľmi závažné, sú zatiaľ v miliónoch eur, hovorím o prvom kole sankcií. Tie nepriame dopady sú už ale závažnejšie, pretože sa týkajú hlavne potenciálu ekonomiky našich kľúčových obchodných partnerov,“ povedal Kažimír.

Podľa neho stále nie je dôvod na paniku, no pripustil, že v tejto situácii bude musieť rezort financií zrejme revidovať odhad rastu ekonomiky SR na budúci rok. „Nemyslím si, že to bude nejaká katastrofa, ale ten trend sa otáča práve pod vplyvom udalostí, ktoré sú v Európe, ale aj vo svete. Toto leto sa veľa zlých vecí udialo,“ poznamenal minister financií.

Konkrétne tovary zatiaľ nepoznajú

Kažimíra potvrdil, že nie je jasné, ktorých tovarov sa sprísnenie sankcií voči Rusku dotkne. „Čakáme na konkrétny návrh, konkrétne znenie druhého kola sankcií, o ktorých naši diplomati a diplomati ďalších európskych krajín rokujú aj dnes, aj v najbližších dňoch,“ konštatoval. Podľa ministra financií by malo ísť o tovary, ktoré sa môžu používať ako na vojenské, tak aj civilné účely.

„Vyjadrili sme, že najlepší je ten cieľový stav, keby už neboli žiadne sankcie, keby sa rozvíjal obchod aj s Ukrajinou, aj s Ruskom a keby Ukrajinci našli riešenie, ktoré je prospešné pre všetkých obyvateľov krajiny,“ vyhlásil po mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.

„Slovensko je členom EÚ a chceme týmto plnohodnotným, plnoprávnym členom zostať. Musíme teda pozerať aj na mienku našich partnerov v EÚ. Na strane druhej si želáme, aby sankcie neboli, aby bol normálny obchod medzi Ruskom a nami, medzi Ukrajinou a nami, pretože to je najlepšie riešenie. Samozrejme preferujeme politický prístup. Musíme však vedieť, aké sankcie a koho sa dotknú,“ doplnil.

Odbory dali vláde mandát

Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov sa podľa slov predsedu Jozefa Kollára zhodlo na tom, že vláde dáva mandát zachovať si isté pozície v rámci EÚ. V otázke sankcií, ktoré by mali silný dopad na ekonomiku SR, to znamená podľa neho postupovať tak ako doteraz, a to odmietavým postojom.

Podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Jozefa Karlubíka Slovensku nehrozia len sankcie voči Rusku, ale sú tu aj druhé sankcie na strane našich vývozných partnerov, v prípade, že postoj SR nebude konzistentný s politikou EÚ. „Hrozia tu nazvime to nepriame sankcie. Berieme a podporujeme názor premiéra, že treba byť pragmatický, vítame to, že sme zapojení do tejto diskusie a musíme skutočne zmapovať a konkretizovať sankcie, ktoré prídu, pretože doteraz, zatiaľ posledná vlna sankcií, zverejnená nebola,“ vyhlásil.

Vlády členských štátov Európskej únie rozhodnú o podobe nových sankcií proti Rusku do piatka.

Odporúčané články

Estónsko chce trvalé základne NATO, Rusko cíti hrozbu Putin myslel výrok o zabratí Kyjeva inak, bráni ho Rusko

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...