Vládna väčšina má podľa Figeľa moc, ale nemá pravdu

Ján Figeľ
Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Súčasný obraz vlády a jej parlamentnej väčšiny podľa predsedu KDH Jána Figeľa potvrdzuje, že síce má moc, ale nemá pravdu.

Ako povedal pre agentúru SITA, čo je horšie, vláda sa neusiluje o pravdivé pomenovanie situácie, ale hľadá odpoveď skôr v mocenskom posilňovaní svojho postavenia.

„Napríklad myšlienka zavedenia parlamentnej polície vo forme štátnej polície je ponižovaním parlamentu ako autonómnej a slobodnej inštitúcie, ktorá nepodlieha inej moci. Na jednej strane to usvedčuje typ myslenia, že mocensky, cez žandárov, budeme riešiť neposlušnosť alebo nevychovanosť a neprístojné správanie, a na druhej strane neponúka vo forme dialógu skutočné riešenia,“ zdôraznil.

Predseda NR SR by sa mal podľa Figeľa správať ako prvý medzi rovnými. V rovnocennosti postavenia má hľadať skutočné riešenia. „Vláda nemôže byť nadradená alebo ignorovať parlament. Ak sa to pripustí ako teraz na mimoriadnej schôdzi, alebo pred tým pri interpeláciách, tak to poškodí dôveryhodnosti celej inštitúcie. Potom už sú na mieste apely, že treba vziať moc do rúk občanmi, že na ulici sa skôr nájde odpoveď ako v parlamente,“ vyhlásil s tým, že to nie je dobré pre demokraciu a slobodnú spoločnosť.

Obrazom: Počas mimoriadnej schôdzi k premiérovmu odvolávaniu sa strhla aj potýčka

Nočné rokovanie ako by podľa Figeľa devalvovalo postavenie parlamentu voči vláde a charakter parlamentnej zastupiteľskej demokracie. Treba sa vrátiť na kultivovanú cestu. „Vidím pokušenie moci, ktoré vláda jednej strany prejavuje vo forme arogancie, neschopnosti prijať dialóg a podriadiť sa parlamentnej kontrole. Keď v systéme vládne jedna strana, má tendenciu podceňovať kontrolu, ale aj parlament. Dnes sa to potvrdzuje aj tým, že premiér nezotrvá na rokovaní, nevypočuje si argumenty druhej strany a neodpovie ani na poznámky na svoju adresu. Toto tu nikdy nebolo, ani za Vladimíra Mečiara,“ konštatoval.

Figeľ pripomenul, že ako podpredseda vlády obhajoval pôsobenie Ivety Radičovej na čele vlády, keď ju Smer-SD najviac ústami Roberta Fica urážal. „Neodišla a vydržala. Hlasovanie potvrdilo rozloženie politickej moci v septembri 2011,“ pripomenul. Teraz, keď má Smer totálnu moc a absolútnu väčšinu, odmieta podľa Figeľa parlamentnú kontrolu a dôstojné rokovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi.

Potýčky, výtržnosti, pôsobenie pod vplyvom alkoholu Figeľ odmieta ako spôsob a princíp účasti na diskusii v parlamente. Už samotné nočné rokovanie je podľa neho nenáležité, pretože nemáme ústavnú krízu alebo výnimočný stav. „Je to arogantné rozhodnutie väčšiny, ktorou chce ponížiť menšinu. Arogancia moci, vulgárnosť väčšinou idú spolu. Parlament to opakovane potvrdzuje,“ dodal.

Obrazom: Poslanci za Smer sa počas schôdze potužili alkoholom

Predseda parlamentného klubu KDH Pavol Hrušovský považuje aktuálne fungovanie parlamentu za nedôstojné a nehodné všetkých poslancov, od vedenia parlamentu po každého jedného zákonodarcu.„Poprosil by som nás všetkých, aby sme sa spamätali. Tento stav nie je kríza, to je dráma. Prestala fungovať politická súťaž, začína sa tu presadzovať nenávisť jedného voči druhému. Nenávisť a klamstvo sa stalo súčasťou politiky. Ak nám záleží na krajine, spamätajme sa!“ vyzval Hrušovský celý poslanecký zbor.

Utorkový incident, pri ktorom viacero poslancov Smeru-SD fyzicky napadlo Jozefa Viskupiča z OĽaNO nemá podľa Hrušovského obdobu. „Dúfam, že sa to už nikdy viac v parlamente nezopakuje. Je to len na nás a v nikom inom. Žiadna novela rokovacieho poriadku nezmení kultúru rokovania. To môžeme zmeniť len my svojim konaním,“ konštatoval Hrušovský. Pripomenul, že ako bývalý predseda národnej rady zažil akékoľvek situácie, teraz si však podľa neho musia sadnúť poslanci za jeden rokovací stôl a pokúsiť sa dohodnúť. „Iné riešenie nie je, ak nechceme vyzerať pred občanmi ako lumpi a darmožráči,“ dodal. Zdôraznil, že z parlamentu by zákonodarcovia nemali robiť cirkus a kabaret.

Národná rada podľa jeho slov má diskutovať o vážnych témach, ako je nezamestnanosť, podozrenia z krádeže a klientelizmu. „Bavíme sa o tom, kto viac ukradol, ale nikoho sme neobvinili ani neodsúdili. Ak chceme len politický marketing a divadlo, tak radšej zbaľme kufre a poďme domov,“ uzavrel Hrušovský.

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu premiéra Roberta Fica

Igor Matovič vyrobil škandál, Paška alkohol skúmať nebude

V parlamente je to horšie ako za Mečiara, tvrdí politológ

Robert Fico incident v parlamente nekomentuje

V koši našli stovku fliaš alkoholu, vraj patrili Smerákom

Sulík nerozumie, prečo Fico bojuje práve za lacný plyn

Robert Fico nemá morálne právo byť premiérom, tvrdí Štefanec

Schôdzu o odvolávaní Fica prerušili, schválili návrh Smeru

Z poslancov Smeru bol cítiť alkohol, pobili sa o maketu Fica

Na stoličku Roberta Fica posadili v parlamente bábku

Fico sa ukázal ako arogantný zbabelec, tvrdí opozícia

Vláda lokajov podľa Lipšica slúži výhradne svojim pánom

Kričiaci ľudia prerušili schôdzu o Ficovi, ten odišiel

Schôdzu o odvolávaní Fica prerušia, schválili návrh Smeru

Roztržka v parlamente, agresívny muž hodil po žene monitor

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky