Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez popisu Foto: SITA/Marián Peiger
24. apríla 2013 Ekonomika od SITASITA Diskusia(9)

Vláda schválila pomoc Cypru, Fico vraví o krvavých šenkoch

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská vláda je pripravená robiť všetko preto, aby deficit verejných financií klesal. Po stredajšom rokovaní kabinetu to vyhlásil premiér Robert Fico.

Ministri na rokovaní schválili Program stability Slovenskej republiky na roky 2013 až 2016, podľa ktorého by mal deficit slovenských verejných financií po tohtoročnom znížení na 2,9 % klesnúť v budúcom roku na 2,6 %.

Premiér však zároveň pripúšťa, že Slovensko je pripravené diskutovať o zmiernení tempa konsolidácie na celoeurópskej úrovni. “Z krízy sa dá iba preinvestovať. Je nezmysel očakávať, že hospodársky rast bude vyšší, ak budeme škrtať, ak budeme za každú cenu obmedzovať verejné výdavky. Preto zmiernenie tempa konsolidácie v roku 2014 a v ďalších rokoch je téma, na ktorej chceme participovať, ale za podmienky, že takéto zmiernenie sa bude týkať všetkých členských štátov Európskej únie, a nie iba niektorých jednotlivých štátov,” uviedol Fico.

Okrem programu stability schválila vláda na svojom rokovaní aj Národný program reforiem Slovenskej republiky 2013. Ten predstavuje súbor politík, ktorých cieľom je prekonať súčasnú krízu a podporiť rast hospodárstva a zamestnanosti. “Štrukturálne opatrenia sú odpoveďou na potrebu oživenia ekonomiky,” uvádza predkladateľ materiálu, ministerstvo financií. Jedným z bodov stredajšieho rokovania kabinetu bol aj Návrh východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016. Ministri však rokovanie o tomto bode prerušili.

Kabinet v stredu predbežne schválil aj poskytnutie finančnej pomoci Cyperskej republike prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu. To, čo sa v súčasnosti deje na Cypre, pritom premiér Robert Fico nazval “krvavými šenkami”. “To je jednoducho doslova a do písmena totálna kontrola nad financiami tohto štátu. Tento štát musí prijať také tvrdé opatrenia, o ktorých sa v iných krajinách ani nesníva, pokiaľ ide o sociálny systém, pokiaľ ide o oblasť privatizácie, pokiaľ ide o oblasť bánk,” uviedol v súvislosti s podmienkami pomoci Fico. Zároveň dodal, že takéto tvrdé protiopatrenia ešte neboli urobené pri poskytovaní pomoci.

Programy stability a konvergenčné programy sú požiadavkou Paktu stability a rastu a predkladajú sa každoročne Európskej komisii a Rade Európskej únie. Ich cieľom je prezentovať vývoj fiškálnej pozície, predpokladaný vývoj ekonomiky a popis opatrení rozpočtovej a hospodárskej politiky na dosiahnutie stanovených cieľov v strednodobom horizonte. Do Bruselu sa predkladajú v rámci tzv. európskeho semestra, ktorého cieľom je lepšia koordinácia rozpočtovej politiky a štrukturálnych politík zohľadňujúc pravidlá Paktu stability a rastu a stratégie Európa 2020.

Odporúčané články

Premiér Robert Fico zháňa v Španielsku investorov Pomery v opozícii sa zmenili, o NKÚ treba zas diskutovať

Témy

Diskusia

Ferko Súhlasím s myšlienkou, že by bolo najlepšie mať nie 150 ale 50 volebných obvodov a 50 parlamentných poslancov kde si ludia vyberú svojho zástupcu ale aj budú môcť kedykolvek odvolať. same polopravdy Nie vsetko co pozorovatel vypozoroval ma zmysel. Bolo by pekne spocitat usporu v bodoch 6, 7 , 9. Veď to je o ničom. Iná vec je že tých 150 debilov na kopci v Bratislave je schopných prijať zákon nad ktorým... K opatreniam pozorovatela l defenitivne odlučit politické strany od štátu 2.Podpora vyslovene priamej demokracie zrušením parlamentu 3. V roku l968 boli za 1 korunu 2 šilingy . Pozorovatel Este som zabudol napisat, ze mame obrovsku nezamestnanost - ak si pripocitame ludi, ktori su nezamestnani, ale ktorych vyradili z evidencie, tak nezamestnanost bude aspon 20%! K tomu si pripocitajme 300 000 - 400 000 ludi, co pracuju v zahranici,... Ferko ján s chod do riti a už konečne čuš si duševne chorý neotravuj ludí, ktorý chcú diskutovať a argumentovať. Pozorovateľ máš pravdu je to tak ako si napísal.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...