Vláda podporí vierozvestcov, za oslavy zaplatí 164-tisíc

Metod
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Tohtoročné oslavy 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie by mali vyjsť štátnu pokladnicu na vyše 164-tisíc eur.

V pláne sú aj ďalšie akcie pripomínajúce významné výročie, ktoré však nie sú financované zo štátneho rozpočtu.

Vláda v stredu schválila, že rezort financií prevedie peniaze hlavným organizátorom – mestu Nitra 52 tisíc eur, Konferencii biskupov Slovenska 50 tisíc eur, Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku päťtisíc eur, úradu vlády 20 tisíc eur, hlavnému mestu SR Bratislava 10 tisíc eur, Kancelárii Národnej rady SR šesťtisíc eur a ministerstvu kultúry 21 150 eur.

Počas osláv budú podujatia štátno-reprezentačného charakteru, podujatia veľkého významu a ostatné, regionálne a miestne podujatia. Prvou akciou štátnej reprezentácie bude 4. júla slávnostné spoločné zasadnutie NR SR a vlády SR (6 000 eur) v Bratislave.

Dôležitou akciou bude Cyrilo-metodská národná púť

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ústrednou akciou bude o deň neskôr 5. júla Cyrilo-metodská národná púť v Nitre (102 000 eur), na ktorú sú pozvaní aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári.

Súčasťou ústredných osláv v Nitre budú 5. júla i Evanjelické spomienkové služby Božie (5 000 eur), ktoré Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku pripraví na hrade Branč. Oslavy budú pokračovať 7. júla Slávnosťami sv. Cyrila a sv. Metoda na bratislavskom Devíne (30 000 eur).

Napokon MK SR, Národné osvetové centrum a Slovenské národné divadlo pripravujú na 14. december tohto roka slávnostné uvedenie diela Cyril a Metod – Slovanské oratórium (21 150 eur) v SND Bratislava.

Bude potrebná koordinačná rada

Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Na dohľad nad podrobnou prípravou štátno-reprezentačných podujatí k výročiu príchodu vierozvestov sa navrhuje založenie koordinačnej rady zloženej zo zástupcov Úradu vlády SR, Kancelárie prezidenta SR, Kancelárie NR SR, mesta Nitra, Hlavného mesta SR Bratislavy, Konferencie biskupov Slovenska (KBS), Evanjelickej cirkvi a.v. (ECAV) na Slovensku a MK SR.

Koordinačnú radu by mal vymenovať premiér Robert Fico. Konkrétnu prípravu jednotlivých schválených podujatí zaistia ich hlavní organizátori – mesto Nitra v spolupráci s KBS, Úrad vlády SR v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava, Kancelária NR SR a MK SR, „vo väčšine prípadov s využitím doterajších skúseností z prípravy každoročných osláv štátneho sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda“.

Jedno z podujatí, ktoré sa uskutoční na hrade Branč, zastreší ECAV na Slovensku. Návrh vychádza z porady u prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorá sa konala z prezidentovej iniciatívy 4. júna 2012.

„Na základe jej výsledkov vznikla pracovná skupina k zabezpečeniu slávnostných podujatí zložená zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy, Kancelárie prezidenta SR, Kancelárie Národnej rady SR, samosprávy, cirkví, Matice slovenskej, Rozhlasu a televízie Slovenska a Tlačovej agentúry SR. Úlohou pracovnej skupiny bola najmä koordinácia ústredných osláv a zabezpečiť, aby sa podujatia programovo a termínovo neprekrývali, neboli duplicitné a boli na primeranej umeleckej a spoločenskej úrovni s ohľadom na význam oslavovaného jubilea,“ informuje MK SR v predkladacej správe k materiálu.

Skupinu zastrešilo ministerstvo kultúry

Pracovná skupina sa vytvorila pod vedením ministerstva kultúry a zišla sa tri razy, keď zostavila kalendár podujatí s určením ich významu.

Ministerstvo kultúry otvorilo pre zabezpečenie osláv výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda dva špeciálne dotačné podprogramy. Ako agentúru SITA informovalo ministerstvo, v oboch vlani rozdelilo žiadateľom spolu 441 550 eur.

Oba podprogramy sú otvorené aj pre aktuálny rok 2013. Podľa premiéra Fica je 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenka „významná udalosť, ktorá presahuje historický rámec“. Ako ďalej povedal 23. októbra na tlačovej konferencii po kontrolnej návšteve na MK SR, ide o „udalosť, ktorej venujeme primeranú pozornosť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cyril a MetodRobert Fico