Vláda ponúkla poľnohospodárom satisfakciu

Poľnohospodárstvo

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Rezortu pôdohospodárstva sa počas pôsobenia tejto vlády podľa premiéra Roberta Fica podarilo ponúknuť poľnohospodárom satisfakciu za nežičlivosť predchádzajúcej vlády. Rovnako sa rezort podľa premiéra stal jednou z priorít hospodárskej politiky. „Tá najpodstatnejšia vec, predložiť našim poľnohospodárom programovú aj reálnu satisfakciu za to ako sa k nim správala pravicová vláda osem rokov, to sa tomuto ministerstvu určite podarilo,“ vyhlásil premiér po skončení kontroly na ministerstve pôdohospodárstva.

Premiér pri hodnotení rezortu poukázal napríklad na dorovnanie priamych platieb pre poľnohospodárov už v roku 2007. Rovnako vyzdvihol nárast platieb v rozpočte napriek dopadom hospodárskej krízy. „V tomto roku sa medziročne zvýši jednotná platba na plochu o 27 eur z vlaňajších 121 eur na tohtoročných 148 eur na jeden hektár,“ povedal Fico s tým, že rezort splnil svoju úlohu a poľnohospodári dostali to, čo od vlády očakávali.

Jednou z tém, ktorým sa premiér počas hodnotenia pôsobenia rezortu nevyhol, bol aj Slovenský pozemkový fond. Robert Fico v tejto súvislosti opätovne vyzval opozíciu, aby nominovala dvoch členov do rady fondu a prestala brániť naštartovaniu jeho práce. Určité prvky oživenia je podľa premiéra možné pozorovať aj v hospodárení štátneho podniku Lesy SR. Ten by tento rok mohol podľa premiéra skončiť s kladným hospodárením.

Na čele ministerstva pôdohospodárstva stojí v tomto volebnom období v poradí už štvrtý minister. Vladimír Chovan v septembri minulého roka vo funkcii vymenil Stanislava Becíka, ktorý podal demisiu po dohode s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom. Strana ho totiž požiadala, aby jej vrátil mandát. Becík v ministerskom kresle nahradil Zdenku Kramplovú, ktorá musela odísť pre sporné miliónové dary pre ĽS-HZDS. Predtým viedol rezort Miroslav Jureňa, ktorý bol odvolaný pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde v novembri 2007.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav JureňaRobert FicoVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond