Vláda vyberie na daniach viac, bude na ďalší sociálny balík

Peniaze
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Príjmy štátu z daní a odvodov by mali byť v tomto roku oproti rozpočtu vyššie o 123 miliónov eur. Konštatuje to rezort financií vo svojej najnovšej daňovej prognóze, ktorú zverejnil v piatok.

Stojí za tým lepší očakávaný výber daní, ktorý by mal priniesť dodatočných 336 miliónov eur, kým na druhej strane odhad daňových a odvodových príjmov zhoršujú makroekonomické predpoklady, najmä kvôli klesajúcim cenám, o 194 miliónov eur. Menší negatívny vplyv na prognózu výberu daní má tiež aktualizácia legislatívy.

Chcú bojovať proti daňovým únikom

Rezort financií však zlepšil výhľad výberu daní a odvodov aj na ďalšie roky. V budúcom roku by sa malo vybrať viac o vyše 100 miliónov eur, v roku 2017 o takmer 140 miliónov eur. Zároveň zvýšil aj očakávané daňové a odvodové príjmy za rok 2014 o vyše 160 miliónov eur, čo bude mať podľa ministra financií Petra Kažimíra pozitívny vplyv pri notifikácii deficitu verejných financií Slovenska za minulý rok.

Ministerstvo pripisuje rastúce príjmy štátu najmä úspešnému boju proti daňovým únikom. Podľa Kažimíra by mal tento boj pokračovať aj v tomto roku, kedy by sa mala spolupráca v oblasti daní rozšíriť aj na okolité krajiny a pripravujú sa tiež ďalšie opatrenia, ako napríklad daňový rating.

Fico neprezradil, koľko bude stáť druhý balíček

Minister však rovnako pripustil, že niektoré opatrenia, ktoré boli pod hlavičkou zvyšovania efektívnosti výberu daní v minulosti prijaté, napokon v tomto roku zrušia, keďže sa ukázalo, že medzitým sa prijali efektívnejšie riešenia. O ktoré by malo ísť, však nekonkretizoval.

Dodatočné príjmy z daní pritom zrejme poputujú na vykrytie druhého sociálneho balíčka, ktorý chystá kabinet Roberta Fica. Koľko však bude druhý balíček daňových poplatníkov stáť, však premiér na piatkovej tlačovej besede k aktuálnej daňovej prognóze neprezradil. Nepovedal ani to, aké opatrenia by mal obsahovať.

„Pokiaľ nebude úplne zrejmý objem finančných prostriedkov, ktorý chceme použiť na druhý sociálny balík, tak nebudeme definovať jeho jednotlivé opatrenia,“ vyhlásil premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR