Vládny Smer nezníži DPH, podľa Freša fixuje drahotu navždy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Robert Fico Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Návrh vládneho Smeru, ktorým sa zachová 20-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) aj keď deficit verejných financií klesne pod 3 % hrubého domáceho produktu, vyvolal v parlamente vlnu kritiky od opozičných poslancov.

Tvrdia totiž, že Smer sa zachoval presne v protiklade so svojou predvolebnou rétorikou, kedy dočasné zvýšenie DPH kritizoval ako opatrenie, ktoré sa dotkne predovšetkým menej zarábajúcich občanov zdražením aj základných tovarov a služieb.

Veci v balíčku majú hodnotu ako zjazdové záväzky

Poplatok, DPH

Navyše kritizujú, že takú dôležitú zmenu ako je úprava sadzby DPH, robí vláda cez jednoduchý poslanecký pozmeňujúci návrh. Rozprava o návrhu novely zákona o DPH skončila v piatok popoludní, o návrhu by sa malo hlasovať budúci týždeň.

„Obrovský cirkus vtedajšia opozícia robila, teraz to robí Smer. Fixuje drahotu navždy,“ komentoval postoj strany Smer predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Ako dodal, keď už sa vláda rozhodla DPH na 20 % zachovať, mala prísť aj s nejakými opatreniami, ktoré by ľuďom reálne pomohli.

Hovoril napríklad o znížení odvodov, čo by posilnilo súkromnú spotrebu. Opatrenia, ktoré predstavil Smer, nepovažuje za relevantné. „To sú jednoducho táraniny. Mnohé z tých vecí, ktoré sú v balíčku, ktoré schválil na zjazde Smer, má naozaj takú hodnotu, ako zjazdové záväzky. To znamená, že sa neudejú a vieme to potom v budúcnosti aj dokázať,“ dodal.

Postup Smeru je dôkazom dvojtvárnosti

Podľa Freša navyše vláda naznačila, ako sa môže správať, keď bude potrebné dodržiavať tvrdšie záväzky napríklad vyplývajúce z ústavnej dlhovej brzdy. „Ja si trúfam predpovedať, že úplne rovnako sa zachovajú aj v prípade vyrovnaného rozpočtu, ktorý predloží vláda do Národnej rady SR. To znamená, že predloží rozpočet, ktorý nikto nebude brať vážne, lebo poslankyne a poslanci za Smer-SD ho zmenia,“ povedal v piatok predseda SDKÚ-DS.

Podobný postoj prezentovali aj predstavitelia opozičnej strany KDH. Podľa jej podpredsedu Miloša Moravčíka je postup Smeru dôkazom jeho dvojtvárnosti. „Keď boli v opozícii, tak zvýšenie DPH označovali za vlastizradu. Keď sú vo vláde, tak zvýšenie sami navrhujú. Opäť tak potvrdzujú, že im záleží viac na peniazoch vo vlastnej kase ako na peniazoch v peňaženkách ľudí,“ uviedol.

Opatrenie o dočasnom zvýšení sadzby dane z pridanej hodnoty z pôvodných 19 % na 20 % sa do zákona o dani z pridanej hodnoty dostalo v roku 2010 po dohode koaličných strán vo vtedajšej vláde Ivety Radičovej. Malo to byť jedno z opatrení na konsolidáciu verejných financií.

Freso fico
Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

Menový fond zníženie sadzby dane neodporúča

Zvýšená sadzba dane mala pritom platiť dovtedy, kým deficit verejných financií na Slovensku neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu. Pokles schodku pod túto hranicu za rok 2013 aj potvrdil Eurostat vo svojej jarnej prognóze.

Samotný pozmeňujúci návrh, ktorý opatrenie o znížení sadzby DPH na 19 % pri poklese deficitu pod 3 % výkonu ekonomiky zo zákona vypúšťa, sa odvoláva aj na odporúčania medzinárodných inštitúcií. Tie odporúčajú upraviť daňový mix s väčším dôrazom na nepriame dane, ktoré majú menší negatívny vplyv na rast.

Podobne sa vyjadroval v rámci rozpravy aj šéf finančného výboru Daniel Duchoň (Smer-SD). Hovoril o odporúčaniach nedávnej misie Medzinárodného menového fondu, ktorá zníženie sadzby dane neodporúča. Vládny Smer svoj návrh obhajuje hlavne tým, že zníženie sadzby na 19 % by sa aj tak nepremietlo do zníženia cien tovarov a služieb, ale čiastočne by bolo pohltené zvýšením marží obchodníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Frešo
Firmy a inštitúcie SMER-SD