Vláda podľa Tomanovej robí z mladých ľudí vazalov DSS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tomanová
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Vláda podľa exministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej robí z mladých ľudí zavedením automatického vstupu do druhého piliera vazalov dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Podľa nej by bolo lepším riešením, keby sa predĺžilo obdobie, počas ktorého môžu mladí ľudia dobrovoľne vstupovať do druhého piliera alebo by sa dobrovoľný vstup do sporivého piliera pre mladých ľudí časovo neobmedzoval. Poukázala pritom na riziko, že väčšia časť občanov sporiacich v druhom pilieri bude mať nízky dôchodok. Výnosy v kapitalizačnom dôchodkovom pilieri sú totiž podľa nej nižšie ako úroveň inflácie, a preto sa úspory na dôchodok znehodnocujú. „Je otázne, či nastavenie poplatkov a schopnosti manažérov dôchodkových fondov sú na adekvátnej úrovni,“ povedala Tomanová.

Opozičná poslankyňa zdôraznila, že kvôli vysokému počtu účastníkov v druhom pilieri a veľkoryso nastavenému percentu odvodov do kapitalizačného piliera chce ministerstvo práce v prvom pilieri obmedzovať maximálnu výšku dôchodku, či predlžovať vek odchodu do dôchodku. Zrušenie garancií v súčasných vyvážených a rastových fondoch označila Tomanová za absolútny hazard. Kritizovala tiež podľa nej zbytočné zavádzanie nového, indexového fondu. Podľa exministerky by v druhom pilieri stačili dva typy fondov, jeden s konzervatívnou stratégiou a druhý akciový. Celá novela zákona k druhému pilieri podľa Tomanovej len zvyšuje komfort pre dôchodkové správcovské spoločnosti.

Rušenie garancií v 2. pilieri je podľa Počiatka drzosťou

Počiatek
Foto: SITA/Michal Burza Foto: SITA/Michal Burza

Zrušenie garancií v rastových a vyvážených fondoch v druhom pilieri je podľa poslanca Jána Počiatka (Smer-SD) „do neba volajúca drzosť“. Podľa neho tento krok zneistí podstatnú časť sporiteľov v druhom pilieri. V parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení exminister financií uviedol, že podľa prieskumov 80 % sporiteľov uprednostňuje garancie na úkor vyššieho výnosu. Počiatek preto nesúhlasí s tým, aby vláda umelo presúvala sporiteľov do negarantovanej schémy. „Až 95 percent sporiteľov sa bude musieť rozhodnúť, či zostanú v negarantovanom fonde alebo prestúpia do garantovaného fondu,“ povedal. Dodal, že vláda chce odobrať garancie väčšine neskúsených sporiteľov.

Od 1. apríla budúceho roka by mali zaniknúť garancie v súčasných rastových a vyvážených fondoch

Jediným garantovaným fondom by tak mal zostať súčasný konzervatívny fond. Ak bude chcieť sporiteľ v rastovom alebo vyváženom fonde zostať v garantovanej schéme, musí najneskôr do 1. apríla budúceho roka prestúpiť do dlhopisového, súčasného konzervatívneho fondu. Vzniknúť má nový, tzv. indexový fond. Súčasne chce ministerstvo sporiteľom umožniť rozloženie ich dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný konzervatívny fond. Poslanec Július Brocka (KDH) s podporou sociálneho výboru navrhuje, aby sa minimálne obdobie sporenia v druhom penzijnom pilieri skrátilo späť z 15 rokov na pôvodných 10 rokov. Zavedenie minimálne 15-ročného sporenia v druhom pilieri presadila bývalá vláda Roberta Fica.

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

Súčasný konzervatívny fond sa má premenovať na dlhopisový, čím sa má na názve fondu lepšie odraziť spôsob investovania jeho prostriedkov. Zmenou metódy oceňovania fondu by sa malo umožniť nakupovanie cenných papierov s dlhšou splatnosťou, ktoré majú potenciálne vyšší výnos. Vyvážený fond sa má premenovať na zmiešaný, pričom garancie v tomto fonde sa zrušia. Rovnako by už nemali byť záruky v súčasnom rastovom fonde, ktorý by sa mal po schválení novely zákona označovať ako akciový. Štvrtý, novovzniknutý indexový fond by sa mal zamerať na akciové trhy a mal by sledovať a kopírovať zloženie vybraného akciového indexu alebo koša indexov.

O zrušení garancie v dôchodkovom fonde musia DSS informovať klienta do 15. januára

Dôchodkové správcovské spoločnosti by mali byť povinné najneskôr do 15. januára budúceho roka zaslať klientom, ktorí sporia v inom ako konzervatívnom fonde, písomné oznámenie o zrušení garancie v ich dôchodkovom fonde. V tomto liste má byť aj poučenie, že ak má sporiteľ záujem na zachovaní garancií, tak môže prestúpiť do garantovaného dlhopisového fondu. Súčasťou takéhoto listu má byť aj návratka, prostredníctvom ktorej klient oznámi svojej spoločnosti zámer prestúpiť do garantovaného dlhopisového fondu.

Mladí ľudia, ktorí sa stanú prvýkrát dôchodkovo poistenými osobami, a preto automaticky vstúpia do druhého piliera, by mali mať od začiatku apríla budúceho roka 180 dní na uzatvorenie zmluvy s jednou z dôchodkových správcovských spoločností. Ide o ľudí, ktorí sa prvýkrát stanú zamestnancami, povinne dôchodkovo poistenými samostatne zárobkovo činnými osobami, dobrovoľne dôchodkovo poistenými osobami, alebo poistencami štátu počas rodičovskej dovolenky alebo poberania príspevku na opatrovanie. Ak si dôchodkovú spoločnosť v tomto období nevyberú sami, správcu ich dôchodkových úspor im určí Sociálna poisťovňa. Poisťovňa má pritom prideľovať nerozhodnutých mladých sporiteľov penzijným správcovským spoločnostiam striedavo podľa abecedného poradia týchto spoločností. Mladý sporiteľ, ktorému Sociálna poisťovňa určí dôchodkovú správcovskú spoločnosť, si má na penziu sporiť v zmiešanom dôchodkovom fonde.

študenti
Foto: SITA

Po tom, čo mladý sporiteľ automaticky vstúpi do druhého piliera, má mať dva roky na to, aby z kapitalizačného penzijného piliera vystúpil. Rozhodnutie nesporiť si na dôchodok v druhom pilieri s úradne osvedčeným podpisom má doručiť Sociálnej poisťovni. Rezort práce tiež navrhuje pre mladých ľudí výnimku pri spoplatňovaní prestupov medzi penzijnými spoločnosťami. V prvých dvoch rokoch od ich automatického vstupu do sporivého piliera budú môcť zmeniť dôchodkovú spoločnosť bezplatne. V súčasnosti je pritom bezplatná zmena dôchodkovej spoločnosti možná v ročných intervaloch, v prípade skoršieho prestupu musí sporiteľ Sociálnej poisťovni zaplatiť 16 eur.

Poplatky za správu dôchodkového fondu sa v prípade troch existujúcich typoch fondov zachovajú na súčasnej úrovni 0,3 % priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde. V dlhopisovom fonde sa však zruší poplatok z výnosu. Pre sporiteľov v novom indexovom fonde by mal byť poplatok za správu fondu 0,2 % z čistej ročnej hodnoty majetku vo fonde. Pre zvýšenie motivácie správcovských spoločností chce rezort ponechať poplatok za zhodnotenie v zmiešanom a akciovom dôchodkovom fonde.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján PočiatekJúlius BrockaViera Tomanová