Vládne strany sa podľa Sulíka predháňajú v sľuboch a premiér Fico predvádza chaos v príplatkoch

Robert Fico, Richard Sulík
Zľava: Slovenský premiér Robert Fico a predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Vládne strany chcú zapôsobiť na občanov lacnými, populistickými trikmi. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol predseda strany SaS Richard Sulík.

„Vládne strany sa začali predháňať v tom, kto sľúbi viac, kto bude väčší Ježiško,“ povedal. Liberáli podľa neho nespochybňujú zámer zaviesť vyššie príplatky za prácu v noci, či počas sviatku.

„To, čo predvádza Robert Fico, je však čistý chaos. Nebolo pripomienkové konanie, nebola tripartita,“ povedal Sulík. Upozornil tiež na to, že na vyšších príplatkoch štát cez dane a odvody zarobí viac, ako samotní zamestnanci.

Vyššie ceny tovarov a služieb

Na problém s vyššími príplatkami pre zamestnancov upozornila aj poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová. „Najviac z toho bude profitovať štát, ľudia z toho dostanú len omrvinky,“ tvrdí. Návrhy na vyššie príplatky pritom považuje za komplikované a nelogické, keďže príplatky za nočnú prácu a za prácu v sobotu a nedeľu sa majú určovať z minimálnej mzdy, kým príplatky za prácu cez sviatok z priemernej mzdy.

Upozornila aj na to, že vyššie mzdové náklady firiem sa premietnu do vyšších cien tovarov a služieb. „Štát nemá zasahovať takto umelo do platov a odmeňovania zamestnancov,“ povedala.

Pre firmy, ktoré už v súčasnosti podľa nej ledva prežívajú, môžu byť tieto návrhy likvidačné. Vyššie príplatky podľa Kiššovej môžu zabrzdiť vznik nových pracovných miest. Ako uviedla, namiesto týchto opatrení by vláda mala znížiť dane, zjednodušiť a znížiť odvodové zaťaženie a takisto odbúrať byrokratickú záťaž pre zamestnávateľov.

Fatálne dôsledky v rámci finančných nákladov

Navrhované zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatku, ako aj zavedenie príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu je pre zamestnávateľov absolútne neakceptovateľné. Po sobotňajšom mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR to uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Roman Karlubík.

„Takto predkladaný zákon by mohol mať pre niektorých fatálne dôsledky, čo sa týka finančných nákladov,“ upozornil. Legislatívna úprava by mohla mať podľa neho likvidačné dôsledky najmä na malé a stredné podniky v niektorých regiónoch a v niektorých sektoroch. Ocenil však, že zamestnávateľov premiér Robert Fico na rokovaní uistil, že sú ešte dva mesiace a dva týždne na hľadanie možného konsenzu so zamestnávateľmi.

Viac peňazí za prácu cez víkend

Od mája budúceho roka sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a počas sviatku. Súčasne sa má zaviesť príplatok za prácu v sobotu a nedeľu. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorý do parlamentu predložili poslanci za stranu Smer-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák.

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu má stúpnuť zo súčasných 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu za každú hodinu nočnej práce, čo od mája budúceho roka predstavuje nárast z 0,50 eura na hodinu na 1,38 eura na hodinu. Maximálna suma príplatku za prácu cez sviatok sa má zvýšiť zo súčasných 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca.

Poslanci za Smer tiež navrhujú zaviesť nový príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý by zamestnanec dostával popri svojej mzde najmenej v sume hodinovej minimálnej mzdy. Od mája budúceho roka by tak tento príplatok dosahoval 2,759 eura.

Príplatky aj zamestnancom na dohodu

Poslanci za Smer tiež navrhujú zabezpečiť príplatky za nočnú prácu, za prácu v sobotu a v nedeľu a za prácu počas sviatku aj zamestnancom pracujúcim na dohody. „Účelom je zabrániť zneužívaniu prác vykonávaných „na dohodu“ na výkon prác najmä počas sobôt, nedieľ, vo sviatok ale aj v noci,“ argumentujú predkladatelia navrhovaných zmien.

Novela Zákonníka práce by podľa poslancov za Smer mohla ovplyvniť až 761,5 tisíca zamestnancov. Zvýšenie tzv. čistého príjmu dotknutých zamestnancov možno podľa predkladateľov odhadnúť na približne 337,5 milióna eur v roku 2018 a na 535,6 milióna eur v roku 2019.

„Zvýšenie čistého príjmu na jedného zamestnanca tak v roku 2018 bude predstavovať cca 443,1 eura a 703,3 eura v roku 2019, čo predstavuje zvýšenie čistých príjmov zamestnancov v priemere o viac ako 58,60 eura mesačne,“ uviedli poslanci.

Predkladatelia očakávajú negatívny vplyv novely pracovného kódexu na podnikateľské prostredie vzhľadom na zvýšenie mzdových nákladov zamestnávateľov. Od začiatku mája do konca decembra budúceho roka by si mala novela od zamestnávateľov vyžiadať 647,5 mil. eur, z toho 614,1 mil. eur sa má týkať samotnej podnikateľskej sféry.

V roku 2019 má zvýšenie mzdových nákladov zamestnávateľov stúpnuť na 1,02 mld. eur, z čoho 969,6 mil. eur sa má vzťahovať na podnikateľov v súkromnej sfére. „Tieto dopady môžu byť zmiernené, ak sa naplní jeden z cieľov v novely, a to znížiť rozsah práce v noci, sobotu, nedeľu a vo sviatok,“ tvrdia poslanci Podmanický, Glváč a Petrák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PodmanickýJana KiššováĽubomír PetrákMartin GlváčRichard SulíkRobert FicoRoman Karlubík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD