Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2014 Nezaradené od SITASITA Diskusia()

Vláda pridala vedcom do rozpočtu osem miliónov eur

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Sumu osem miliónov eur, ktorú vláda presunula do kapitoly ministerstva školstva na vedu a výskum, dostane Slovenská akadémia vied (SAV) do svojho rozpočtu.

Dohodli sa na tom minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini, minister financií Peter Kažimír a predseda SAV Jaromír Pastorek. Presun peňazí schválili na pondelňajšom finančnom výbore NR SR. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ministri sa rozhodli vyjsť vedcom v ústrety

Vedci mali tieto peniaze pôvodne využívať len prostredníctvom vedeckej grantovej agentúry VEGA. Rok 2015 je však posledný rok, keď rozpočet SAV funguje podľa starého zákona a od roku 2016 by už mala SAV fungovať ako verejná výskumná inštitúcia s jednoduchším viaczdrojovým financovaním. Ministri sa preto rozhodli vedcom vyjsť v ústrety.

Navrhovaná nová právna forma právnických osôb – verejné výskumné inštitúcie, má umožniť subjektom uskutočňujúcim výskumnú a prípadne aj vývojovú činnosť, lepšie čeliť hlavným výzvam, ktorými sú v súčasnosti konfrontované.

Výzvami sú najmä tlak na zabezpečenie väčšieho podielu zdrojov z nadnárodných projektov a z podnikateľského sektora na financovanie svojej činnosti a na zintenzívnenie prenosu výsledkov výskumu a vývoja do praxe.

Vedci protestovali proti nižšiemu financovaniu

O financovaní vedy sa hovorí už dlhšie. V polovici októbra vedci a pracovníci Slovenskej akadémie vied protestovali proti plánu dať tejto vedeckej inštitúcii v budúcom roku menej peňazí. Stovky pracovníkov SAV sa zišli, aby vyjadrili svoj nesúhlas s vládnym návrhom rozpočtu na rok 2015. Ten pôvodne rátal s výdavkami pre túto inštitúciu vo výške 50,5 milióna eur, čo bol pokles oproti tomuto roku o 10,3 milióna.

Ministerstvo školstva následne vyhlásilo, že organizovať protestné akcie je predčasné. Vláda následne schválila dodatočných osem miliónov eur oproti pôvodnému návrhu rozpočtu pre vedu.

Hovorkyňa školstva v polke októbra informovala, že SAV ako organizácia bude mať v rámci slovenských inštitúcií veľkú šancu sa zapájať do súťaže o zdroje, z ktorých financuje vedu a výskum a chýbajúce zdroje si bude môcť získať na základe toho, že sa bude podieľať na potrebných a úspešných projektoch v oblasti vedeckej a výskumnej činnosti.

Odporúčané články

Vláda dala zelenú kandidatúre Švábyho na sudcu súdneho dvora Vláda odobrila odvodovú úľavu, vlajkovú loď Kažimíra

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies