Vlastník poisťovne Union chce od Slovenska 22 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Union
Union - zdravotná poisťovňa Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Holandská spoločnosť Achmea, vlastník Union zdravotnej poisťovne, sa nevzdá 22 miliónov eur, ktoré jej priznal Medzinárodný arbitrážny tribunál.

Vládu SR vyzýva, aby si splnila povinnosti uložené rozhodnutím súdu a bezodkladne vyplatila náhradu škody za zákaz zisku, ktorý presadila v roku 2007.

Generálny riaditeľ spoločnosti Achmea Willem van Duin už zaslal v tejto veci list slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorom ho okrem iného informuje, že rozhodnutie je právoplatné a teda konečné.

„Bolo by vhodné, aby náhrada škody, ktorú arbitrážny tribunál svojim rozhodnutím prisúdil v prospech spoločnosti Achmea, bola zaplatená čo najskôr a bez zbytočných prieťahov, pretože akékoľvek omeškanie len navyšuje úroky, ktoré sa už k dnešnému dňu blížia k jednému miliónu eur,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA van Duin.

Nemôžu sa odvolať

Na základe rozhodnutia arbitrážneho tribunálu, každý ďalší mesiac meškania vyjde slovenských daňových poplatníkov na približne 50 tisíc eur. „Je dôležité zdôrazniť, že proti rozhodnutiu nie je možné odvolanie vo veci ani pred arbitrážnym tribunálom ani pred Európskym súdnym dvorom,“ uviedol van Duin.

Peniaze
Foto: SITA/Michal Svitok

Slovensko porušilo dohody

Arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, začiatkom decembra rozhodol, že v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní, medzi ktoré patrí aj spoločnosť Achmea.

V roku 2011 Ústavný súd rozhodol, že Slovensko v tomto prípade porušilo ústavu a SR následne stiahla legislatívne opatrenia, ktorých cieľom bolo zakázanie zisku zdravotných poisťovní.

Podľa výroku Medzinárodného arbitrážneho tribunálu musí SR zaplatiť spoločnosti Achmea 22 miliónov eur ako kompenzáciu za škody, ktoré holandská firma utrpela počas platnosti poškodzujúcich opatrení. Arbitrážny tribunál zaviazal Slovenskú republiku tiež uhradiť spoločnosti Achmea náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou vo výške 3 milióny eur.

Jedinú možnosť, ktorú Slovensko podľa neho má, je obrátiť sa na súd vo Frankfurte so žiadosťou o zrušenie vydaného rozhodnutia, ale tento postup vníma ako zbytočný, nakoľko na tomto súde môže SR namietať len procedurálne postupy.

Voči nim sa Slovensko podľa van Duina neúspešne ohradilo už počas konania.

„Myslím si, že akýkoľvek pokus slovenskej vlády snažiť sa uplatniť zrušenie rozhodnutia nebude veľmi úspešný. Bude to strata peňazí i času,“ povedal van Duin.

Pôvodná suma bola vyššia

Akú náhradu škody požadovala spoločnosť Achmea od Slovenska, jej generálny riaditeľ neprezradil.

Potvrdil však, že pôvodná suma bola oveľa vyššia ako priznané odškodnenie, s tým, že keď bol v roku 2011 zákaz zisku súkromných poisťovní zrušený, znížili i výšku odškodného.

Odmietol, že priznaním nižšej sumy arbitrážny súd dal do určitej miery za pravdu i slovenskej strane. „Rozsudok je na sto percent v prospech spoločnosti Achmea a na sto percent v neprospech Slovenskej republiky, pretože o znížení výšky nároku sme rozhodli my sami,“ uviedol van Duin.

Vyjadrovať sa nechcel ani k tomu, ako konečnú náhradu vo výške 22 miliónov eur vypočítal arbitrážny tribunál. „Z našej strany nebudeme uverejňovať túto informáciu,“ skonštatoval.

Van Duin pripomenul, že arbitrážny tribunál bol vytvorený v súlade s rokovacím poriadkom a ako spoločnosť Achmea, tak i Slovensko doň ustanovili svojich rozhodcov a tí následne zvolili predsedajúceho. Všetci traja mali jednomyseľne dospieť k záveru, že SR porušila základné štandardy medzinárodného práva tým, že v roku 2007 prijala legislatívu, ktorá nemala žiadny legitímny cieľ, neslúžila verejnému záujmu Slovenska a nezohľadňovala práva investorov v sektore zdravotného poistenia.

Achmea sa bude zavedeniu jednej poisťovne brániť

Je veľmi dôležité, aby rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho tribunálu, ktorý prisúdil odškodnenie holandskej firme Achmea, vlastníkovi Union zdravotnej poisťovne, bolo akýmsi budíčkom pre slovenskú vládu. Mala by si premyslieť rozhodnutie opätovne vytlačiť zo systému súkromné zdravotné poisťovne. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Achmea Willem van Duin. Ako pokračoval, nechcú, aby sa zopakovala situácia z roku 2007, kedy vláda nereagovala na ich apel a pokračovala v krokoch, za ktoré teraz musí platiť.

Prípadné vyvlastnenie súkromných poisťovní, ktoré pripúšťa Ficova vláda, je podľa van Duinových slov porušením medzinárodného práva a jeho dôsledkom budú vysoké náklady pre slovenských daňových poplatníkov. „Skutočne dúfam, že plán vyvlastňovať sa nikdy nestane realitou a úprimne verím, že vláda SR prehodnotí svoje úmysly a na Slovensku zostane zachovaný pluralitný systém zdravotného poistenia,“ uviedol generálny riaditeľ. Ak by predsa len od toho plánu kabinet neustúpil, spoločnosť Achmea je pripravená brániť sa. Podľa van Duina využijú všetky právne prostriedky a cesty, aby chránili svoje investície. O výške odškodného v tomto prípade hovoriť nechcel, túto otázku považuje za predčasnú.

Rozhodnutie tribunálu je podľa neho zároveň dôležitým signálom smerom k zahraničným investorom na Slovensku. „Rozsudok dokazuje, že v Európe existujú účinné právne mechanizmy na riešenie sporov o investíciách, ktoré sa dajú uplatniť v prípade, keď štát poruší vnútroštátne alebo medzinárodné právo,“ podotkol van Duin.

Achmea sa zároveň rozhodla podať na Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou žiadosť o povolenie obmedzeného zníženia základného imania Union z.p. „Jeho znížením nie sú nijako dotknuté prostriedky na zdravotnú starostlivosť. Tento krok je plne v súlade s legislatívou a nijako neovplyvní rozsah a kvalitu zdravotnej starostlivosti poistencov Union, ktorá ostane zachovaná,“ dodal van Duin.

Ako na záver zdôraznil, spoločnosť Achmea investovala v roku 2006 do Union z.p. s cieľom dlhodobo pôsobiť na Slovenskom trhu a nebola by tak urobila, keby nemala ubezpečenie od vtedajšieho ministra zdravotníctva, že Slovensko bude pri príprave legislatívy konať v súlade s vnútroštátnymi i európskymi právnymi predpismi. „Sme ochotní a pripravení viesť dialóg so slovenskou vládou o tom, ako pomôcť zlepšiť existujúci pluralitný systém zdravotného poistenia, pretože bude na prospech klientov a zlepší to celkovú kvalitu zdravia slovenského obyvateľstva,“ dodal van Duin.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Union poisťovňaVláda SR