Vláda odvolala Senčáka, SaS chce aj hlavu Domčekovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Martin Senčák skončil vo funkcii vedúceho služobného úradu Ministerstva zdravotníctva (MZ). Na návrh šéfa rezortu zdravotníctva Viliama Čisláka ho v stredu odvolala vláda.

Zmluvy boli uzatvorené v rozpore so zákonom

Post po Senčákovi preberie Zuzana Kucerová. Minister avizoval návrh na odvolanie Senčáka uplynulý týždeň. Dôvodom boli koncesné zmluvy na zabezpečenie stravovania pre štátne nemocnice v Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne a Poprade. Zmluvy boli uzatvorené v rozpore so zákonom.

Nemocnice ich ešte pred podpisom mali predložiť rezortom zdravotníctva a financií a schvaľovať ich mala vláda, čo sa nestalo. Pre koncesné zmluvy končia riaditelia nemocníc v Banskej Bystrici, Trnave a Poprade. Šéf trenčianskej nemocnice sa funkcie vzdal ešte v júli tohto roka. Hoci podľa Čisláka v prvom rade bola za dodržanie zákonných postupov pri verejnom obstarávaní zodpovedná nemocnica, istú časť zodpovednosti dáva aj ministerstvu, napriek tomu, že povinnosť informovať nemocnice mu z legislatívy nevyplýva.

Senčákovo odvolanie požadovala pre tender na stravovanie opozícia. K jeho odvolaniu pred časom vyzývalo ministra aj Lekárske odborové združenie pre dianie v piešťanskej nemocnici.

SaS trvá na odvolaní Domčekovej

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta splnenie jednej z požiadaviek opozície a účastníkov protestov, ktorou bolo odvolanie vedúceho služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Martina Senčáka. „Pán Senčák bol priamo zodpovedný za viaceré výrazné prešľapy v rezorte zdravotníctva a svoj post mal opustiť už dávno. Kým sa však proti praktikám Smeru v zdravotníctve nezmobilizovala verejnosť a časť opozície, Robertovi Ficovi prehrešky tohto úradníka vôbec neprekážali. Je to dôkaz, že protesty občanov a aktivity časti opozície vrátane SaS jednoznačne mali zmysel,“ povedal dnes predseda liberálov Richard Sulík.

SaS bude dôsledne trvať na splnení ďalších požiadaviek, medzi ktorými je aj odvolanie riaditeľky Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch Márie Domčekovej. „Je nepochopiteľné, že hoci štyria riaditelia nemocníc museli okamžite odísť za pochybné stravovacie zmluvy, Mária Domčeková je stále riaditeľkou nemocnice, ktorú pozná celé Slovensko pre podozrivý nákup CT prístroja, a pred ktorou protestujú rozhorčené zdravotné sestry,“ dodal Sulík.

Sulík prejavil vôľu bojovať proti korupcií

Liberáli sú rozhodnutí naďalej tvrdo bojovať proti korupcii. „Ľudia na uliciach ukázali, že rozkrádanie v réžii Smeru je pre nich neprijateľné. Časť opozície, ktorú spája úprimný záujem bojovať proti korupcii, zasa dokázala schopnosť spolupracovať. Spoločnými silami a s podporou verejnosti budeme preto naďalej žiadať splnenie ďalších požiadaviek, ktoré jednoznačne povedú k očiste verejného života a účinnejšiemu boju s korupciou,“ uzavrel predseda SaS.

Protesty odštartoval predražený nákup CT v piešťanskej nemocnici. Podujatia organizovali opoziční politici Alojz Hlina, Igor Matovič, Daniel Lipšic a europoslanec Sulík. Medzi šesť požiadaviek námestia na vládu patrí zákaz účasti schránkových firiem na verejných súťažiach, zriadenie špeciálneho výboru na dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, hmotná zodpovednosť politikov za nezákonné rozhodnutia, voľba predsedu

Najvyššieho kontrolného úradu navrhnutého opozíciou z radov renomovaných osobností, okamžité odvolanie riaditeľky piešťanskej nemocnice Márie Domčekovej a niekdajšieho vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martina Senčáka, ako aj skončenie politických nominácií v rezorte zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaDaniel LipšicIgor MatovičMária DomčekováRichard Sulík