Vlani 101 prípadov zhoršenia vôd

Východ slnka
Turisti, ktorí navštívia Schlehdorfské jazero skoro ráno, môžu vidieť nádherný východ slnka.

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – V minulom roku v rámci Slovenskej inšpekcie životného prostredia z vyše štyroch tisícok kontrol ich najviac urobili inšpektori ochrany vôd, bolo ich vyše 1 300. Uložili pri nich 321 pokút za celkovo takmer 252-tisíc eur. Porušenie právnych predpisov zistili pri každej štvrtej kontrole. V minulom roku zaregistrovali 101 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd, teda takmer toľko, ako v roku 2008. Najčastejšou príčinou ich vzniku bolo znovu ľudské konanie a nevyhovujúci technický stav zariadenia a objektov, v ktorých sa zaobchádzalo s nebezpečnými látkami. V najväčšej miere sa na mimoriadnom zhoršení vôd podieľali aj teraz ropné látky. Agentúru SITA o tom informoval hovorca inšpekcie Michal Štefánek.

Inšpektori vykonali takmer 1 300 kontrol dodržiavania zákona o vodách, 40 kontrol dodržiavania zákona o prevencii závažných priemyselných havárií, ako aj trinásť kontrol dodržiavania zákona o chemických látkach a chemických prípravkoch. Schválili tiež 625 havarijných plánov. Z 203 vykonaných vlaňajších kontrol zaobchádzania so škodlivými látkami a obzvlášť škodlivými látkami zistili inšpektori porušenie zákona až v 140 prípadoch. Pretrváva najmä neuspokojivý stav žúmp a skladovacích plôch na uskladňovanie hospodárskych hnojív a zachytávanie silážnych štiav.

Inšpektori urobili aj 143 kontrol zameraných na nakladanie s vodami a prevádzku a účinnosť čistiarní odpadových vôd. V rámci nich vykonali u 62 producentov odpadových vôd 79 kontrolných odberov. Až pri 34 vzorkách zistili prekročenie povolených ukazovateľov znečistenia. Najlepšie dopadli kontroly dodržiavania zákona o chemických látkach a chemických prípravkoch, pri ktorých sa nezistilo žiadne porušenie právnych predpisov, ako aj kontroly dodržiavania zákona o prevencii závažných priemyselných havárií, pri ktorých zo 40 kontrolovaných subjektov zistili inšpektori porušenie zákona iba v štyroch prípadoch.

Inšpektori ochrany vôd uložili v minulom roku najvyššiu pokutu, viac ako 13-tisíc eur, spoločnosti MBM-STAV v Námestove za vypúšťanie priemyselných odpadových vôd a vôd z povrchového odtoku bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy a za nedovolené zaobchádzanie so škodlivými látkami a obzvlášť škodlivými látkami v prevádzke Logistické centrum MTZ v Oravskej Jasenici. Za nedovolené zaobchádzanie so škodlivými látkami a obzvlášť škodlivými látkami v rušňovom depe v Trenčianskej Teplej dostala päťtisíceurovú pokutu Železničná spoločnosť Cargo Slovensko, 2 655 eur Poľnohospodárske družstvo v Banskej Bystrici, časť Podlavice, 2 500 eur spoločnosť Agroprofit v Bešeňove a 2 350 eur spoločnosť Farma Jatov v Hornom Jatove. Spoločnosti Mahle Engine Components Slovakia v Dolnom Kubíne uložili inšpektori pokutu 3 441 eur za vypúšťanie odpadových vôd v rozpore s povolením orgánu štátnej vodnej správy.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia