Aktualizované: Vlak z Nových Zámkov až na Hlavnú stanicu v Bratislave nedošiel, v rušni vznikol požiar

lokomotíva, vlak
  • aktualizované 8. augusta, 16:45

Požiar rušňa vlaku REX 1878 Dudváh, ktorý išiel vo štvrtok dopoludnia z Nových Zámkov do Bratislavy na Hlavnú stanicu, nebol veľký, ale išlo o tzv. zadymenie.

Ako pre agentúru SITA vo štvrtok uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) Tomáš Kováč, rušeň majú zapožičaný. Na základe bezpečnostných predpisov je však potrebné volať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) aj k takýmto udalostiam. „Príčina vzniku tejto udalosti sa vyšetruje,“ poznamenal Kováč.

Dopravu museli prerušiť

Požiar rušňa vznikol po 11:00 a v dôsledku neho prerušili železničnú dopravu na úseku Bratislava-Vinohrady – Bratislava-Vajnory od 11:40 do 13:10.

Vo vlaku sa v tej chvíli nachádzalo zhruba 70 cestujúcich, ktorých príslušníci HaZZ odprevadili do stanice Bratislava-Vinohrady, odkiaľ mohli cestujúci použiť linky MHD na prepravu ďalej po hlavnom meste,“ priblížil Kováč. „Zadymený rušeň, tzv. Laminátka, patrí medzi staršie hnacie koľajové vozidlá. Presná príčina je predmetom vyšetrovania nás i kompetentných orgánov,“ poznamenal.

Zmeškaný vlak REX Dudváh mal plánovaný odchod z Nových Zámkov o 6:56 a príchod do Bratislavy na Hlavnú stanicu o 8:30. Vplyvom tejto udalosti meškali dva medzinárodné vlaky. EuroCity (EC) 130 Bathory na trase Budapešť – Varšava mal oneskorenie asi 80 minút a EC 275 Metropolitan na trati Praha – Budapešť 50 minút.

Požiare v rušňoch

ZSSK eviduje za tento týždeň iba dnešný (štvrtkový) požiar hnacieho koľajového vozidla. Iný požiar sa podľa našich informácií týkal iného dopravcu,“ objasnil Kováč. Za prvý polrok 2019 zaznamenal národný dopravca dva požiare, resp. zadymenia rušňov, v júli a 8. augusta. V prvom polroku 2018 vznikol požiar, či zadymenie v piatich rušňoch.

Počet porúch či mimoriadnych udalostí s privolaným HaZZ sa nijako nevymyká našej viacročnej praxi, či počtu závad v okolitých krajinách, veď denne vypravíme viac ako 1 500 vlakov. Môžeme však potvrdiť, že napríklad dlhotrvajúce vysoké teploty zvyšujú riziká porúch i požiarov najmä starších vozidiel,“ podotkol Kováč.

ZSSK má vo vlastníctve 669 rušňov a ucelených vlakových jednotiek, z čoho je 96 nových jednotiek a 196 modernizovaných rušňov a jednotiek. Priemerný vek rušňov a jednotiek je 21 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborZSSK Železničná spoločnosť Slovensko