Vláda schválila krátkodobé štrukturálne opatrenia

Vláda SR
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Vláda v stredu schválila návrh krátkodobých štrukturálnych opatrení, ktoré sa majú zrealizovať do konca tohto roka. Ide o 40 opatrení zameraných na zvyšovanie zamestnanosti a znižovanie sociálnych rizík, zlepšovanie zdravotného stavu obyvateľov, boj proti korupcii, kvalitnejšie podnikateľské prostredie a kvalitnejšie vzdelanie. V rámci zvyšovania zamestnanosti majú príslušné ministerstvá pripraviť program výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na roky 2011 až 2014, predĺžiť účinnosť príspevku na podporu udržania zamestnania do konca roka 2011, či zmeniť pravidlá pre poskytovanie investičnej pomoci. V záujme znižovania sociálnych rizík chce kabinet umožniť mladým manželom znížiť splátku hypotekárneho úveru počas dvoch rokov po narodení dieťaťa a odstrániť legislatívne prekážky, ktoré bránia rodičovi pracovať počas poberania rodičovského príspevku.

Zdravotný stav obyvateľov by sa mal zlepšiť vďaka zavedeniu ochranného limitu na doplatky na lieky, zadefinovaniu jasných pravidiel pre čakacie listiny, či zefektívneniu financovania nákupu liekov nemocnicami formou degresívnej marže na lieky. Proti korupcii chce vláda bojovať tým, že verejné inštitúcie budú povinné zverejňovať zmluvy na internete, pričom ich sprístupnenie verejnosti bude podmienkou účinnosti zmlúv. Centrálny vestník verejného obstarávania sa má sfunkčniť tak, aby verejnosť mohla vyhľadávať všetky prebiehajúce zákazky. Vláda chce tiež zaviesť transparentné pravidlá rozdeľovania dotácií z verejných zdrojov počas celého procesu.

Podnikateľské prostredie sa má skvalitniť aj tým, že sa zruší možnosť rozširovať záväznosť kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa bez súhlasu zamestnávateľa. Neodôvodnená záťaž časti podnikateľov sa má zredukovať zrušením zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom potravín. Zároveň chce kabinet odstrániť zasahovanie do činnosti podnikov v sieťových odvetviach, ktoré podľa vlády komplikuje cenové konanie. Vláda sa má zamerať aj na zvýšenie efektívnosti a ďalší rozvoj letiska Bratislava ako najvýznamnejšieho leteckého dopravného uzla na Slovensku.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom