Vláda ohrozuje Slovensko, situácia je podľa SDKÚ-DS vážna

SDKÚ DS
SDKÚ-DS Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Frešovi sa nepozdáva vznik ďalších strán v pravici

Predsedovi SDKÚ-DS Pavlovi Frešovi sa nepozdáva zakladanie nových strán. „Mňa aj tak trochu vyrušuje, aj mi to je smiešne, že v tejto krajine máme drvivú ľavicovú prevahu 83 poslancov a jedného premiéra. Za to na pravici máme asi sedem subjektov a najmenej 12 ľudí, ktorí do minúty môžu ísť robiť premiéra,“ povedal Frešo vo svojom prejave na rokovaní Ústrednej rady jeho strany v Liptovskom Mikuláši.

Podľa neho je to trochu drzé a treba viac pokory. Na Slovensku podľa neho musí prísť nová politická generácia, ktorá nie je podpísaná pod nedávnou minulosťou, ani pod hádkami, ani pod škandálmi ako bol údajný spis Gorila.

Tvrdí, že SDKÚ-DS je jediná strana, ktorá po voľbách zareagovala európsky, demokraticky a správne, keďže vymenila svoje vedenie. „To je jav, ktorý je správny, ktorý umožní spretrhať tie staré väzby, tie osobné animozity,“ povedal Frešo. Podľa neho nikto nie je zvedavý na minulosť, ale na to aká alternatíva v pravicovom spektre vznikne. „Ja s takým neporozumením vnímam, keď vidím politikov, ktorí pôsobia na scéne dlhšie ako nielen ja, ale aj s Ivanom Štefancom a Luciou Žitňanskou, ako zakladajú nové strany, a ešte si dajú do názvu, že sú noví,“ povedal vo svojom prejave na rokovaní Ústrednej rady jeho strany v Liptovskom Mikuláši.

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Príprava na župné voľby a vzťah Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – Demokratickej strany k ostatným opozičným stranám počas župných volieb boli hlavnými bodmi rokovania Ústrednej rady SDKÚ-DS v Liptovskom Mikuláši.

„SDKÚ-DS upozorňuje na vážnosť aktuálnej politickej situácie. Vláda jednej strany vážne ohrozuje Slovensko v hospodárskej, právnej a spoločenskej oblasti. Voči politike Smeru treba postaviť reálnu alternatívu,“ uviedol na tlačovej besede po rokovaní Ústrednej rady predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ústredná rada SDKÚ-DS vyzvala strany Ľudovej platformy, aby podpísali dohodu o spoločnom postupe vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov na jeseň 2013.

SDKÚ-DS zároveň vyzýva všetky stredopravé strany, aby vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov neuzatvárali koalície so stranou Smer a pripojili sa k stranám Ľudovej platformy.

Hoci Frešo očakáva, že v regiónoch sa môžu vyskytnúť problémy pri podpore spoločných pravicových kandidátov v župných voľbách, „Musí existovať jeden hlavný záujem, a to je ten, na ktorom sa chceme zhodnúť, že my stredopravé strany, teda SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, prípadne ďalšie, chceme byť alternatívou,“ uviedol Frešo. SDKÚ-DS si podľa neho vie v tejto otázke urobiť veľmi rýchlo poriadok.

Podľa Freša je dnes predčasné hovoriť o tom, kde a akého kandidáta postavia jednotlivé strany. Podstatné je to, aby stredopravé strany šli do župných volieb spoločne. „Nebude to o osobách, bude to o jasnej vôli, ideme alebo nejdeme spolu,“ povedal Frešo. Nadchádzajúce župné voľby budú podľa neho o tom, kto sa bude podieľať na zastavení Ficovho ťaženia, že chce mať všetky župy. „Nie je umenie postaviť x kandidátov, je umenie tie župné voľby vyhrať,“ povedal Frešo.

Pavol Frešo sa dotkol aj najnovšej iniciatívy Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého. „Detaily tých aktivít nepoznám. Čo považujem za smutné, a to sa trochu aj miernim, je, že ma neoboznámili s týmito aktivitami ani nikoho ďalšieho,“ uviedol Frešo. Celú záležitosť si chce Frešo vydiskutovať najskôr vo vnútri strany. „Ja sa nebránim nejakým diskusiám, pokiaľ sú tie diskusie na prospech SDKÚ-DS a to bude moja otázka, že v čom táto aktivita prospeje SDKÚ-DS,“ povedal Frešo.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec zdôraznil, že SDKÚ-DS vždy vítala otvorenosť a spoluprácu proti červenému moru, ktorý začína devastovať Slovensko. „Máme záujem na spoločnom postupe nielen v týchto voľbách. Voľby do VÚC sú prvé v rade, ale budúci rok nás čakajú ďalšie voľby. Je dôležité, aby sa spolupráca stredopravých strán postupne uskutočňovala aj v spolupráci a spoločnom postupe vo voľbách,“ povedal s tým, že voľby do VÚC budú len prvou skúškou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecPavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SDVláda SR