Vláda sa tvári, že sa jej odpočúvanie netýka, tvrdí Fedor

Odpocuvanie
Foto: ilustračné, rafayhackingarticles.net

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Vláda by mala podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora prestať zavádzať a dať urýchlene garancie účinnej kontroly štátnych odpočúvaní. Fedor naťahovanie súčasného stavu považuje za neúnosné v situácii, kedy má vláda jednej strany k dispozícii celý represívny aparát štátu.

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Fedor, ktorý je členom Výboru pre obranu a bezpečnosť a predseda výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva, silnejú obavy aj podozrenia, celý svet diskutuje o účinnej kontrole monitoringu telefonickej a elektronickej komunikácie občanov – len u nás sa vláda tvári, že jej sa to netýka.

Fedor upozorňuje, že vládou chystaný nový zákon o spravodajských službách a kontrola používania informačno-technických prostriedkov spolu nesúvisia. „Keď potrebuje vláda ďalší čas na nový zákon o spravodajských službách, nech sa tým zabáva hoci aj do konca volebného obdobia. Potrebujeme účinnú kontrolu všetkých odpočúvaní, nielen tých od tajných služieb. Túto vec rieši úplne iný zákon. Ten treba urýchlene novelizovať, na to nemusíme čakať na nijaký nový zákon o spravodajských službách,“ zdôraznil. Fedor uviedol, že vláda a jej siloví ministri už niekoľkrát v tomto volebnom období pod rôznymi zámienkami odmietli zvýšiť kontrolu odpočúvaní.

„Najskôr vládna strana v parlamente minulý rok na jar odmietla môj návrh novely zákona o zvýšenej kontrole a o posilnení práv a garancií občanov s argumentom, že sa o to postarajú sami na jeseň. Odvtedy termín viackrát presunuli a dôvody kamuflujú,“ povedal s tým, že opozícia je veľmi znepokojená a vyzýva vládu, nech urýchlene predstaví účinnú kontrolu odpočúvaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Fedor