Vlček a Tarr majú miestenku na OH, medaila im tesne ušla

Juraj Tarr, Erik Vlček
Juraj Tarr (vľavo) a Erik Vlček (vpravo) na majstrovstvách sveta skončili na štvrtom mieste. Foto: SITA/Martin Havran

MILÁNO 22. augusta (WEBNOVINY) – Prvé dve slovenské lode, ktoré sa predstavili v A-finále na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v Miláne, z jazera v parku Idroscalo medailu nevylovili.

Dvojkajak Erik Vlček – Juraj Tarr obsadil 4. miesto v K2 na 1000 m a zároveň si zabezpečili istotu olympijskej účasti v Riu de Janeiro 2016. Je to vôbec prvá získaná miestenka pre Slovensko na OH 2016 v rýchlostnej kanoistike. Vlček a Tarr obhajovali na tisícke zlato z Moskvy 2014.

V najdôležitejších pretekoch sezóny sa od začiatku držali na zadných pozíciách. Po ôsmom medzičase na 250 m a siedmom v polovici trate zrýchlili, ale v záverečnom finiši to vytiahli z piateho už len na štvrté miesto.

Slovenská K2 dosiahla najlepšie umiestnenie v tejto sezóne

Majstrami sveta sa stali Nemci Max Rendschmidt – Marcus Gross. Za bronzovými Srbmi Markom Tomičevičom a Milenkom Zoričom zaostali slovenskí reprezentanti takmer o sekundu.

„Chceli sme skončiť do šiesteho miesta, ktoré by znamenalo istotu účasti na olympijských hrách. Vedeli sme, že v hre o šesť miest bude 12 kvalitných posádok, šesť z nich sme teda museli zdolať. Napokon sme skončili štvrtí, s čím sme maximálne spokojní. Aj vzhľadom na nevydarenú sezónu v ´kádvojke´, kde sme skončili katastrofálne na majstrovstvách Európy a nechytali sme sa ani na svetových pohároch,“ uviedol v cieli Erik Vlček aj pre server Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky canoe.sk.

Jeho „parťák“ Juraj Tarr dodal: „Pred majstrovstvami sveta sme mali problém s formou a obávali sme sa toho, že ani nepostúpime do finále. Pred nami bola olympijská vidina šiesteho miesta a nie medaily, Nakoniec sme veľmi šťastní, že to vyšlo na výsledné štvrté miesto a olympijskú istotu k tomu. Veľmi som v to neveril.“

Pre skúsený dvojkajak Vlček – Tarr je 4. priečka z Milána vyrovnaným najlepším výsledkom tejto sezóny na vrcholnom podujatí. Na majstrovstvách Európy v Račiciach sa ani neprebojovali do A-finále a na prvých európskych hrách v Baku skončili rovnako tesne za medailovými pozíciami štvrtí.

V Miláne budú mať Vlček s Tarrom šancu na medailu a zisk ďalšej olympijskej miestenky ešte v pretekoch K4 na 1000 m, kde sa spoločne s Denisom Myšákom a Tiborom Linkom prebojovali z rozjazdy priamo do finále. „Výsledok z K2 dávame zatiaľ bokom a sústredíme sa na nedeľu, aby sme vybojovali čo najlepší výsledok s ‚káštvorkou,‘ V tej nám to v tejto sezóne klapalo s mladými chlapcami o dosť lepšie, takže uvidíme,“ doplnil Juraj Tarr.

Gelle zostal bez medaily a zatiaľ aj bez olympijskej miestenky

Bez medaily a zatiaľ aj olympijskej miestenky zostal v K1 na 1000 m Peter Gelle. Skúsený kajakár potreboval na úplnú istotu cesty na OH 2016 skončiť v A-finále do siedmeho miesta, ale finišoval tesne ôsmy.

Jeho šanca na Rio ešte žije, keďže pred ním sa umiestnili aj pretekári, ktorí si môžu vybojovať miestenky aj v K4. Sú nimi strieborný Čech Josef Dostál a bronzový Portugalčan Fernando Pimenta. Ak by skončili so svojimi štvorkajakmi vo finále do 7. miesta, hranica postupu na OH by sa posunula a Gelle by sa tešil. Majstrom sveta v K1 na 1000 m sa stal Dán René Holten Poulsen.

„Nebola to katastrofa, ale v semifinále som určite predviedol lepšiu jazdu. Najmä druhú päťstovku som tak dobre nezvládol ako v semifinálovej jazde. Bol som tuhší, nevedel som to tak rozbehnúť. Mrzí ma to, že som to nedotlačil do siedmeho miesta, ale v závere som už dával do toho posledné sily. Teraz mi zostáva iba dúfať, ako sa to celé vyvinie,“ povedal v cieli Peter Gelle aj pre server Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky canoe.sk.

Peter Gelle v roku 2012

Kajakár z Nových Zámkov sa z dejiska šampionátu ponáhľa do Španielska za svojou manželkou, ktorá má na nedeľu stanovený termín pôrodu v tejto krajine.

Ak by to vyšlo, prírastok do rodiny by dostali presne v deň jeho 31. narodenín. K dcérke Amálke by mať pribudnúť braček. „O tom, ako to dopadlo s olympijskou účasťou, sa dozviem od trénera Radovana Šimočka. Teraz to už nechám plávať a budem sa venovať rodine,“ spresnil Gelle.

Mimoriadne dramatický záver prinieslo finále C1 na 1000 m. V pretekoch dlho s pomerne veľkým náskokom viedol Čech Martin Fuksa, ale doslova v posledných desiatkach metrov ho dostihol Nemec Sebastian Brendel a napokon zvíťazil o máličko: 17 tisícin sekundy. Majsterkou sveta v kajaku žien na 500 m sa stala Novozélanďanka Lisa Carringtonová a C2 na 500 m medzi mužmi ovládli Rusi Pavel Petrov a Michail Pavlov. Šprint medzi kanoistami na 200 m vyhral Bielorus Arcem Kozyr, v K2 na 200 m brali zlato Maďari Sándor Totka a Péter Molnár.

Do bojov o medaily v K1 na 200 m nepostúpila Martina Kohlová, ktorá v druhom sobotňajšom semifinále obsadila štvrté miesto, čo jej stačilo na postup do nedeľňajšieho B-finále, teda bojov o 10.- 18. miesto.

Kajakár Miroslav Zaťko skončil v semifinále K1 na 200 m piaty a v nedeľu si vyskúša C-finále. Debutantka na svetovom šampionáte, kanoistka Hana Mikéciová, bola vo svojom semifinále na 200 m siedma a účinkovanie v Miláne sa pre ňu skončilo.

Kanoista Rusnák skončil tretí v B-finále

Z kvarteta slovenských lodí v sobotňajších B-finále si najlepšie počínal kanoista Matej Rusnák. Na 1000 m skončil na treťom a v súčte s elitným finále na 12. mieste. Ešte po 750 m bol Rusnák priebežne prvý, ale v závere o čosi klesol. Víťazom B-finále sa stal Uzbek Gerasim Kočnev.

Ďalší kanoista v slovenskej výprave Ľubomír Hagara skončil v B-finále v C1 na 200 m ôsmy a celkovo sedemnásty. Dvojkajak Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo dopádloval na 200 m šiesty a celkovo sa zaradil na 15. priečku.

Martina Kohlová, Ivana Kmeťová

Na ženské B-finále v K2 na 500 m išli s víťaznými ambíciami Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, ale realita bola iná. Skúsené reprezentantky obsadili piate a celkovo štrnáste miesto, ktoré znamená, že olympijskú miestenku do Ria de Janeiro 2016 si v Miláne pravdepodobne nevybojovali.

Vyzerá to tak, že ak sa v súťažiach ženskej K4 nestane zázrak, Slovenky v ich parádnej disciplíne zostanú do budúceho roka bez olympijskej istoty. Potom si ju budú môcť vybojovať ešte na májovej dodatkovej kvalifikácii v nemeckom Duisburgu. Kmeťová a Kohlová sa spolu v K2 predstavili na OH už dvakrát – v Pekingu 2008 aj Londýne 2012.

„Zo začiatku sa nám išlo dobre, držali sme sa s najrýchlejšími loďami zo semifinálových jázd… Posledných 50 metrov som sa už cítila hrozne, úplne som stuhla, mala som toho nad hlavu. Napriek tomu, že sme trať neprepálili, v závere sme už nevedeli zrýchliť. Teraz som unavená, ale o pár hodín si naplno uvedomím, že sme si nevybojovali niečo, po čom sme tak strašne túžili,“ uviedla sklamaná Ivana Kmeťová.

„Ku koncu Ivča stuhla, ja trošku tiež. Je škoda, že sa to stálo práve teraz, možno sme boli premotivované. Ťažko povedať. Teraz budeme sledovať K4 a budeme držať palce tým lodiam, ktoré potrebujeme, aby boli vpredu. Pokiaľ žije šanca, tak budeme dúfať,“ doplnila Martina Kohlová pre server SZRK canoe.sk.

Výsledky – sobota – A-finále:
MUŽI
K1 – 1000 m:

1. René Holten Poulsen (Dán.) 3:25,815, 2. Josef Dostál (ČR) 3:26,298, 3. Fernando Pimenta (Portug.) 3:26:535,… 8. Peter Gelle (SR) 3:29,378

K2 – 200 m:

1. Sándor Totka, Péter Molnár (Maď.) 30,935, 2. Jurij Postrigaj, Alexander Diačenko (Rus.) 30,966, 3. Nebojsa Grujič, Marko Novakovič (Srb.) 31,046

K2 – 1000 m:

1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Nem.) 3:10,175, 2. Kenny Wallace, Lachlan Tame (Aus.) 3:11,132, 3. Marko Tomičevič, Milenko Zorič (Srb.) 3:11,502, 4. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:12,482

C1 – 200 m:

1. Arcem Kozyr (Biel.) 38,605, 2. Čchiang Li (Čína) 38,815, 3. Isaquias Queiroz Dos Santos (Braz.) 38,915

C1 – 1000 m:

1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:48,956, 2. Martin Fuksa (ČR) 3:48,973, 3. Sergej Tarnovskij (Mold.) 3:51,583

C2 – 500 m:

1. Pavel Petrov, Michail Pavlov (Rus.) 1:42,035, 2. Wiktor Glazunow, Vincent Slominski (Poľ.) 1:42,575, 3. Dmytro Jančuk, Taras Miščuk (Ukr.) 1:42,759

ŽENY
K1 – 500 m:

1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 1:49,398, 2. Anna Kárászová (Maď.) 1:51,125, 3. Jü Čou (Čína) 1:51,478

1. Sabrina Heringová, Steffi Kriegersteinová (Nem.) 3:37,646, 2. Sofia Jurčanková, Alexandra Grišinová (Biel.) 3:38,699, 3. Akaiz Sarudiová, Dóra Bodonyiová (Maď.) 3:41,089

C2 – 500 m:

1. Darina Kasciučenková, Kamila Bobrová (Biel.) 2:00,675, 2. Maria Kazakovová, Olesia Romasenková (Rus.) 2:01,798, 3. Kincső Takácsová, Zsanett Lakatosová (Maď.) 2:02,788

Výsledky – sobota – semifinále:
MUŽI
K1 – 200 m / II. semifinále (prví dvaja do A-finále):

1. Maxime Beaumont (Fr.) 34,893,…5. Miroslav Zaťko (SR) 36,245 – postúpil do C-finále (23. 8. o 8.35 h)

ŽENY
K1 – 200 m / II. semifinále (prvé dve do A-finále):

1. Inna Osipenková-Rodomská (Azer.) 40,671,…4. Martina Kohlová (SR) 41,688 – postúpila do B-finále (23. 8. o 8.30 h)

C1 – 200 m / III. semifinále (prvé dve do A-finále):

1. Valdenice Conceicaová do Nascimentová (Braz.) 47,471,… 7. Hana Mikéciová (SR) 56,805 – skončila svoje účinkovanie