Vládne jednotky dobyli ďalšie tri štvrte na východe Mósulu

Mósul
Iracké vojenské jednotky postupujú k centru Mósulu. Foto: SITA/AP

BAGDAD 24. novembra (WebNoviny.sk) – Iracké vojenské jednotky vo štvrtok vytlačili militantov z tzv. Islamského štát (IS) z troch ďalších štvrtí v meste Mósul. V rámci ofenzívy prebiehajúcej už šiesty týždeň tak pokračovali v pomalom postupe k centru poslednej veľkej bašty IS v Iraku. S odvolaním sa na armádne zdroje o tom informovala agentúra AP.

Veliteľ špeciálnych jednotiek brigádny generál Hajdar Fázil pre AP povedal, že jeho muži opätovne dobyli mestské časti Amn a Káhira i štvrť známu ako Zelené byty a rozšírili svoju prítomnosť v husto obývanej štvrti Zuhúr. Uvedené štvrte sa nachádzajú vo východnej časti Mósulu, kde sa odohráva väčšina bojov od spustenia operácie zameranej na oslobodenie tohto veľkomesta z rúk džihádistov 17. októbra. Iracké vládne jednotky podporuje náletmi na pozície IS v meste Spojenými štátmi vedená vojenská koalícia.

V stredu iracké prevažne šiitské milície oznámili, že sa prebojovali k pozíciám kurdských oddielov péšmarga západne od Mósulu, čím ho odrezali od zvyšku Iraku i ciest do Sýrie – vrátane cesty smerujúcej do mesta Rakka v susednej Sýrii, ktoré je označované za metropolu kalifátu vyhláseného Islamským štátom. Ešte predtým, v stredu nadránom, koaličné nálety zasiahli ďalší most cez rieku Tigris, ktorá preteká Mósulom. V meste tak ostal prejazdný pre autá len jediný most, čo naruší zásobovacie trasy militantov, dodala AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát