Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rokovanie vlády
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková počas výjazdového rokovania 162. schôdze vlády SR v Stropkove. Stropkov, 25. jún 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský
25. 06. 2019 22:43 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Vláda schválila dokument, ktorého cieľom je vytvoriť dlhodobý a systémový plán na rozvoj kultúry

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Vláda na rokovaní v Stropkove odobrila koncepciu Stratégie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín Slovenskej republiky do roku 2030.

Primárnym cieľom dokumentu je vytvoriť dlhodobý a systémový plán na rozvoj kultúry a dostať ju tak do popredia spoločenského záujmu vo všetkých kútoch Slovenska.

Zlepšenie kvality verejných knižníc

Ministerstvo kultúry chce dosiahnuť túto zmenu hlavne posilnením regionálnej kultúry, jasnejším stanovením priorít a vyčlením väčšieho množstva finančných prostriedkov pre kultúru.

Koncepcia z dielne Ministerstva kultúry Slovenskej republiky vychádza z programového vyhlásenia vlády podporiť a vytvoriť podmienky pre ochranu, podporu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Barbora Palovičová.

Medzi hlavné priority ministerstva patrí zlepšenie kvality verejných knižníc, vytvorenie legislatívneho rámca na zabezpečenie rozvoja kultúry národnostných menšín, vytvorenie nástrojov na koordináciu a optimalizáciu výkonu odborných činností regionálnych kultúrnych inštitúcií, rozšírenie regionálnych aktivít rezortných organizácií a intenzifikácia ochrany pamiatkového fondu.

Lepšie odmeny pre pracovníkov v kultúre

Cieľom je aj posilniť kultúrne centrá, aby sa stali skutočným príťažlivým miestom na vzdelávanie, vytváranie kultúrneho prostredia a hrdosti občanov nášho štátu. Koncepcia zároveň poukazuje, že kultúrny rozvoj nie je možný za súčasnej finančnej poddimenzovanosti kultúrneho odvetvia. Dokument preto prízvukuje nevyhnutnosť lepšieho finančného ohodnotenia všetkých pracovníkov v kultúre, lepšie využitie európskych podporných finančných nástrojov a grantových a podporných programov, zvýšenie rozpočtu grantov na podporu regionálnej kultúry a na kultúru národnostných menšín, ako aj vyššie finančné prostriedky pre dotačné programy ministerstva kultúry.

Koncepcia slúži ako podklad k vytvoreniu komplexnej Stratégie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín Slovenskej republiky do roku 2030, ktorú vláda vo svojom uznesení uložila ministerstvu kultúry predložiť do 31. decembra 2020. Konkrétne ustanovenia, vrátane finančného zabezpečenia, budú tak špecifikované až v samotnej Stratégii. „Koncepcia mapuje súčasný stav, najmä silné a slabé stránky problematiky a ponúka súhrn návrhov, opatrení a cieľov, ktoré budú v stratégii rozpracované odborníkmi,“ vyhlásila ministerka Ľubica Laššáková.

Odporúčané články

Šéfom nového protikorupčného úradu bude žena, vláda odsúhlasila dve kandidátky Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X