Vláda prerokuje balíček protikorupčných opatrení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Radičová
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Prvý balík protikorupčných opatrení vyplývajúcich z Programového vyhlásenia vlády SR prerokuje kabinet na svojom dnešnom zasadnutí. Novely zákonov predpokladajú povinné zverejňovanie zmlúv na internete, zavedenie elektronických aukcií či zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete.

Minister kultúry Daniel Krajcer predkladá novelu jazykového zákona zmierňujúcu ustanovenia právnej normy schválenej kabinetom Roberta Fica. Viac asistentov učiteľov by malo pribudnúť na školách s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, vyplýva to z novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

V boji proti korupcii vláda navrhuje tieto kroky:

– Povinné zverejňovanie zmlúv na internete.

– Zavedenie elektronických aukcií.

– Zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete.

Elektronická aukcia sa môže stať, až na výnimky, povinnou pre verejných obstarávateľov už od nového roka. Predpokladá to novela zákona o verejnom obstarávaní. „Verejný obstarávateľ a obstarávateľ je povinný použiť elektronickú aukciu pri zadávaní zákazky na dodanie tovaru okrem súťažného dialógu, rokovacieho konania bez zverejnenia a súťaže návrhov,“ navrhuje predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Vláda týmto návrhom napĺňa jednu z téz Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti verejného obstarávania.

Predkladateľ predpokladá, že aplikácia zákona zaťaží na jeden rok rozpočet verejnej správy takmer 36 miliónmi eur, z toho štátny rozpočet takmer 7,2 mil. eur. Tieto financie majú ísť na nákup softvéru pre elektronické dražby.

Všetky zmluvy týkajúce sa nakladania s peniazmi štátu alebo verejným majetkom budú inštitúcie verejnej správy od 1. januára 2011 povinne zverejňovať na internete. Vyplýva to z novely Občianskeho zákonníka, ktorú predkladá ministerstvo spravodlivosti.

Zmluvy podľa právnej normy nadobudnú účinnosť deň po ich zverejnení. Verejné inštitúcie budú môcť do desiatich dní od nadobudnutia účinnosti zmlúv od nich bez udania dôvodu odstúpiť. Ak sa v zmluve dojedná odstupné pre prípad odstúpenia, bude neplatné.

Nové pravidlá majú zabezpečiť transparentné a hospodárne nakladanie s verejným majetkom a peniazmi. Zmluvy, ktoré uzavrú ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy, verejnoprávne inštitúcie a nimi zriadené rozpočtové alebo príspevkové organizácie sa zverejnia v Centrálnom registri zmlúv.

Zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či zrušenie odmien sudcom navrhuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v novele zákona o sudcoch a prísediacich.

Novela patrí k prvému balíku opatrení, ktorým chce kabinet dosiahnuť čo najväčšie otvorenie justície verejnosti a verejnej kontrole. Zmeny rozdelila ministerka do troch kategórií – týkajú sa otvorenia justície verejnej kontrole, odstránenia možnosti vnútornej korupcie a ovplyvňovania sudcov a posilnenia nezávislosti súdnictva, aby bolo garantované nestranné rozhodovanie sudcov pri jednotlivých sporoch.

Kontrola jazykového zákona na úradoch nebude

Viac asistentov učiteľov by malo pribudnúť na školách s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Nové podmienky zakotvuje novela zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Od nového roka sa mení systém nakladania s financiami pre zriaďovateľov škôl, kde sa vzdeláva viac ako 100 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Tie budú musieť po novom použiť 50 percent osobitne poskytnutých finančných prostriedkov na mzdy asistentov učiteľa a odvody do poistných fondov. Zo štátneho rozpočtu pôjdu peniaze navyše i pre zamestnancov štátnych škôl, ktorí utrpeli pracovný úraz alebo im diagnostikovali chorobu z povolania.

Ministerstvo kultúry nechce kontrolovať dodržiavanie jazykového zákona v úradnom styku, ani schvaľovať dvojjazyčné pamätné tabule. Sankcie by po novom malo ukladať len v krajných situáciách. Novela jazykového zákona má priniesť mäkšie podmienky pre komunikáciu v jazykoch národnostných menšín orgánom verejnej správy na rokovaniach, obecnej polícii, personálu zdravotníckych či sociálnych zariadení.

Od používania štátneho jazyka oslobodí zamestnancov dopravy, pôšt, telekomunikácií a príslušníkov neštátnych hasičských jednotiek.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerLucia Žitňanská