Vláda odklepla zmenu zákona a Slováci, ktorí prišli o občianstvo, ho budú môcť získať naspäť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cestovný pas, Slovensko
V stredu 9. júna napríklad padol rekord v počte vydaných expresných pasov za jeden deň. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 24. februára, 11:01

Osoby, ktoré od roku 2010 prišli v dôsledku prijatia iného občianstva o občianstvo SR, ho budú môcť získať späť. Vyplýva to z novely zákona o štátnom občianstve z dielne ministerstva vnútra, ktorú v stredu 24. februára schválila vláda.

Štátne občianstvo SR podľa schváleného návrhu možno udeliť žiadateľovi, ktorý občianstvo stratil nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva v období od 17. júla 2010 do 30. júna 2021. Predpokladom je, že nadobudol občianstvo štátu, v ktorom mal v čase jeho nadobudnutia povolený pobyt, registrovaný pobyt alebo inak evidovaný pobyt najmenej päť rokov a predloží doklady v listinnej podobe, ktoré tieto skutočnosti preukazujú.

Žiadateľ nesmie byť hrozbou

Ak občan SR nadobudol cudzie štátne občianstvo uzavretím manželstva a v prípade detí narodením alebo osvojením, o občianstvo SR podľa novely rovnako nepríde. Rovnako je to v prípade osôb, ktoré po dobu aspoň piatich rokov žijú v zahraničí a nadobudli miestne občianstvo.

Občan SR je podľa novely povinný písomne oznámiť ministerstvu vnútra nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva do 90 dní od jeho nadobudnutia. Zároveň je povinný predložiť k tomuto oznámeniu doklady v listinnej podobe, ktoré preukazujú nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva a ďalšie doklady, podľa ktorých spĺňa podmienky na ponechanie občianstva SR.

Medzi ďalšie zmeny, ktoré novela prináša, patrí napríklad podmienka, že žiadateľ o slovenské občianstvo nesmie predstavovať hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť SR.

„Podklady k posúdeniu splnenia tejto podmienky budú vyplývať zo stanoviska príslušného štátneho orgánu v oblasti bezpečnosti, najmä Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva,” uvádza ministerstvo vnútra. Žiadateľ je zároveň povinný k žiadosti o občianstvo priložiť iba platný doklad totožnosti obsahujúci aktuálnu podobu tváre.

Česi nemusia dokazovať ovládanie jazyka

U žiadateľov o slovenské občianstvo, ktorí sú alebo boli štátnymi občanmi Českej republiky, sa po novom zavedie výnimka z preukazovania ovládania slovenského jazyka.

Táto výnimka sa zároveň uplatní aj u žiadateľov, ktorí majú vydané platné osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí, u žiadateľov starších ako 65 rokov a žiadateľov, ktorí úspešne vykonali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka alebo štátnu jazykovú skúšku zo slovenského jazyka alebo štátnu skúšku na vysokej škole v rámci študijného programu uskutočňovaného v slovenskom jazyku, ak od nich neuplynulo viac ako desať rokov.

Medzi dôvody pre nevzniknutie štátneho občianstva SR sa po novom dopĺňa aj skutočnosť, ak sa vydanie listiny o udelení štátneho občianstva dosiahlo porušením povinnosti ustanovenej osobitným zákonom alebo medzinárodnou zmluvou.

Jednoduchší spôsob navrátenia občianstva

„Týmto ustanovením sa zabraňuje nadobudnutie štátneho občianstva SR osobami, ktoré porušili v súvislosti s konaním o jeho udelenie zákon, alebo ak boli zákon alebo medzinárodná zmluva v súvislosti s týmto konaním porušené zo strany konajúceho správneho orgánu,” upresnil rezort vnútra.

„V súlade s programovým vyhlásením vlády umožníme občanom Slovenskej republiky dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo tohto štátu bez straty slovenského. Zároveň riešime situáciu tých ľudí, ktorí o naše občianstvo prišli po sprísnení zákona pred desiatimi rokmi,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Dodal, že ho budú môcť získať naspäť jednoduchším spôsobom na základe štandardných európskych princípov. Informovala o tom Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Schválené zmeny nadobudnú účinnosť 1. júla tohto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marta FabianováRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRVláda SR