Vlastný pas budú musieť mať aj tí najmenší Slováci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dve roztomilé bábätká
dve roztomilé bábätká

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Požiadavka Európskej únie, aby mal každý človek, vrátane malých detí, svoj cestovný doklad, sa premietne aj do slovenskej legislatívy, zákon nebude umožňovať zápis dieťaťa mladšieho ako päť rokov do cestovného dokladu rodiča.

Vyplýva to z novely zákona o cestovných dokladoch, ktorú dnes schválil parlament. Právna norma upravuje výšku veku, od ktorého sa cestovný pas vydá na dva roky, respektíve na päť rokov.

Cestovný pas sa bude vydávať do šiestich rokov veku s platnosťou na dva roky. V súčasnosti sa pas s platnosťou na dva roky vydáva dieťaťu mladšiemu ako päť rokov.

Do 16 rokov veku sa bude vydávať cestovný pas s platnosťou na päť rokov a cestovný pas s platnosťou na desať rokov sa bude vydávať starším ako 16 rokov. V súčasnosti sa cestovný pas s platnosťou na desať rokov vydáva občanovi staršiemu ako 13 rokov.

Zníži sa poplatok za urýchlené vydanie cestovného dokladu do dvoch pracovných dní, a to zo štvornásobku príslušnej sadzby na trojnásobok. Napríklad dospelý tak zaplatí 99 eur namiesto 132 eur.

Pasy
Foto: SITA/AP

Bude existovať aj možnosť požiadať o vydanie cestovného dokladu do desiatich pracovných dní, pričom za takéto urýchlené vydanie občan zaplatí dvojnásobok príslušnej sadzby, teda dospelý 66 eur.

Novela tiež ruší vykonávanie zmeny údajov v cestovnom doklade, a to zmenu údaja o titule alebo hodnosti, o ťažkom zdravotnom postihnutí a o obmedzení alebo pozbavení spôsobilosti na právne úkony. Podľa rezortu vnútra v súčasnosti spôsobuje v praxi zapisovanie zmien do existujúcich dokladov problémy.

Preto po novom v prípade, že občan chce zmeniť niektorý zo spomenutých údajov, musí požiadať o vydanie nového cestovného dokladu. Kompenzáciou bude zníženie poplatku za nový cestovný doklad na 15 eur pre tých, ktorí žiadali zapísať zmenu o ťažkom zdravotnom postihnutí.

Novela počíta aj s tým, že ak sa občanovi nedajú dočasne zosnímať odtlačky prstov, napríklad pre popáleniny, môže sa každý druh cestovného dokladu obsahujúci biometrické údaje vydávať iba s platnosťou na jeden rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky