Vláda schválila projekt jednej zdravotnej poisťovne

Poistovna
Všeobecná zdravotná poisťovňa Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Vláda v stredu schválila projekt zavedenia jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku.

Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol premiér Robert Fico, vláda principiálne odmieta predstavu, aby si súkromné zdravotné poisťovne brali z verejných peňazí súkromný zisk.

„Chceme na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu. Pokiaľ sa nedohodneme s vlastníkmi dvoch súkromných spoločností, bude použitý legitímny a ústavný postup, ktorý sa nazýva vyvlastnenie,“ dodal premiér.

Na kúpu alebo vyvlastnenie súkromných poisťovní sa podľa Fica majú využiť prostriedky z predaja štátneho majetku. „Sú niektoré štátne aktíva, z ktorých štát nič nemá a ja sa nebránim tomu vzdať sa jednej časti štátnych aktív za predpokladu, že štát sa posilní v inej oblasti,“ povedal.

Súkromné poisťovne vytiahli 550 miliónov eur

Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Tieto štátne aktíva však predseda vlády odmietol konkretizovať.

„Požiadal som ministerku, že musí venovať veľkú pozornosť ústavnosti tohto procesu, aby nám samotný akt o vyvlastnení nemohol niekto napadnúť z nejakých formálnych alebo iných chýb na všeobecnom súde, na Ústavnom súde a na európskych inštitúciách,“ povedal predseda vlády.

Za roky 2006 až 2011 si podľa Fica súkromné poisťovne vytiahli 550 mil. eur ako zisk, okrem toho mali ďalších 350 mil. eur ako výdavky zo správneho fondu.

„Celkovo nás činnosť súkromných poisťovní vyšla v týchto rokoch na 900 mil. eur bez akéhokoľvek vplyvu na zvýšenie kvality zdravotníctva,“ upozornil premiér. Vláda chce podľa neho rokovať so súkromnými poisťovňami do konca budúceho roka.

Ako upozornil poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic, premiér Robert Fico sa pred istým časom vyjadril, že kúpnu cenu za súkromné zdravotné poisťovne odhaduje na približne 8-násobok ich ročného zisku.

Daniel lipsic
Foto: SITA/Marián Peiger

„Dôvera mala v minulom roku zisk okolo 40 miliónov eur, takže je to okolo 320 miliónov eur,“ povedal Lipšic. Tieto peniaze Fico podľa neho vyplatí akcionárovi Dôvery, finančnej skupine Penta.

V tomto roku bude pritom podľa Lipšica zisk súkromných poisťovní výrazne nižší, keďže sa do prerozdeľovacieho mechanizmu zaviedol index chorobnosti. „Považujeme preto pre občanov za nevýhodné, aby sa v tomto okamihu kupovali zdravotné poisťovne,“ uviedol Lipšic.

Dodal, že vláda ide na jednej strane kupovať súkromné poisťovne a na druhej strane odkazuje zdravotným sestrám, lekárom, či učiteľom, že nemá peniaze na zvýšenie ich platov.

Podľa hovorcu Penty Martina Danka investičná skupina zásadne nesúhlasí s vládnym projektom vytvorenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne.

„Na vyhlásenia politika, ktorý bez škrupúľ a bez akejkoľvek úcty k faktom zneužíva celý rad tém len na vlastnú sebaprezentáciu, nevidíme zmysel podrobnejšie reagovať. Takéto vyhlásenia zavádzajú verejnosť a vzbudzujú pochybnosti o tom, komu vlastne slúžia. Zahmlievanie skôr slúži tým, ktorí chcú presadiť systém jednej štátnej poisťovne, než záujmom takmer 2 miliónov občanov, ktorí si slobodne zvolili súkromnú zdravotnú poisťovňu,“ komentoval Danko vyjadrenia Daniela Lipšica.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská uviedla, že jednou z prvých úloh po schválení materiálu bude vytvorenie pracovnej skupiny spoločne s rezortom zahraničných vecí. Tá bude o každom kroku informovať európske inštitúcie. „Už máme pripravené harmonogramy stretnutí s našou stálou misiou v Bruseli,“ povedala.

V hre sú tri možnosti

Zuzana zvolenská
Foto: SITA/Diana Černáková

V hre sú pritom tri možnosti ako vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, a to správa poistného kmeňa, odkúpenie akcií či vymedzených aktív alebo vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní.

Rezort na základe analýzy zhodnotil, že najlepšou metódou ako dospieť k jednej poisťovni je prevod akcií súkromných zdravotných poisťovní.

„Ako jediný z analyzovaných variantov umožňuje štátu získať výlučnú kontrolu nad všetkými zložkami podnikania neštátnej poisťovne,“ konštatuje ministerstvo v materiáli.

Zároveň uvádza, že nadobudnutím plnej riadiacej kontroly štátu nad súkromnými poisťovňami získa štát kontrolu aj nad súdnymi spormi, ktoré vedú tieto poisťovne proti štátu. Odpoveď na otázku, akú hodnotu majú súkromné poisťovne, má dať audit.

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) aj napriek schváleniu projektu zavedenia unitárneho systému žiada prehodnotiť pokračovanie v tomto projekte. „Vláda schválila zámer, ktorý je namierený proti pacientovi, navyše je v rozpore s pravidlami právneho štátu,“ upozornila prezidentka ZZP Katarína Kafková.

Ministerstvo spravodlivosti SR napríklad vyčítalo projektu, že nie je možné vynútiť si sprístupnenie podkladov pre vykonanie ekonomického ohodnotenia podniku, tzv. due diligence. Vláda s tým však už vo vypracovanom projekte vopred počítala. Ak s ním súkromná poisťovňa nebude súhlasiť, štát bude môcť oceniť takúto poisťovňu aj bez auditu, a to aj na základe neúplných informácií, vyplýva z materiálu.

Ak odkúpenie zlyhá, príde vyvlastnenie

Ministerstvo zdravotníctva
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Ak by odkúpenie zlyhalo, na rad má prísť vyvlastnenie.

Celý proces sa následne zavŕši vlastnou unitarizáciou systému a teda organizačným a ekonomickým zjednotením všetkých zdravotných poisťovní do jedného celku. Týmto krokom by sa tak ukončila prvá fáza transformácie.

Subjektom, ktorý bude zastupovať štát v celom procese zmien, má byť buď Všeobecná zdravotná poisťovňa alebo osobitná Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, ktorá bude vytvorená len za účelom vzniku jednej poisťovne.

Rezort zdravotníctva v úvodnej fáze procesu predpokladá prijatie transformačného zákona, ktorý okrem iného určí aj spôsob stanovenia ceny súkromných poisťovní či proces vyvlastnenia. Na tento zákon bude následne nadväzovať zákon reformný.

Právna forma môže byť rôznorodá

Právna forma jednej poisťovne môže byť podľa rezortu rôznorodá, a to od akciovej spoločnosti až po verejnoprávnu inštitúciu. Ministerstvo pritom uvádza, že nebude záležať ani tak na právnej forme ako skôr na právnych pravidlách, ktoré budú regulovať činnosť tejto poisťovne a zabezpečia, aby jej orgány nakladali s finančnými prostriedkami zodpovedne, hospodárne a pod verejnou kontrolou.

Poisťovňa by mohla okrem verejného zdravotného poistenia prebrať aj časť agendy Sociálnej poisťovne ako i niektoré úlohy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, postavenie ktorého sa bude v novom systéme ešte posudzovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicRobert FicoZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie Vláda SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa