Aktualizované: Vladimir Putin suverénne vyhral prezidentské voľby v Rusku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentské voľby v Rusku
Kandidáti na ruského prezidenta vo voľbách. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 19. marca 18:34

MOSKVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Novozvolený ruský prezident Vladimir Putin získal v nedeľňajších voľbách svoj doteraz najlepší výsledok. Podľa výsledkov hlasovania, ktoré v pondelok zverejnila Ústredná volebná komisia (ÚVK), 65-ročný politik získal 76, 67 percenta hlasov. V predošlých voľbách v roku 2012 mu podporu vyslovilo 63,2 percenta voličov.

Putina rozosmiala otázka

Na druhom mieste skončil nominant Komunistickej strany Pavel Grudinin s podporou 11,78 percent a tretí je pravicový populista Vladimir Žirinovskij, ktorý dostal 5, 66 percenta hlasov. Ksenija Sobčaková, ktorá bola jedinou ženou uchádzajúcou sa o post ruskej hlavy štátu, dostala len 1,68 percenta hlasov. Podľa ÚVK bola volebná účasť 67 percent.

Okrem spomínaných sa o prezidentské kreslo uchádzali aj Grigorij Javlinskij, Sergej Baburin, Boris Titov a Maxim Surajkin. Putinovmu najväčšiemu rivalovi, opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému volebná komisia zamietla kandidatúru. Ten vo svojej prvej reakcii na výsledky volieb naznačil, že nedokázal ovládnuť vlastnú zlosť.

Na zhromaždení svojich priaznivcov v Moskve po zverejnení predbežných výsledkov Putin skonštatoval, že voliči „ocenili úspechy posledných niekoľkých rokov“. Ľudí, ktorí za neho hlasovali, označil za „veľký národný tím“, ktorý je odsúdený na úspech.

Na otázku novinárov, či bude kandidovať vo voľbách aj po nasledujúcich šiestich rokoch, Putin reagoval smiechom. „Čo hovoríte, je trochu smiešne. Myslíte si, že tu zostanem, až kým nebudem mať 100 rokov? Nie,“ odpovedal.

Tisíce pozorovateľov

 

Voľby v Rusku sledovalo asi 145-tisíc pozorovateľov, medzi ktorými bolo aj zhruba 1500 cudzincov a tiež zástupcovia opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorému volebná komisia zamietla kandidatúru. Zaznamenali pritom viacero prípadov viacnásobného či núteného hlasovania a tiež ďalšie nezrovnalosti.

ÚVK anulovala v tejto súvislosti volebné výsledky v piatich okresoch. Predsedkyňa komisie Ella Pamfilovová v pondelok zdôraznila snahy kompetentných orgánov v boji proti porušeniam pravidiel volieb ako aj úsilie o ich transparentnosť.

Ako uviedla, prípadov porušenia volieb bolo tento rok „najmenej dvakrát tak menej“ ako pred šiestimi rokmi a zároveň poprela, aj napriek videám zverejneným na internete, že by hlasovanie sprevádzali incidenty, pri ktorých pozorovateľov napádali alebo im bránili vstúpiť do volebných miestností.

Víťazstvo sa očakávalo

Vo voľbách sa všeobecne očakávalo jasné víťazstvo súčasnej hlavy štátu. Takmer 18 rokov po jeho prvom zvolení za prezidenta stál 65-ročný Putin proti siedmim protikandidátom, no ani jeden pre neho nepredstavoval skutočného súpera.

Putinovi k víťazstvu už zablahoželali napríklad jeho čínsky kolega Si Ťin-pching, ale aj lídri Kazachstanu, Bieloruska, Venezuely, Bolívie a Kuby či francúzska krajne pravicová strana Marine Le Penovej Národný Front. Naopak západní politickí lídri sa k hlasovaniu zatiaľ nevyjadrili.

Opozičný politik a bývalý šachista Garri Kasparov sa prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadril, že „každý líder slobodného sveta, ktorý Putinovi zablahoželá k ‚zvoleniu‘, nesie spoluvinu na jeho globálnej vojne proti demokracii. Podrývajú svoje vlastné postavenie ako slobodne zvolených lídrov“.

Medzi Západom a Ruskom sa v uplynulých týždňoch prehĺbilo napätie v súvislosti s otrávením bývalého špióna Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii. Spojené kráľovstvo, USA, Francúzsko alebo Nemecko z útoku vinia práve Rusko. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Politické sily sa musia spojiť

Všetky politické sily v Rusku sa musia spojiť, aby vyriešili problémy krajiny. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v pondelok v Kremli na stretnutí so zvyšnými siedmimi kandidátmi uviedol, že spoločným cieľom musí byť zvýšenie životnej úrovne a vyriešenie ďalších domácich problémov.

Ruský líder zdôraznil tiež potrebu ekonomického rastu a inovácií, zlepšenia zdravotnej starostlivosti, vzdelávacieho systému a modernizácie infraštruktúry. Za hlavnú prioritu však označil boj proti chudobe a zmenšenie priepasti medzi bohatými a chudobnými.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjGarri KasparovSi Ťin-pchingVladimir Putin