Vládny materiál o SPP pripravovalo J&T, tvrdí Daniel Lipšic

Daniel lipšic
Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic počas TB pred NR SR na tému: Posledná kvapka v kauze VSS - podpora na odvolanie M. Glváča v parlamente. Foto: SITA/Diana Černáková

Zodpovednosť za predaj SPP by mal podľa opozície znášať aj Fico

Zodpovednosť za kauzu kúpy 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by nemal znášať nielen minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ale hlavne premiér Robert Fico, zhodli sa predstavitelia opozície. Tí tvrdia, že Malatinský len poslúchal Ficove príkazy.

„Ľudia už začínajú byť nahnevaní, akým spôsobom sa rozkráda táto republika,“ poznamenal poslanec Igor Hraško (OĽaNO).

Šéf rezortu hospodárstva obvinenia odmieta a hovorí, že vládny dokument vznikol na základe podkladov od spoločnosti EPH, ktoré potom pracovníci ministerstva a jeho poradcovia rozšírili do podoby vládneho materiálu. Podklady mal podľa Malatinského ministerstvu poskytnúť Miroslav Haško, ktorý v súčasnosti pôsobí ako poradca predstavenstva SPP, kam prešiel z pozície odborníka na fúzie a akvizície v spoločnosti EPH. „Ja nepovažujem za dôležité, že v tom materiáli, ktorý predkladáme, môžu byť aj podklady od nášho partnera,“ skonštatoval Malatinský. „Myslím si, že máme úplne čisté svedomie,“ tvrdí šéf rezortu hospodárstva.

Obvinenia odmietajú aj J&T a EPH. „Pán Haško poskytol stručné informácie o danej problematike a pretože používa starý notebook, ktorého softvér bol registrovaný ešte na spoločnosť J&T Investment Advisors, tak sa jeho ´stopa´ dostala do súboru. On ani nikto iný z EPH a už vôbec nie z J&T nie je autorom vládneho materiálu,“ tvrdí EPH.

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Hnutie Nová väčšina – Dohoda žiada odvolanie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a okamžité zastavenie kúpy 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

Podľa predsedu hnutia Daniela Lipšica totiž podklady ku transakcii pripravovala finančná skupina J&T.

„Zásadný materiál hospodárskeho charakteru vznikol na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors,“ povedal na stredajšom tlačovom brífingu Lipšic.

Podklady od finančnej skupiny J&T

Meno spomenutej spoločnosti totiž figuruje vo vlastnostiach elektronickej verzie dokumentu, o ktorom vláda rokovala začiatkom septembra. Jej konateľom je pritom Daniel Křetinský, ktorý zároveň ovláda českú spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorej podiel v SPP štát odkúpil. „Dnes vládne materiály nerobí vláda Roberta Fica, ale finančná skupina J&T,“ vyhlásil Lipšic.

„Róbert Fico sľuboval občanom vo voľbách istoty. Ale v skutočnosti sľuboval istoty len oligarchom a spriazeným finančným skupinám, ktoré ho ovládajú,“ skonštatoval Lipšic. Zároveň plánuje zvolať rokovanie predsedov opozičných strán a zvažuje podanie trestných oznámení pre podozrenie trestných činov ekonomického charakteru.

Odvolanie na spoločnosť EPH

Šéf rezortu hospodárstva obvinenia odmieta a hovorí, že vládny dokument vznikol na základe podkladov od spoločnosti EPH, ktoré potom pracovníci ministerstva a jeho poradcovia rozšírili do podoby vládneho materiálu.

Podklady mal podľa Tomáša Malatinského ministerstvu poskytnúť Miroslav Haško, ktorý v súčasnosti pôsobí vo vedení SPP, kam prešiel z pozície odborníka na fúzie a akvizície v spoločnosti EPH. „Ja nepovažujem za dôležité, že v tom materiáli, ktorý predkladáme, môžu byť aj podklady od nášho partnera,“ skonštatoval Malatinský.

Hrozí vláda oligarchov

Spp
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Lipšic plánuje zvolať aj rokovanie hospodárskeho a brannobezpečnostného parlamentného výboru. „Táto kauza má aj výrazný bezpečnostný parameter. Ak na Slovensku nevládne vláda, ale oligarchovia, tak to je niečo, o čom by mal rokovať aj bezpečnostný výbor,“ uzavrel Lipšic.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner, ako aj slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Jeho opätovné odkúpenie odsúhlasila vláda začiatkom septembra. Celý proces prevzatia 100-percentného podielu SPP štátom by sa mal ukončiť do konca tohto roka.

Zodpovednosť za kauzu kúpy 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by nemal znášať nielen minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ale hlavne premiér Robert Fico. V závere šiesteho dňa 23. schôdze Národnej rady SR sa na tom zhodli predstavitelia opozície. Tí tvrdia, že Malatinský len poslúchal Ficove príkazy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KřetinskýDaniel LipšicIgor HraškoRobert FicoTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie J&T BANKASPP Slovenský plynárenský priemysel