Vláda odmietla Ficov zákon o dvojakom občianstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda, kabinet
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Vláda dnes odsúhlasila úpravu „antizákona“ o občianstve vlády Roberta Fica, po novom by slovenskí štátni príslušníci prijatím cudzieho občianstva o naše občianstvo neprišili. Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o občianstve, ktorú dnes schválila vláda. Hoci texty vypracovali koaliční poslanci, nie je zatiaľ jasné, v akej podobe bude v parlamente schválený.

Legislatívny text, ktorý pripravili poslanci SaS, Mosta-Híd a SDKÚ-DS, do zákona tiež pridáva ustanovenie, podľa ktorého Slovensko neuznáva nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva, ak ho občan získal v rozpore s medzinárodným právom, obyčajami a zásadami. Vládou schválený materiál zároveň umožňuje zjednodušene získať slovenské občianstvo ľuďom, ktorí ho stratili počas platnosti „antizákona“ predchádzajúcej vlády. Politici z KDH, ale aj parlamentná opozícia, označujú takúto úpravu za čisto deklaratórnu, keďže cudzie zákony na Slovensku tak či tak neplatia. Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka z KDH sa nazdáva, že takéto ustanovenie čiastočne zosmiešňuje slovenský právny režim.

DZURINDA: Vláda poslancom navrhla, ako vyriešiť dvojaké občianstvo

Vláda sa dnes jednomyseľne dohodla na tom, ako riešiť problematiku dvojakého občianstva. Šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) dnes na úrade vlády povedal, že v kabinete panuje zhoda na tom, aké pozície nebudú môcť zastávať ľudia s dvojakým občianstvom. Spresnil, že ľudia s dvoma pasmi nebudú môcť pracovať ako policajti, profesionálni vojaci, colníci, v informačných službách, na národnom bezpečnostnom úrade a v štátnej správe na pozíciách, kde prichádzajú do styku s tajnými a prísne tajnými informáciami.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) vysvetlila, že rovnaké obmedzenia by sa mali vzťahovať aj na tých slovenských občanov, ktorí z pohľadu SR majú len jedno občianstvo, ale požiadali o druhé cestou, akú Slovensko neuznáva. Išlo by napríklad o tých, ktorí požiadali o maďarské občianstvo podľa nového kontroverzného zákona. Slovenská republika totiž takéto občianstvo po schválení novely zákona o štátnom občianstve nebude uznávať.

Pôvodné znenie novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície, ktorá zavádza obmedzenia pre držiteľov dvoch pasov, obsahovalo obmedzenie aj pre prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry. Tých vláda navrhuje zo zoznamu vyňať, podľa Dzurindu ide o politickú dohodu.

Novelu o štátnej službe chce riešiť cez EÚ

Strana maďarskej koalície (SMK) nesúhlasí s návrhom novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície, ktorý vláde predložili poslanci Národnej rady SR za KDH a kabinet premiérky Ivety Radičovej s ním dnes súhlasil. O novele, ktorá nadväzuje na problematiku dvojakého občianstva, má ešte rozhodnúť parlament. „V prípade schválenia návrhu zákona v parlamente bude SMK iniciovať v Európskej únii revíziu zákona, ktorý porušuje viaceré normy únie,“ uviedol dnes predseda SMK József Berényi.

Účelom navrhovaného zákona je upraviť podmienky výkonu niektorých povolaní, ktoré sú spojené so špecifickými potrebami zachovávať lojalitu voči Slovenskej republike, vo vzťahu k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva. (…) Vychádza sa pritom zo skutočnosti, že v rámci týchto povolaní sa osoby oboznamujú so skutočnosťami, s ktorými sa viaže podmienka mlčanlivosti, a to najmä s utajovanými skutočnosťami. V tejto súvislosti poslanci vo svojom návrhu upozorňujú tiež na to, že pri získaní občianstva cudzieho štátu sa žiadatelia zaväzujú k vernosti cudziemu štátu, prípadne k jeho ochrane, a naopak, výkon povolaní v ozbrojených zboroch je podmienený služobnou prísahou, ktorou sa občania zaväzujú k vernosti Slovenskej republike. Vzhľadom na uvedené nie je žiaduce , aby osoby vykonávajúce uvedené povolania, ktorých podmienkou je štátne občianstvo Slovenskej republiky, mali aj cudzie štátne občianstvo,“ zdôvodnili poslanci Radoslav Procházka, Pavol Hrušovský a Pavol Abrhan v predkladacej správe.

Trojica poslancov návrhom reagovala na diskutovaný maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý umožňuje zahraničným Maďarom uchádzať sa po splnení daných podmienok o maďarské štátne občianstvo. „Podľa nášho názoru vládou schválené sprísnenie je vo viacerých bodoch v rozpore s princípom voľného pohybu pracovných síl Európskej únie, pretože tento chápe výnimky spod spomínaného princípu oveľa širšie, ako právna prax Európskeho súdu,“ zdôvodňuje šéf SMK. Strana, ktorá sa po vlaňajších parlamentných voľbách nedostala do Národnej rady SR má v europarlamente za Slovensko dvoch zástupcov – europoslankyňu Edit Bauer a europoslanca Alajosa Mészárosa. Obaja boli zvolení za SMK vo voľbách do európskeho parlamentu v roku 2009. Budú v ňom pôsobiť do roku 2014.

Otázny je postoj Obyčajných ľudí

Liberalizácia zákona o štátnom občianstve však nie je pre postoj Obyčajných ľudí istá. Ich líder Igor Matovič pre agentúru SITA potvrdil, že ak parlament jeho pozmeňujúci návrh neschváli, Obyčajní ľudia budú hlasovať proti novele zákona o štátnom občianstve. „Budú na nás robiť bububu, že ohrozujeme koalíciu, ale nebude to účinné,“ povedal. V pozmeňujúcom návrhu obmedzujú možnosť držania dvoch pasov na ľudí, ktorí v cudzine najmenej rok pracovali, študovali, podnikali, žili alebo odtiaľ pochádzajú ich blízki príbuzní. Matovič považuje koaličné riešenie, teda prosté ustanovenie o tom, že Slovensko neuznáva existenciu cudzieho občianstva, ak nevzniklo štandardnou cestou, za detinské a neúčinné. Bez hlasov štyroch Obyčajných ľudí koalícia v parlamente nemá väčšinu a disponuje len 75 hlasmi.

Diskusiu o právnom režime akceptácie dvojakého občianstva vyvolalo prijatie zákona o štátnom občianstve, ktorý presadil maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa tohto zákona môže o maďarské občianstvo požiadať ktokoľvek, kto má predkov z Maďarska či Uhorska a ovláda maďarčinu. Tieto podmienky sa vzťahujú na väčšinu príslušníkov maďarskej menšiny žijúcich na Slovensku. Vláda Roberta Fica zareagovala tak, že prijatie cudzieho občianstva podmienila stratou slovenského. Poslanci Smeru aktuálne pripravili ďalšiu novelu tohto zákona, tá by umožnila mať dve občianstva ľuďom, ktorí mali v cudzine aspoň rok evidovaný pobyt.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Edit BauerIgor MatovičJózsef BerényiLucia ŽitňanskáMikuláš DzurindaPavol AbrhanPavol HrušovskýRadoslav ProcházkaViktor Orbán