Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žilinský 5. pluk sa pripravoval na boje v Afganistane
Vojaci žilinského 5. pluku špeciálneho určenia majú za sebou ďalšiu z etáp prípravy na júnové nasadenie do operácie ISAF v Afganistane, ktorú absolvovali spoločne s desiatkou príslušníkov špeciálnych síl USA. Počas troch rotácii v Afganistane už žilinskí \\ Foto: SITA/Ozbrojené sily SR
1. 12. 2015 19:13 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Vláda rozhodne o rozšírení 5. pluku špeciálneho určenia

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – O personálnom a technickom posilnení boja proti terorizmu bude v stredu rozhodovať vláda. Jedným z opatrení, ktoré prezentoval premiér Robert Fico, je zvýšenie počtu elitných vojakov žilinského 5. pluku špeciálneho určenia. Ako uviedol premiér, len toto jedno opatrenie v priebeh dvoch-troch rokov bude stáť 60 miliónov.

Hovorca pluku Mário Pažický pre agentúru SITA vysvetlil, že nových členov v súčasnosti neprijímajú z civilného sektora, ale len z Ozbrojených síl SR po odslúžení minimálne dvoch rokov. Uchádzači nevedia dopredu, čo ich vo výberovom konaní čaká, aby sa nemohli cielene pripraviť. Do posledného výberu v máji sa prihlásilo 46 vojakov a výber ukončila desiatka z nich, priblížil situáciu v súvislosti s výberom nových členov Pažický. „Záujem sme prejavili o siedmich vojakov – piati sú už u nás. Počty pluku dopĺňame priebežne podľa aktuálnych potrieb, odchodov, fluktuácie, ale i vnútorných personálnych posunov. Aj pred krátkym časom sa uskutočnilo niekoľko personálnych pohovorov s úspešnými absolventmi výberov z minulého i tohto roku,“ dodal.

Po nastúpení do služby v 5. pluku špeciálneho určenia nováčikovia podstúpia trojmesačný základný kvalifikačný kurz špeciálnych operácií. Nasleduje polročný vyšší odborný kurz – kvalifikačný kurz špeciálnych operácií. Optimálny čas pre plnohodnotný výcvik jednotlivca – špecialistu v štandardnom mierovom režime tak, aby mohol byť nasadený v operáciách domáceho či medzinárodného krízového manažmentu, sa pohybuje v rozmedzí dvoch-troch rokov. „V prípade objednávky vychádzajúcej z mimoriadnych okolností je možné výcvik koncentrovať a v intenzívnej podobe zvládnuť v mesiacoch,“ uviedol ďalej hovorca.

Inštruktori 5. pluku špeciálneho určenia dlhodobo pracujú na najvhodnejších modeloch konceptov pre výbery do radov pluku. Podľa Pažického Ozbrojené sily SR disponujú dostatkom kvalitných vojakov, ktorí by mohli posilniť po výcviku ich rady a rozšíriť podľa potreby pluk.

Pod súčasným názvom pluk pôsobí od 1. októbra 1995. Ako prvému v histórii Armády Slovenskej republiky mu bola 30. januára 1997 rozkazom prezidenta republiky prepožičaná bojová zástava. Od roku 2002 je pluk plne profesionalizovaný, v súčasnosti je zaradený do podriadenosti Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. V novembri žilinský 5. pluk špeciálneho určenia úspešne ukončil národnú certifikáciu podľa štandardov NATO, čím potvrdil spôsobilosť plniť plné spektrum úloh síl pre špeciálne operácie.

Pluk je schopný vyslania do 45 dní na špeciálne operácie do rizikových regiónov. Budúci rok jeho členov čaká certifikácia, ktorá by mala byť potvrdením schopnosti nasadenia do piatich dní. Vojaci tohto pluku pôsobili v operáciách v Iraku, Bosne a Hercegovine, Kosove a iných. V súčasnosti ešte stále pôsobia Afganistane. Žilinský pluk je predurčený na špeciálne operácie, ako je špeciálny prieskum, úderné akcie, vojenská asistencia či protiteroristická činnosť.

Odporúčané články

Slovensko na pol roka vyšle vojakov do Mali Ficova vláda schválila protiteroristický balík zákonov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X