Vládny Smer podľa Zajaca z KDH dopustil úžernícky Klondike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Pomôcť dlžníkom by podľa poslanca za OĽaNO Miroslava Kadúca mohol centrálny register poskytnutých nebankových úverov ako aj centrálny register exekúcií.

Register úverov by podľa Kadúca poskytol kabinetu relevantné údaje o počtoch pôžičiek a podmienkach, za akých sa poskytujú, vláda by mohla na základe týchto dát reagovať adresnou zmenou legislatívy.

„Centrálny register exekúcií môže poskytnúť informácie, či sa voči niekomu vedie exekúcia, zároveň by sa znížili trovy exekučného konania. V Čechách register exekúcií funguje roky a trovy exekučného konania sa významne znížili,“ povedal poslanec za obyčajných ľudí v parlamentnej rozprave k Správe o pôsobení úžerníckych nebankových spoločností a enormnom náraste exekučných konaní.

Správu predložil minister Borec

Dokument na žiadosť poslanca Alojza Hlinu do parlamentu predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec. Kadúc vláde vyčítal, že v správe chýba hĺbková analýza údajov a dopadov odvolávajúca sa na relevantné zdroje. Problémy s úžerníkmi sa podľa neho roky riešia len populisticky a čiastkovo. Poslancov za Smer-SD vyzval, aby podporili zavedenie centrálneho registra exekúcií, čo v novele zákona o hazardných hrách navrhujú zákonodarcovia za OľaNO.

Vládny Smer-SD podľa poslanca za KDH Pavla Zajaca dopustil úžernícky Klondike s požehnaním štátu, keď za prvej vlády Roberta Fica zrušil strop pre úroky v spotrebiteľských úveroch. Práve tento moment podľa poslanca za kresťanských demokratov predstavuje prvú chybu, ktorá umožnila ničenie ľudí úžerníckymi úrokmi. Zajacovi v Borecovej správe chýba, že sa nevenuje skutočnostiam, ktoré spôsobili dnešný alarmujúci stav dlžníkov.

Poslanec za KDH upozornil aj na neúmerné zahlcovanie súdov zo strany nebankoviek, predovšetkým spoločnosťou Pohotovosť, ktorá na ústavný súd podala viac ako 20-tisíc podaní. Zdôraznil, že on osobne ako aj Lucia Žitňanská ešte pred Smerom navrhovali zaviesť percentuálny strop pre odplatu pri spotrebiteľských úveroch, Smer-SD to však odmietol.

Na súdoch sú milióny exekúcii

Smer-SD podľa Hlinu pri ochrane občanov pred úžerníkmi koná neúprimne, a reaguje len na tlak opozičných poslancov, inak by podľa neho neurobil nič. Na rozdiel od Smeru-SD podľa vlastných slov proti úžere bojuje dlhodobo a bude tak robiť aj naďalej.

Podľa správy majú Slováci uzatvorených niekoľko stotisíc zmlúv so spoločnosťami, ktorých celková odplata za rok dosahuje až 98 percent. Znamená to, že ak si spotrebiteľ požičia napríklad 200 eur, musí za rok vrátiť 398 eur. „Zmluvné podmienky však ustanovujú, že tretina z celkovej odplaty je úrok, tretina je poplatok za spracovanie alebo za iné administratívne náklady a tretina sú rôzne iné poplatky. V praxi tak dlhodobo prekvitá snaha zahmlievať skutočnú odplatu a túto skrývať do rôznych poplatkov,“ vysvetľuje praktiky nebankových subjektov materiál.

Rozšírenosť úžery a úžerníckych praktík sa podľa dokumentu spája s praktikami neúmerného navršovania požadovanej odplaty pri úveroch a pôžičkách poskytovaných spotrebiteľom. Celkový počet exekúcií podľa štatistických údajov ministerstva spravodlivosti má stúpajúcu tendenciu, pričom v roku 2013 bolo na súdoch ako neskončených vedených a evidovaných viac ako 2 880 000 exekúcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáTomáš Borec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky