Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabcikovo elektraren
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
27. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vláda opäť zasadla, zaoberala sa časovým sklzom v Gabčíkove

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Vládny kabinet v stredu prerokoval správu o aktuálnom stave prevádzkových vzťahov na Vodnej elektrárni Gabčíkovo. Ministri sa so správou stotožnili.

Ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi uložili jeho kolegovia povinnosť, aby prostredníctvom generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Lazára, prijal opatrenia „na odstránenie nežiaduceho stavu spojeného s neplnením povinností zo strany Slovenských elektrární v súvislosti s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo“. Do konca októbra chce mať vláda na stole informáciu o prijatých opatreniach a o výsledku.

Elektrárne vraj nedodržujú zmluvu

Vodohospodárska výstavba predložila vláde správu, podľa ktorej Slovenské elektrárne nedodržujú zmluvu o prenájme gabčíkovskej elektrárne. „Slovenské elektrárne si neplnia povinnosti vyplývajúce zo zmluvy, na základe čoho dochádza v súčasnosti k viacerým problémom spojeným s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v dôsledku ktorých vzniká pre náš podnik škoda,“ uviedla v správe Vodohospodárska výstavba.

Podľa štátneho podniku sú problémom platby zo strany Slovenských elektrární, ktoré majú za prenájom vodnej elektrárne na Dunaji platiť. Vodohospodárska výstavba sa sťažuje na neposkytovanie potrebných informácií zo strany Slovenských elektrární. Ide o údaje, na základe ktorých by si mohol štátny podnik skontrolovať výpočty výšky platieb odvádzaných zo strany slovenského dominantného výrobcu elektriny.

Policajná razia v Slovenských elektrárňach
Foto: SITA/Ján Slovák

Vodohospodárska výstavba sa bojí o bezpečnosť

Vodohospodárska výstavba dokonca tvrdí, že Slovenské elektrárne môžu ohroziť bezpečnú prevádzku vodnej elektrárne. Štátnemu podniku sa totiž nepáči, že elektrárne stále nevykonali generálnu opravu turbín. „Do dnešného dňa (streda) nebol záväzným spôsobom zo strany štatutárnych orgánov Slovenských elektrární odsúhlasený časový harmonogram realizácie generálnych opráv turbín. Tie mali byť už dávno realizované,“ uviedol vodohospodársky podnik.

Minister životného prostredia si za správou, ktorú predkladal vláde, stojí. „Slovenským elektrárňam vyplývajú zo zmluvy isté povinnosti. My len chceme, aby tieto povinnosti dodržiavali. To znamená, aby urobili generálne opravy, aby účtovali veci tak, ako im vyplývajú zo zmluvy, aby nezatajovali informácie, ktoré vyplývajú z hospodárenia na vodnej elektrárni v Gabčíkove. Je to legitímna požiadavka, ktorú vláda má,“ povedal k celej záležitosti po rokovaní vlády minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý rázne vylúčil, že by správa, ktorou sa v stredu zaoberala vláda, mala niečo spoločné s júlovou policajnou raziou v Slovenských elektrárňach.

Elektrárne obvinenia odmietajú

Slovenské elektrárne všetky obvinenia odmietajú. „Plníme si všetky záväzky vyplývajúce zo zmlúv a dohôd upravujúcich prevádzku a majetko-právne vzťahy na Vodnom diele Gabčíkovo,“ reagovali pre portál vEnergetike.sk Slovenské elektrárne s tým, že za prenájom elektrárne riadne odvádzajú Vodohospodárskej výstavbe 65 % výnosov z predaja elektriny vyrobenej na Vodnom diele Gabčíkovo.

Gabcikovo elektraren
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Slovenský dominantný výrobca elektriny je presvedčený, že nijakým spôsobom neohrozuje bezpečnosť prevádzky gabčíkovskej elektrárne.

„Počas celej doterajšej prevádzky vodnej elektrárne v Gabčíkove z našej strany nedošlo k žiadnym závažným poruchám alebo iným rizikovým udalostiam. Technický stav elektrárne je neustále kontrolovaný tímom expertov a zodpovedá náročným medzinárodným štandardom. Dôkazom vynikajúceho stavu technologických zariadení boli aj povodne minulý rok, keď všetky gabčíkovské turbíny boli v prevádzke a prevádzali povodňové prietoky,“ uviedli Slovenské elektrárne.

Tie tvrdia, že v súčasnosti pracujú na novom harmonograme generálnych opráv turbín, keďže ten, ktorý bol prijatý počas predchádzajúceho vedenia Vodohospodárskej výstavby, bol novým vedením odmietnutý.

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo

podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne.

Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Odporúčané články

Vláda ide pri novelách justície proti sebe, tvrdí Via Iuris Hrozbou pre Slovensko môže byť podľa Fica prebytok potravín

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...