Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_operácia_pacienti
Foto: SITA/Viktor Zamborský
21. 02. 2014 14:31 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Vlani skončili v pluse iba štyri z 13 štátnych nemocníc

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Fakultnej nemocnici (FN) Žilina sa podarilo za rok dostať zo straty viac ako 5 mil. eur do kladných čísel. Je jednou zo štyroch štátnych nemocníc, ktoré vlani skončili v plusových číslach. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) ju označilo za skokana roka v hospodárení. Stále si však nesie bremeno v podobe takmer 18-miliónového dlhu. Ten by sa ďalej zvyšovať nemal, nemocnica sa vyjadrila, že zadlžovanie sa jej podarilo zastaviť a záväzky medziročne znížiť o dva milióny eur.

Hospodárenie nemocnice pozitívne ovplyvnili vyššie výnosy od zdravotných poisťovní o 15 %. „Začali sme napĺňať rozsah limitov od zdravotných poisťovní, ktorý sme v minulosti nedokázali čerpať celý. Išlo o viac ako milión eur, ktorý sme na konci roka 2012 nedočerpávali,“ uviedol riaditeľ FN Žilina Štefan Volák. Nemocnica má podľa neho potenciál aj naďalej hospodáriť vyrovnane. Ziskovosť plánuje vedenie premietnuť do skvalitnenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti, rozšírenia spektra výkonov a zvýšenia ich počtu.

Znižovanie nákladov na lieky či energie

I ďalšie z radu ziskových zdravotníckych zariadení, ktoré dáva MZ za príklad, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica (DFNsP BB) si vylepšila hospodárenie aj vďaka vyšším výnosom od zdravotných poisťovní, ktoré oproti roku 2012 vzrástli o 12,87 %. Spolu s ďalšími opatreniami sa jej podarilo v uplynulom roku dosiahnuť zisk 118 tisíc eur. Rok predtým skončila v strate 937 tis. eur.

Nemocnici však medziročne narástli záväzky po lehote splatnosti o 406 tisíc eur, ku koncu roka 2013 tak boli vo výške 686 tisíc eur. Ako uviedla ekonomická námestníčka riaditeľa DFNsP BB Marianna Hoghová, dôvodom toho nárastu je zmena platnej legislatívy, ktorá znížila lehotu splatnosti faktúr na 60 dní. Banskobystrická detská nemocnica by mala i tento rok skončiť v pluse, manažérsky finančný plán jej stanovuje kladný hospodársky výsledok 194 tis. eur.

Nemocnice si okrem zvýšených výnosov od zdravotných poisťovní dopomohli k lepšiemu hospodárskemu výsledku aj znižovaním nákladov na lieky, energie, materiál a služby. Tieto faktory sa podpísali aj pod pozitívne čísla DFNsP Košice. Z mínusu 341 tisíc sa za minulý rok dostala do plusu 200 tisíc eur. „Jednotlivé procesy sú nastavené tak, aby sme udržali tento vývoj, aj keď to bude mimoriadne zložité,“ uviedla Monika Grantnerová z DFNsP. Nemocnica počíta s ďalším nárastom miezd, o časť peňazí príde aj pre už trvajúcu rekonštrukciu.

Jediná nemocnica bez dlhov

Vyššie platy a stavebné práce, majú byť zároveň aj dôvodmi, pre ktoré sa jej vlani zvýšili záväzky po lehote splatnosti o 86 tisíc eur. Ku koncu vlaňajška boli vo výške viac ako jeden milión eur. Zisková bola aj FN Nitra, ktorá dobré výsledky nedosiahla po prvýkrát, navyše zostáva jedinou nemocnicou, ktorú neťažia dlhy.

MZ konštatuje lepšie hospodárenie pri všetkých svojich 13 nemocniciach. Ich strata sa medziročne znížila o 50 mil. eur na minuloročných 66,6 mil. eur. Stále však tlačia pred sebou celkový dlh cez 365 mil. eur.

Odporúčané články

Štátne nemocnice v červený číslach, dlhujú stovky miliónov Zdravotníci chcú pridať na výplatách, rokujú s nemocnicami

Neprehliadnite

Pellegrini rozkol v Smere-SD nevníma, vyjadril sa aj k situácii v koalícii a slovám Fica o novinároch Neviem posúdiť, či to naozaj bola ruka, hovorí Hamšík o spornom momente v zápase proti Walesu Leteckí záchranári pomáhali 2,5 ročnému chlapcovi, po páde do žumpy bol v kritickom stave Pekárom sa cena práce za zamestnanca zvýši takmer o 84 percent, varujú pred kolapsom vo výrobe Šefčovič trvá na tom, že Čaputovej koncipientská prax nie je v poriadku Skorý gól ukončil slovenské nádeje, hrdinom James, píšu médiá o víťazstve Walesu Aktualizované: Fialková mala na dosah malý glóbus, v Top 10 skončila aj Kuzminová Theresa Mayová čelí výzvam konzervatívcov na odstúpenie, otázka brexitu je stále nevyriešená

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.