Vlastenectvo by prebudila vyššia životná úroveň

Vlastenectvo

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Národné povedomie Slovákov by najviac pomohla zvýšiť vyššia životná úroveň občanov. Z výsledkov omnibusového prieskumu agentúry TNS SK vyplýva, že si to myslí 25,1 percenta respondentov. Podľa 21 percent opýtaných by vlastenectvo narástlo, ak by sa zlepšila politická scéna. Ďalšími dôležitými faktormi sú osveta v školách (14,6 percenta) a v rodine (9,4 percenta), ale aj prezentácia kultúrneho bohatstva (10,4 percenta). Rešpekt a záujem o druhého by pomohol zvýšiť národné povedomie podľa 7,6 percenta opýtaných, vedieť byť hrdým považuje za dôležité 5,5 percenta opýtaných. „Zaujímavým zistením ostáva aj skutočnosť, že jedna pätina respondentov (21 percent) nevedela, čo by pomohlo zvýšiť národné povedomie občanov Slovenska,“ uviedla PR manažérka agentúry Vladimíra Jakubéczyová.

Vyškolení anketári TNS SK uskutočnili prieskum prostredníctvom osobných rozhovorov v marci tohto roka. Oslovili reprezentatívnu vzorku 830 dospelých respondentov. Agentúra sa respondentov pýtala aj na ich názor na vlastenecký zákon poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja, o ktorom bude v utorok rozhodovať parlament. Podľa výsledkov prieskumu väčšina Slovákov (63,4 percenta) zdieľa názor, že zákon o vlastenectve nie je potrebný. Naopak, viac ako tretina (36,7 percenta) opýtaných si myslí, že tento zákon potrebný je. Zákon SNS vo väčšej miere považujú za nepotrebný respondenti do 49 rokov, ďalej respondenti s maďarskou národnosťou a obyvatelia malých miest od 5-tisíc do 20-tisíc obyvateľov.

Vo väčšej miere ho potrebujú obyvatelia Žilinského a Banskobystrického kraja, v menšej miere obyvatelia Nitrianskeho a Košického kraja.

Vlastenecký zákon z dielne SNS chce uložiť štátnym školám vždy na začiatku pracovného týždňa hrať štátnu hymnu a všetky triedy vyzdobiť štátnymi symbolmi. Po tom, čo prezident vrátil zákon na opätovné prerokovanie, návrh nezískal podporu viacerých parlamentných výborov. Alternatívu k vlasteneckému zákonu dnes predložil vláde premiér Robert Fico (Smer-SD). Keďže ide o skrátené legislatívne konanie, na rokovaní parlamentu sa objaví zároveň s návrhom SNS.

Prieskum tiež zisťoval, aký je vedomý pocit spolupatričnosti príslušníkov národa. Z výsledkov možno konštatovať, že občania Slovenska považujú svoje národné povedomie za silnejšie ako národné povedomie celého slovenského národa. Národné povedomie svojej osoby považuje za silné sedem z desiatich (71,3 percenta) obyvateľov Slovenska. Sú to skôr respondenti nad 49 rokov, vysokoškolsky vzdelaní ľudia a obyvatelia Banskobystrického kraja. Slabé národné povedomie pociťujú iba traja z desiatich (28,6 percenta) opýtaných. Národné povedomie celého slovenského národa považujú za silné iba dve pätiny (41,4 percenta) respondentov. Ostatní (58,6 percenta) si myslia, že národné povedomia Slovákov je slabé. Za silné ho považujú štatisticky významne viac ľudia od 30 do 39 rokov, respondenti s vyšším vzdelaním (stredoškolské s maturitou), muži, respondenti maďarskej národnosti, obyvatelia Trnavského kraja a ľudia z obcí s počtom obyvateľov od 2-tisíc do 5-tisíc.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico