Vladimír Pčolinský sa vzdal funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby, súd ho poslal do väzby

Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. marca 20:15

Končiaci riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský ide do väzby. Rozhodol o tom v nedeľu Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, ide teda o kolúznu a preventívnu väzbu. Vladimír Pčolinský je obvinený zo zločinu prijímania úplatku.

Ako informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková, súd zamietol žiadosť obvineného o nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka. Doplnila, že rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Nemusí byť zbavený mlčanlivosti

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel po rozhodnutí súdu uviedol, že nie je potrebné, aby bol Vladimír Pčolinský zbavovaný mlčanlivosti. „Bol opätovne poučený a bolo mu vysvetlené, že ako obvinený má právo poskytovať na svoju obranu všetky skutočnosti, aby sa mohol kvalifikovane brániť. Bolo mu takisto vysvetlené, že účelom výsluchu nie je zisťovanie žiadnych postupov, metód a spôsobov utajenia, ktorými disponuje SIS. Všetky otázky, ktoré boli dávané boli smerované len k tomu, aby sa vyjadril k skutku a trestnej činnosti,“ dodal Kysel s tým, že obvinený to akceptoval a vysvetlil svoj postoj k danej veci.

Podľa právnej zástupkyne obvineného Evy Mišíkovej sudca konštatoval, že v prípade existuje dôvodné podozrenie, ale nechcel prejudikovať vinu. Svoje rozhodne vraj odôvodnil tým, že je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní, aby všetky skutočnosti preverili.

„Konštatoval, že sú tu dve skupiny dôkazov. Ťažisko bolo vo výpovedi bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta M. a bývalého námestníka SIS Borisa B. Skutočnosti, ktoré uviedla obhajoba, budú musieť byť preverené a budú musieť byť vypočutí tí svedkovia za prítomnosti advokátov,“ pokračovala Mišíková. Ako ďalej skonštatovala, v prípade údajného prijímania úplatku nie je viac dôkazov ako svedecké výpovede. Vladimíra Pčolinského umiestnili do Ústavu na výkon väzby v Leopoldove.

Vzdal sa funkcie

Jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková ešte počas nedeľňajšieho pojednávania ŠTS povedala médiám, že Vladimír Pčolinský sa vzdal funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Vladimír Pčolinský mal žiadosť o vzdaní sa funkcie podľa jej slov v nedeľu doručiť aj prezidentke a vláde Slovenskej republiky. Advokátka doplnila, že Vladimír Pčolinský už nechce byť činný ani vo verejnom živote.

Na otázku, prečo sa Vladimír Pčolinský vzdal funkcie riaditeľa SIS, odpovedala, že si zjavne premyslel, či vôbec má zmysel v takýchto pomeroch vykonávať túto funkciu. Samotný Vladimír Pčolinský vníma toto obvinenie podľa Mišíkovej ako diskreditáciu jeho osoby.

Advokátka tiež potvrdila, že Vladimír Pčolinský ešte ako riaditeľ SIS vo februári tohto roka podal na Úrad inšpekčnej služby trestné oznámenie. Nekonkretizovala, čo bolo predmetom trestného oznámenia, keďže je viazaná mlčanlivosťou. Uviedla však, že sa to týka tohto prípadu a aj ďalších.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SR