Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico (uprostred) prehral v prezidentských voľbách. Novou hlavou štátu sa stal Andrej Kiska. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
14. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(10)

Vláda prestáva podľa Figeľa pracovať, nepredkladá zákony

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Vláda podľa predsedu KDH Jána Figeľa prestáva pracovať. Ako upozornil v utorok na tlačovej besede, kabinet predložil len sedem nových návrhov, pričom iba poslanecký klub KDH má v parlamente desať vlastných návrhov, o ktorých sa bude rokovať. Program októbrovej schôdze má viac ako 100 bodov.

“Možno je dobré, že je len sedem vládnych návrhov, lebo mnohé doteraz boli škodlivé. Napriek tomu, že sociálna situácia ľudí je stále veľmi zložitá, vymožiteľnosť práva je nízka a podnikateľské prostredie skôr investora odrádza, než priťahuje,” vyhlásil predseda KDH Ján Figeľ s tým, že mnohé z doterajších opatrení vlády jednej strany podľa neho sociálnu situáciu ľudí ešte viac zhoršili.

“Možno je dobré, že vláda nekoná, lebo aspoň nenarobí viac škody,” uviedol Figeľ a poukázal na päť opatrení vlády, ktoré mali výrazne negatívny dopad na životnú úroveň ľudí.

Zákon stavia mladých farmárov na okraj priepasti

Figeľ upozornil, že KDH prichádza s návrhom novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý by mal výrazným spôsobom uľahčiť život podnikateľom. “Chceme posunúť povinnosť odviesť štátu DPH na čas, keď dodávateľovi tovaru alebo služby zaplatí odberateľ aspoň časť platby vo výške daňovej povinnosti,” povedal o návrhu, ktorý má pomôcť riešiť druhotnú platobnú neschopnosť.

Za dôležitý návrh považuje aj návrh ústavného zákona na zrušenie amnestií, pod ktorý sa podpísala takmer celá opozícia. “Samozrejme, že chceme rokovať o tejto téme aj s predstaviteľmi Smeru, keďže bez podpory ich poslancov k tomuto dôležitému rozhodnutiu pre skutočnú spravodlivosť na Slovensku nedôjde,” potvrdil zámer získať podporu poslancov predseda KDH. Podľa neho pri amnestiách Vladimíra Mečiara išlo o hrubé zneužitie moci, pričom jeho konanie bolo nemorálne a protiprávne.

Vládny návrh zákona o pozemkových úpravách podrobil kritike poslanec hnutia Marián Radošovský. “Návrh zákona namiesto toho, aby pomáhal mladým farmárom, čo je aj deklarovaným zámerom novely, ich stavia na okraj priepasti,” vyhlásil. Pomenoval viaceré negatívne ustanovenia zákona, ktoré kladú mladým farmárom veľmi ťažké podmienky pre rozvoj ich podnikania. “Vyzývam vládu a ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby stiahli tento zákon a zakomponovali tam požiadavky odbornej verejnosti,” povedal poslanec Radošovský.

Poslanci majú právo predkladať návrhy zákonov

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan sa vrátil k rokovaniu grémia, na ktorom predseda parlamentu Pavol Paška opozičným predstaviteľom oznámil možnosť odsunutia ich návrhov na ďalšiu schôdzu, keď sa nestihnú prerokovať do 31. októbra. “Poslanci majú právo predkladať návrhy zákonov a rokovať o nich. To, že vláda nekoná, je dnes každému zrejmé. Nerozumiem, prečo im však vadí, že opoziční poslanci si robia svoju prácu,” povedal Pavol Abrhan.

Zároveň pripomenul, že na začiatku volebného obdobia sa o opozičných návrhoch v pléne rokovalo a potom si mnohé z nich vláda osvojila. Z návrhov KDH to bola napríklad ochrana oznamovateľov korupcie, valorizácia dôchodkov o pevnú sumu, zníženie odvodov pre brigádnikov, či jeden plat stačí. “Dnes to však vyzerá tak, že vládni poslanci už ani nechcú rokovať o opozičných návrhoch, len sa nimi potom ich ministri inšpirujú a budú ich vydávať za svoje návrhy,” upozornil predseda klubu Pavol Abrhan.

Zároveň odmietol prístup vládnej strany, ktorá až v utorok pozvala opozíciu na rokovanie o návrhu ústavného zákona o ochrane vody. “Odmietame taký postup, mali na to mesiac,” povedal s tým, že požiadali Pašku, aby sa o zákone v NR SR rokovalo v piatok.

Odporúčané články

KDH zobralo fixku a tabuľu, odškrtáva opatrenia vlády Slovensko je podľa Figeľa skúšané vládou jednej strany

Témy

Diskusia

Kto je Kto je ten imbecil???????????? Klara Presne farizeji sklapnite,už konečne vy ste múdry len v opozicii.Ozaj Figeľko ty si čo urobil,ako minister dopravy,urobil si veľke hovno!!!!!!Teraz sa tváriš,ako keby si mal patent na rozum,aj s tým geniálnym ekonomom Moravčikom,to myslim len ako vtip,lebo inač je sprostý... hipon + pinochet Hmmm Fígeľ ešte neprišiel na to, že kvantita neznamená kvalitu. Vždy keď sú v opozícii presadzujú zákony, ktoré by v koalícii nikdy nepredložili alebo by im ani v koalícii neprešli. hipon Ty prase kadehácke ani nevieš o čom dristáš.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...