Video: Vláda podľa Kisku nomináciou Sakovej dokázala, že to s bojom o dôveru občanov nemyslí vážne

PREZIDENT: Prijatie nominantky na ministerku MV SR
Zľava: Nominantka na post ministerky vnútra, štátna tajomníčka rezortu Ministerstva vnútra SR Denisa Saková a prezident SR Andrej Kiska počas prijatia nominantky strany Smer-SD v Prezidentskom paláci. Bratislava, 24. apríl 2018 Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Nominácia štátnej tajomníčky ministerstva vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) na post ministerky rezortu je premrhaná príležitosť. Vládna väčšina nepochopila, čo sa po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej na Slovensku stalo.

Nedokázali vyslať signál

Touto nomináciou nedokázala vyslať presvedčivý signál, že to so snahou zabojovať o dôveru verejnosti myslí vážne. V reakcii na nomináciu Sakovej to uviedol prezident Andrej Kiska. Ten ju podľa ústavy za ministerku musí vymenovať, podľa samotnej štátnej tajomníčky by sa tak malo stať vo štvrtok.

„Po množstve nakopených a nevysvetlených podozrení z prepojenia mafie na najvyššie politické kruhy považujem za neprijateľné ignorovať požiadavky ľudí na reformy v rezorte vnútra a polícii vrátane zásadných a presvedčivých personálnych zmien,“ povedal v utorok Kiska vo videu, ktoré zverejnil na svojej facebookovej stránke.

Dôvera sa úplne rozsypala

Vládna väčšina tvorená zo strán Smer-SD, SNS a Most-Híd stále podľa Kisku nepochopila, čo sa od vraždy Kuciaka a Kušnírovej stalo, nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v záujem a schopnosť štátu zaistiť im ochranu a spravodlivosť.

„Nechce rozumieť, že prinavrátenie dôvery potrebujeme všetci bez ohľadu na politické zaradenie. Vláda ani touto nomináciou nedokázala vyslať presvedčivý signál, že so snahou zabojovať o dôveru verejnosti to myslí vážne. Ťažká úloha, za ktorú je vláda Petra Pellegriniho zodpovedná – uspokojiť situáciu, vrátiť dôveru ľudí v štát, sa stáva ešte ťažšou,“ hovorí vo videu Kiska.

Koalícii zároveň pripomenul, že zmeny zákonov nebudú stačiť, ľudia čakajú jasný signál, ktorý by ukázal ochotu zmeniť štýl vládnutia. Nomináciu Denisy Sakovej, dlhoročnej štátnej tajomníčky z Kaliňákovej éry, za takýto signál Kiska nepovažuje.

Stretol sa so Sakovou

Prezident si v utorok do Prezidentského paláca zavolal Sakovú. Tá po rokovaní s hlavou štátu informovala, že ju prezident vymenuje za ministerku vnútra vo štvrtok. Rokovanie s prezidentom bolo podľa nej konštruktívne aj náročné. Priznala, že sa rozprávali aj o IT kauzách. To, či sa rozprávali aj o budúcom policajnom prezidentovi, konkretizovať nechcela. Tvrdí, že bližšie sa vyjadrí až po svojom menovaní.

„Pozrite, pracovala som na tom rezorte desať rokov, viedla som veľmi veľké projekty a myslím si, že mám dosť veľké skúsenosti, aby som ten rezort viedla. Samozrejme, tých desať rokov bolo za ministra Roberta Kaliňáka,“ povedala v utorok novinárom po prijatí u prezidenta Saková.

Saková je v súčasnosti štátna tajomníčka ministerstva vnútra, hovorí sa o nej ako o pravej ruke Roberta Kaliňáka. Ten z funkcie odišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej a následných protestoch, ktoré boli najväčšie od revolúcie v novembri ´89.

Neskôr demisiu podal i samotný premiér Robert Fico. Vo vláde Petra Pellegriniho bol ministrom vnútra Tomáš Drucker. Na poste vydržal tri týždne, sám podal demisiu. Momentálne je vedením rezortu poverený premiér Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDenisa SakováRobert FicoTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR