Vláda talianskeho premiéra Montiho získala hlasovaním dôveru

Mario Monti
Mario Monti Foto: SITA/AP

RÍM 6. decembra (WEBNOVINY) – Talianska vláda premiéra Maria Montiho vo štvrtok prežila hlasovanie o dôvere v Senáte.

Stalo sa tak napriek tomu, že strana Ľud slobody (PDL) Silvia Berlusconiho, ktorá jeho kabinet podporuje, odišla z hlasovania, čo naznačuje rastúce politické napätie pred blížiacimi sa jarnými voľbami.

Montiho technokratická vláda získala 127 hlasov, proti hlasovalo 17 senátorov, 23 senátori z PDL miestnosť opustili. Dôvodom bola predchádzajúca kritika Berlusconiho zo strany ministra priemyslu Corrada Passeru.

V napätej atmosfére pred nadchádzajúcimi marcovými voľbami Berlusconi v stredu večer opäť raz naznačil, že by sa mohol piatykrát uchádzať o post premiéra. Passera následne vyjadril ostré námietky proti takémuto kroku. „Hocičo, pre čo si môže zvyšok sveta začať myslieť, že sa vraciame späť, nie je pre Taliansko dobré,“ povedal pre štátne médiá. V reakcii senátori PDL pristúpili k symbolickému kroku a namiesto zdržania sa hlasovania alebo vyslovenia sa proti, sálu opustili.

Montiho vláda, ktorá obnovila medzinárodnú reputáciu Talianska, odkedy Berlusconi v novembri odstúpil, vyzvala vo štvrtok na ďalšie hlasovanie o dôvere v dolnej komore.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Monti