Vlastenecký zákon možno neuspeje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Zákon na podporu vlastenectva z dielne Slovenskej národnej strany (SNS), ktorý prezident republiky Ivan Gašparovič vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie, podľa všetkého na nadchádzajúcej 50. schôdzi Národnej rady, začínajúcej v utorok 27. apríla, nezíska dostatočnú podporu poslancov. Zatiaľ nezískal podporu parlamentných výborov, platné uznesenie k vlasteneckému zákonu neprijal ústavnoprávny výbor ani výbor pre kultúru a médiá.

Zákonodarcovia najsilnejšej vládnej strany Smer-SD budú mať pri hlasovaní voľnú ruku, čo potvrdila podpredsedníčka klubu Jana Laššáková s tým, že sa ešte poradia v utorok pred definitívnym rozhodovaním. Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek sa pred niekoľkými dňami na rokovaní mediálneho výboru vyslovil, že podporuje myšlienku zapracovať problematiku vlastenectva do zákona o štátnych symboloch a podľa neho „bude v ďalšom volebnom období novelizovaný a obohatený o tie veci vlastenectva“. Pre nedostatok času to podľa neho v tomto volebnom období už možné nie je. „Ďakujem, že si mi čosi naznačil,“ reagoval na to jeden z predkladateľov zákona, podpredseda SNS Rafael Rafaj. Do úvahy podľa kuloárnych informácií pripadá aj možnosť, že vláda predloží novelu zákona o štátnych symboloch v skrátenom legislatívnom konaní, zákon by tak poslanci stihli schváliť v súčasnom volebnom období.

Parlament čaká desať bodov programu. Okrem vlasteneckého zákona zákonodarcovia rozhodnú o ďalších piatich právnych normách, ktoré prezident vetoval. Ide o novely zákonov o tepelnej energetike, o konkurze a reštrukturalizácii, o rozhodcovskom konaní, o vysokých školách a zákon, ktorým sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme. Národná rada sa bude zaoberať aj novelou zákona o vinohradníctve, ktorú prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Právna norma reaguje na nedávne závery Európskej komisie, týkajúce sa používania značky Tokaj pre Slovensko.

Šancu na úspech má netradične aj zákon, ktorý predkladajú poslanci mimo vládnej koalície. Smer-SD avizoval, že podporí novelu zákona o rodine, ktorú predložili nezaradení Martin Kuruc a Juraj Liška. Právna norma zavádza striedavú starostlivosť o deti po rozvode rodičov.

Definitívne parlament rozhodne aj o novele Trestného zákona, ktorá zavádza trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška zvolal rokovanie 50. schôdze tri týždne pred jej plánovaným termínom. Podľa pôvodného harmonogramu sa mala uskutočniť 18. mája. Hovorca Jozef Plško dôvody posunutia nekonkretizoval. Májová záverečná schôdza zostáva v platnosti, bude mať pravdepodobne už len slávnostný charakter. Prezident môže do parlamentu vrátiť maximálne tri zákony.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekIvan GašparovičJana LaššákováPavol Paška
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky