Vlastný štát bol pre mnohé generácie Slovákov len nesplnený sen, hovorí Saková

Denisa Sáková
Ministerka vnútra SR Denisa Sáková počas zasadnutia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť s programom: Objasnenie medializovaných informácií o únose občana Vietnamskej socialistickej republiky. Bratislava, 9. august 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Náš mladý štát prešiel dlhú cestu, po počiatočnej nedôvere, či sme vôbec schopní samostatnej existencie, sme dokázali, že na to máme. Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková vo svojej reakcii k dnešnému dňu, kedy slovenská ústava oslavuje 26. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady, a pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.

„Začlenili sme sa do medzinárodných štruktúr a ostatné krajiny nás berú ako rešpektovaného partnera. Vážme si našu krásnu krajinu. Hoci dnes vlastný štát berieme ako samozrejmosť, pre mnohé generácie Slovákov to bol v minulosti len nesplnený sen,“ uviedla Saková v reakcii, ktorú zverejnila na sociálnej sieti.

Slovenská ústava oslavuje dnes 26. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar. Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.

Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováIvan GašparovičVladimír Mečiar