Vládne sily bojujú s povstalcami o zdroj vody pre Damask

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sýrske sily ovládajú už dve tretiny východného Aleppa
Sýrske vládne jednotky vo východnom Aleppe. Foto: ilustračné, SITA/AP

DAMASK 8. januára (WebNoviny.sk) – V údolí Barada v blízkosti sýrskej metropoly Damask sa v nedeľu obnovili boje medzi príslušníkmi vládnej armády a povstalcami. Boje sprevádzali nálety vládnych lietadiel. V údolí sa nachádzajú pramene rovnomennej rieky, z ktorých sa dodáva voda pre Damask a okolie.

Táto oblasť zažívala v posledných dňoch obdobie relatívneho pokoja, pričom sa konali rokovania o opravách a odovzdaní kontroly nad prameňmi a blízkymi prečerpávacími stanicami, informovalo v nedeľu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Džihádisti žiadajú odstúpenie vlády

Podľa vládnych zdrojov boli tieto rokovania neúspešné. SOHR spresnila, že vládna delegácia na nich žiadala, aby prameň a prečerpávacie stanice mala pod kontrolou Republikánska garda. Džihádistickí povstalci, ktorí obsadili územie okolo prameňov spomenutej rieky, medzičasom zaslali sýrskej vláde ultimátum, tzv. baradskú deklaráciu, v ktorej vládu vyzývajú na zastavenie bojov a odstúpenie.

Medzi signatármi ultimáta sú okrem povstaleckých skupín aj tzv. Biele helmy (White Helmets) – mimovládna organizácia, ktorá je známa svojimi zásahmi na pomoc civilistom zo štvrtí na východe Aleppa ovládaných donedávna protivládnymi povstalcami, najmä islamistickými.

Povstalci hrozia otrávením vody

Ako informoval Vatikánsky rozhlas, džihádisti sa vyhrážajú aj otrávením prameňov Barady, na ktoré je napojený vodovod pre vyše sedem miliónov obyvateľov Damasku a okolia.

Sýrska vláda sa následne listom obrátila na Bezpečnostnú radu OSN, ktorú upozornila, že pripraviť civilné obyvateľstvo o vodu je podľa medzinárodného práva vojnový zločin. K svojmu listu vláda pripojila aj baradskú deklaráciu.

Dodávky vody pre Damask sú prerušené od 22. decembra. Obyvatelia mesta sú odkázaní na stále sa zmenšujúce zásoby vody alebo ju získavajú z podzemných zdrojov alebo z dopravných cisterien. Zo zodpovednosti za narušenie dodávok pitnej vody pre Damask sa navzájom obvinili obe strany ozbrojeného konfliktu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia