VLÁDA: Štát schválil investorom stimuly za 1,2 mld. eur

Vláda

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Slovensko za osem rokov schválilo investorom stimuly v objeme takmer 1,2 mld. eur. Ako vyplýva zo správy o čerpaní štátnej pomoci, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie, slovenské vlády od roku 2002 podporili 108 investičných projektov v hodnote viac ako 6 mld. eur, vďaka ktorým sa vytvorilo, respektíve by sa malo vytvoriť takmer 41 tisíc nových pracovných miest. „Najväčší počet schválených investičných projektov bol v roku 2006, ktorý tvorí 44 % z celkového počtu,“ dodal rezort hospodárstva.

Štát najviac stimulov schválil vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného či nehmotného majetku, a to v objeme takmer 550 mil. eur. Investorom vláda schválila štátnu pomoc vo výške 440 mil. eur aj vo forme úľavy na dani z príjmu, takmer 93 mil. eur ako príspevok na novovytvorené pracovné miesta, vyše 52 mil. eur na rekvalifikáciu zamestnancov prijatých na nové pracovné miesta a takmer 47 mil. eur na prevod nehnuteľného majetku alebo jeho zámenu za cenu nižšiu ako je všeobecná hodnota majetku. „Zo strany vlády Slovenskej republiky najviac preferovanou formou pomoci bola úľava na dani z príjmu. Uvedenú formu pomoci vláda schválila pre 89 investičných projektov,“ doplnil rezort hospodárstva.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v súčasnosti finišuje na novele zákona o investičnej pomoci. “Cieľom bude stransparentniť a sprehľadniť pravidlá prideľovania investičnej pomoci investorom,“ povedal na tlačovej besede po stredajšom rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren. Podľa neho cieľom tejto vlády je postupne obmedzovať poskytovanie investičných stimulov. “Chceme konkurovať hlavne lepším podnikateľským prostredím a zlepšovaním podmienok pre zahraničných ale aj domácich investorov,“ konštatoval.

Slovenské vlády za ostatných osem rokov odsúhlasili podporu 24 investičným projektom umiestneným v Košickom kraji, 21 v Trenčianskom kraji, 20 v Nitrianskom kraji, 12 v Banskobystrickom kraji, 11 v Žilinskom kraji, deviatim v Trnavskom, šiestim v Bratislavskom kraji a iba piatim v Prešovskom kraji.

Zo schválených 108 investičných projektov sa podľa rezortu hospodárstva z rôznych dôvodov nezrealizuje 20 investičných projektov. Vďaka ním sa malo na Slovensku preinvestovať vyše 446 mil. eur a vytvoriť takmer 3 500 nových pracovných miest. Pre tieto investičné projekty slovenské vlády schválili poskytnutie pomoci v celkovej výške 75,3 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Chren