Vláda predĺži výučbu na úkor práce pre mladých, tvrdí KDH

Studenti
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenský plán záruky pre mladých ľudí prináša podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka namiesto istôt získania zamestnania skôr záruky predĺženia výučby.

Ako povedal v stredu pre agentúru SITA, vládny plán, ktorý v stredu prerokoval kabinet Roberta Fica, nerieši hlavné príčiny vysokej nezamestnanosti mladých, ktorými sú školstvo odtrhnuté od reality a zhoršujúce sa podnikateľské prostredie. „Zámery vlády smerujú skôr k čo najrýchlejšiemu minutiu európskych peňazí ako k ich rozumnému investovaniu do budúcnosti mladých ľudí,“ povedal.

Eurofondy na podporu zamestnanosti

Peniaze, euro

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter predložil na rokovaní vlády zámery v rámci bodu Informácia o príprave a prijatí záruky pre mladých ľudí v Slovenskej republike.

Rezort práce a sociálnych vecí má v spolupráci s ústredím práce pripraviť možnosť zavedenia nového aktívneho opatrenia na trhu práce do konca marca tohto roka. Súčasťou novelizácie zákona o službách zamestnanosti by mal byť aj návrh na úpravu absolventskej praxe tak, aby jej vykonávanie uchádzačom o zamestnanie bolo nahradené pracovným pomerom absolventa školy.

Prínos viacerých projektov, ktoré navrhuje minister práce, je podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka sporný.

Jedným z nich je projekt poradenstva pre mladých nezamestnaných za 6,5 milióna eur ročne. Peniaze majú dostávať poradcovia mladých nezamestnaných, ktorí ich majú „koučovať pri ich prechode do sveta práce“ a radiť im pri výbere vhodnej ponuky zamestnania. „Neviem, na aké poradenstvo sa tie milióny minú, keď podľa štatistík Ústredia práce pripadá na jedno voľné miesto 67 uchádzačov o zamestnanie. Možno im budú radiť, ako sa lepšie strkať lakťami. Tento projekt vyzerá šitý skôr na mieru poradcom ako mladým nezamestnaným,“ zdôraznil Moravčík.

Premiér očakáva od projektu veľa

Robert Fico
Foto: SITA/Diana Černáková

Ústredie práce a sociálnych vecí má do konca marca tohto roka pripraviť návrhy projektov, ktoré zabezpečia pre mladých ľudí do 25 rokov veku šancu na zamestnanie alebo šancu na prax, druhú šancu na vzdelanie (na ukončenie základnej školy, resp. na získanie kvalifikácie), prípravu na začatie samostatnej zárobkovej činnosti a podporu poradenstva a pomoc mladým ľuďom pri ich prechode zo školy do zamestnania.

Najneskôr do štyroch mesiacov po tom, ako mladí ľudia do 25 rokov prídu o prácu, alebo ukončia sústavnú prípravu na povolanie, im majú úrady práce zabezpečiť vhodné zamestnanie, účasť na absolventskej praxi, vzdelávanie a prípravu pre trh práce, informačné a poradenské služby alebo účasť na iných aktívnych opatreniach trhu práce.

Vláda Roberta Fica pripravuje osobitný projekt na vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí. Po minulotýždňovom rokovaní Rady solidarity a rozvoja o tom informoval predseda vlády Robert Fico. „Zo špeciálneho programu Európskej únie môžeme čerpať v rokoch 2014 a 2015 až 200 miliónov eur, ktoré môžeme použiť na vytváranie pracovných miest, prípadne na rekvalifikáciu mladých nezamestnaných,“ uviedol. Predpokladá, že tento projekt prispeje k zníženiu nezamestnanosti mladých ľudí. „Očakávame od tohto projektu veľmi veľa,“ dodal premiér.

Manipulácia štatistík

Ministerstvo práce chce podľa Miloša Moravčíka pokračovať v projekte manipulácie štatistík nezamestnanosti mladých cez vytváranie dočasných pracovných miest z eurofondov. Upozornil, že ho skrylo pod názov Šanca pre mladých na zamestnanie.

„Spolu s ďalšou aktivitou je naň vyčlenených až 45 miliónov eur. Budú to ďalšie pracovné miesta na jeden a pol roka. Smeru možno pomôžu do volieb, ale nezamestnanosť mladých sa potom opäť výrazne zhorší. Zneužitých môže byť aj 10 miliónov eur na podporu start-upov. Pri nich totiž hrozí, že cez nastrčených študentov budú získavať biznismeni v pozadí dotácie na svoje riskantné plány,“ zdôraznil podpredseda KDH.

Medzi zmysluplné aktivity patrí podľa Moravčíka zavádzanie duálneho vzdelávania a praxe v školách. „Vyzerá to však tak, že veľká časť z miliónov pre mladých sa vyhodí na nezmyselné projekty, na manipuláciu štatistík a na obohatenie vyvolených na úkor mladých nezamestnaných,“ povedal s tým, že ak by minister práce chcel skutočne pomôcť mladým ľuďom, tak by tento veľký balík peňazí použil na zmenu školstva z teoretického na praktické, na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku a na odvodové prázdniny pre tých mladých, ktorí už zápasia s nezamestnanosťou.

Celkový objem finančných prostriedkov v sume 200 miliónov eur vyčlenených na projekt zamestnávania mladých ľudí podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera pozostáva z príspevku Európskej únie na tento účel vo výške 72,4 milióna eur, podobná suma pôjde z Európskeho sociálneho fondu a zvyšných približne 50 miliónov eur budú prostriedky zo slovenského štátneho rozpočtu.

„Na rade solidarity prijali všetci sociálni partneri jednomyseľne stanovisko, kde sa prihlásili k realizácii tohto projektu,“ povedal Richter. K jednotlivým projektom sa podľa neho budú mať právo vyjadriť aj zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov. Slovensko chce pritom podľa ministra práce v Európskej komisii presadiť, aby sa horná hranica veku mladých ľudí, ktorých sa má projekt týkať, zvýšila z 25 rokov na 29 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterRobert Fico
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR