Vlaková čata zabránila znásilneniu, tvrdí Marian Kotleba

Marian Kotleba
Poslanec za stranu ĽSNS Marian Kotleba počas tlačovej besedy Ľudovej strany Naše Slovensko na tému: Narastajúca kriminalita asociálov vo vlakoch. Bratislava, 14. február 2017. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba upozornil na incidenty, ktoré sa v posledných dňoch stali v medzinárodných vlakoch na Slovensku. Ako povedal v utorok 14. februára, na tlačovej besede, v nedeľu 12. februára vo vlaku, ktorý smeroval z Berlína do Budapešti, boli pred zástavkou v Štúrove „skupinou asociálov okradnutí cudzí štátni príslušníci“.

Uviedol aj prípad z pondelka 13. februára, keď sa asociáli, taktiež v medzinárodnom rýchliku, pokúsili o znásilnenie 16-ročného dievčaťa. Pokus sa podľa slov Kotlebu stal medzi Štúrovom a Novými Zámkami. Ako dodal, v tomto prípade práve vlaková čata, teda zamestnanci železničnej spoločnosti, privolali políciu. „Dvadsať minút trval príchod polície,“ uviedol s tým, že policajná stanica bola vzdialená len 1,7 km od vlaku. „Ak by tam neboli odvážni členovia čaty, tak je znásilnená asociálmi,“ dodal. V tejto súvislosti Kotleba vyzdvihol dôležitosť hliadok ĽSNS vo vlakoch.

Ministerstvu vnútra a polícií na tlačovej besede ponúkol, že ĽSNS rozšíri svoje hliadky na všetkých linkách. „Ak o to budeme požiadaní. Nemôže sa stávať, že budú znásilňované mladé dievčatá a prepadávaní cudzinci, čím si robíme hanbu my všetci,“ dodal. „My len chceme, aby polícia vo vlakoch začala chrániť bežných ľudí,“ uviedol.

Polícia informácie o činoch spresnila

Podľa nitrianskej policajnej hovorkyne Renáty Čuhákovej sa 12. februára telefonicky obrátil na políciu vlakvedúci vlakovej čaty, ktorý sa v tom čase nachádzal vo vlaku na maďarskom území, s otázkou, ako má postupovať, pretože našiel batožinu s kórejskými osobnými dokladmi a vedel, že predtým v Štúrove vystupovali z vlaku dvaja občania Kórey. „Stála služba cez službukonajúce výpravcu železničnej stanice Štúrovo dohodla, aby týchto cestujúcich o náleze informovali a sprostredkovali im vrátenie batožiny,“ povedala policajná hovorkyňa pre agentúru SITA v súvislosti s údajným okradnutím cudzincov vo vlaku. Sám vlakvedúci podľa nej po návrate do Štúrova odviezol Kórejčanov na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Štúrove. „Nechceli však podávať žiadne oznámenie,“ zdôraznila Čuháková.

Polícia spresnila aj informácie o údajnom sexuálnom obťažovaní v medzinárodnom rýchliku. „V pondelok 13. februára po deviatej dopoludnia prijalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva PZ v Nitre oznámenie, že v medzinárodnom vlaku, ktorý vyrazil zo železničnej stanice Budapešť, sa nachádza osoba, ktorá oznámila, že ju v úseku cesty Szob – Štúrovo obťažovala iná osoba. Cestujúca sa zľakla a vyhľadala vlakvedúceho, ktorý privolal policajnú hliadku. Tá dostala oznámenie o incidente o 9:14 a prišla na miesto o 9:22, teda o osem minút od oznámenia,“ povedala Čuháková. V tom čase podľa nej už vlak stál v železničnej stanici Nové Zámky.

„Žena uviedla, že sa jej spiacej niekto dotkol, nešlo však o dotyky sexuálneho charakteru, že sa len veľmi preľakla a vyhľadala pomoc. Opakovane uviedla, že je v poriadku, nič jej nechýba a nechce podať žiadne oznámenie, a chce cestovať ďalej do Hamburgu. Po dohode s vlakvedúcim ženu usadili k inej žene v blízkosti služobného oddielu,“ vysvetlila Čuháková. Polícia podľa nej operatívne pracuje so získaným popisom muža, ktorý sa cestujúcej dotkol. „Dlhodobo intenzívne spolupracujeme na objasňovaní protiprávneho konania cestujúcich v medzinárodných vlakoch s maďarskou políciou,“ dodala nitrianska policajná hovorkyňa.

Vyjadrila sa aj Železničná spoločnosť Slovensko

K tomuto incidentu vydala stanovisko aj Železničná spoločnosť Slovensko. „Bohužiaľ, na Slovensku i v Maďarsku existujú organizované skupiny, ktoré sa špecializujú na železničné krádeže a okrádajú spiacich cestujúcich. To bol aj prípad z 13. februára vo vlaku EC 172. Páchatelia takéhoto pokusu o krádež nastúpili v Maďarsku a medzi Szobom (Maďarsko) a Štúrovom sa pokúsili okradnúť spiacu cestujúcu. Tá privolala vlakvedúceho, ktorý incident oznámil polícii i nadriadeným. Keďže vlak medzitým dorazil do stanice Štúrovo, podozriví tam vystúpili a utiekli,“ uvádza sa v stanovisku ZSSK.

Poškodená cudzinka podľa železničnej spoločnosti v Štúrove nechcela vystúpiť ani podať trestné oznámenie. „Nešlo teda o pokus o znásilnenie, ale o pokus krádeže, ktorý sa odohral možno ešte na území Maďarskej republiky. Ten prerušila samotná okrádaná cestujúca. Incident na mieste okamžite riešil vlakvedúci, ktorý privolal políciu. Ľudí v zelených tričkách, ktorí cestujú po Slovensku v snahe zvýšiť popularitu svojej politickej strany, v tomto vlaku nevideli,“ dodala ZSSK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko