Vládny balíček potrebujú ľudia ako soľ, tvrdí smerák Martvoň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brigáda, dohodári
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Balíček 15 vládnych sociálno-ekonomických opatrení podľa poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa väčšina ľudí potrebuje ako soľ. Opatrenia podľa Martvoňa pomôžu desaťtisícom občanov.

„Osobitne vítam zvýšenie a priblíženie hranice minimálnej mzdy k 400 eurám mesačne za podmienky zníženia odvodov pre zamestnávateľov. Dotklo by sa to podľa zverejnených údajov zo Sociálnej poisťovne približne 67-tisíc ľudí.

Na druhej strane by sme sa dostali na úroveň Chorvátska, kde je minimálna mzda 405 eur a s jej výškou SR predbehne i všetkých susedov v rámci krajín V4,“ uviedol pre agentúru SITA Martvoň. Zvýšenie minimálnej mzdy podľa Martvoňa pomôže nielen bežným pracujúcim, ale aj absolventom škôl, ktorí dlhý čas po škole musia robiť za minimálnu mzdu.

S bytmi ako v severských krajinách

„Pri kúpe prvej nehnuteľnosti pre mladých ľudí, by sa mohol v SR zaviesť zaujímavý model, ktorý sa objavil v niektorých severských krajinách, že mladý človek do 35 rokov, pokiaľ si kúpi svoju prvú nehnuteľnosť, tak je nejaký čas, napr. tri až päť rokov, oslobodený od platenia dane z nehnuteľností, čím by ušetril ročne ďalšie desiatky eur. Zároveň by mohol mladý človek do 35 rokov i naďalej na kúpu nehnuteľnosti využiť štátom dotovanú hypotéku, pri ktorej by sa hranica posudzovaného príjmu mohla zvýšiť,“ poznamenal Martvoň. Aj odpustenie platenia dane za prvú nehnuteľnosť by sa podľa Martvoňa dotklo tisícok mladých ľudí.

Zvýšenie sumy mesačného brigádnického zárobku študentov stredných vysokých škôl na 200 euro, ktorý je oslobodený od sociálnych a zdravotných odvodov, pomôže podľa údajov Sociálnej poisťovne od 50-tisíc pracujúcich študentov v zimných mesiacoch až po približne 100-tisíc pracujúcich študentov v letných mesiacoch, spresnil Martvoň. „Výborným nápadom je zavedenie bezplatnej cestovnej dopravy pre študentov všetkých kategórií a dôchodcov, čo sa ročne pozitívne dotkne približne okolo 300-tisíc žiakov a študentov a cez jeden milión dôchodcov v SR,“ vysvetlil poslanec Smeru-SD.

Deťom chýbali miesta v škôlkach

Martvoň víta aj podporu ohláseného rozšírenia kapacity materských škôl. „Málokto vie, že len v roku 2013 nemohlo byť umiestnených v škôlkach pre chýbajúce kapacity približne 9000 detí,“ dodal. Pre školský rok 2013/2014 podľa údajov z Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) nevyhoveli škôlky pod samosprávami okolo 8900 žiadostiam. Nedostatok kapacít je najmä v Bratislavskom a Žilinskom kraji. V Bratislavskom kraji podľa údajov ÚIPŠ bol vlani počet nevybavených žiadostí okolo 4600, čo predstavuje 48,4 percenta z celkového počtu nevybavených žiadostí. V Žilinskom kraji ich nevybavili zhruba 1000, čo je 10,4 percenta.

Výraznou pomocou pre mladých ľudí podľa poslanca Smeru-SD bude podpora praktického vzdelávania pre zamestnávateľov vo forme daňového zvýhodnenia, či vo forme finančnej podpory pre tých, ktorí budú poskytovať odbornú a pracovnú prax pre žiakov odborných škôl alebo zamestnajú nezamestnaných mladých ľudí, ako aj podpora technologických tzv. „start-upov“ pre mladých podnikateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton Martvoň
Firmy a inštitúcie SMER-SDVláda SR