Vlček sa stal najlepším kajakárom, uspel aj ako člen posádky

Vlcek tarr
Posádka roka v zložení Erik Vlček (vľavo) - Juraj Tarr (vpravo), dvojnásobne zlatý dvojkajak z majstrovstiev sveta v Moskve a najlepšia rýchlostná kanoistka Slovenska za rok 2014 Martina Kohlová počas tlačovej besedy s víťazmi ankety Rýchlostný kanoista roka 2014 a s predstaviteľmi Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky. Bratislava, 23. január 2015. Foto: SITA/Ján Slovák Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Najlepším rýchlostným kanoistom Slovenska v kategórii kajakárov za rok 2014 sa stal Erik Vlček (ŠKP Bratislava). Medzi kanoistami dominoval rovnako ako pred rokom Matej Rusnák (Dukla Trenčín) a najlepšou kajakárkou je opäť Martina Kohlová (ŠKP Bratislava). Posádku roka tvorí dvojnásobne zlatý dvojkajak z majstrovstiev sveta v Moskve Erik Vlček – Juraj Tarr.

Medzi juniormi získal prvenstvo Eduard Rebro, do trojice ocenených najlepších trénerov sa dostali Peter Likér (tréner Vlčeka s Tarrom), Radovan Šimočko (tréner v Dukle Trenčín) a Felix Masár (tréner ŠKP Bratislava, ktorý sa stará o K4).

Výsledky tradičnej ankety vyhlásili v piatok na galavečere v DK Ružinov v Bratislave. „Vlani sme si odskúšali nový model akcie – vyhlásenie ankety v rámci Galavečera, ktorý je zároveň aj spoločenskou udalosťou, stretnutím našich blízkych, ktorí nás podporujú, bývalých úspešných vodákov, kamarátov, vodákov. Stretli sme sa s veľkým záujmom a pozitívnymi reakciami, a preto sme sa aj tento rok rozhodli pokračovať v podobnom štýle,“ povedal generálny sekretár a manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi.

Vlček historicky preskočil Riszdorfera

Najlepším kajakárom sa stal Erik Vlček (129 bodov), pred Jurajom Tarrom (118 bodov) a vlaňajším laureátom ankety Petrom Gellem (111 bodov). Tridsaťtriročný Erik Vlček sa vlani spoločne s o tri roky starším Jurajom Tarrom stali dvojnásobnými majstrami sveta v K2 na 1000 m aj na 500 m. Na ME v Brandenburgu skončili v K2 na 1000 m na 3. mieste. Vlček sa v počte titulov majstra sveta stal najúspešnejším Slovákom v histórii, celkovo získal už 9 zlatých medailí. O jeden cenný kov prekonal na šampionáte v Moskve doterajšieho rekordéra Michala Riszdorfera (8 – 3 – 3). Vlček doteraz na svetových šampionátoch získal štrnásť medailí (9 – 2 – 3), šesť prvenstiev vybojoval so štvorkajakom a tri v dvojkajaku.

Veľmi si vážim, že som sa stal najlepším rýchlostným kanoistom Slovenska za rok 2014, pretože získať túto vysokú poctu je z roka na rok ťažšie. O slovo sa už hlásia aj mladí chlapci, ktorí sú veľmi dobrí, čo dokázali aj výsledkami na majstrovstvách Európy v Nemecku a na svetovom šampionáte v Moskve,“ reagoval 33-ročný Erik Vlček na otázku agentúry SITA.

Úprimne by som to doprial aj Jurajovi Tarrovi. A vôbec by som sa preto nehneval,“ nezaprel aktuálny úradujúci svetový šampión v K2 na 500 m i 1000 m v sebe kamaráta z jednej mnohokrát pozlátenej lode a pokračoval: „Vôbec som sa nezaťažoval myšlienkami, či anketu vyhrám, alebo nie. Neriešil som to. Správu o tom, že som opäť v tejto ankete vyhral, som sa dozvedel od novinárov iba niekoľko hodín pred slávnostným vyhlásením,“ tvrdil po dekorovaní štvornásobný slovenský olympionik Vlček.

Rusnák zdolal Kohúta o 38 bodov

Jeho partner z lode Juraj Tarr na margo výsledku ankety poznamenal: „Teraz sa netreba pozerať na to tak, že Erik vyhral anketu, v ktorej som ja iba druhý, hoci sme sedeli v jednej lodi. To by som neriešil.

Tridsaťšesťročný rodák z Komárna na piatkovom stretnutí s novinármi definoval métu, ktorá ich teraz najviac zamestnáva: „Ak získame medailu na tohtoročných MS v Miláne, budeme mať vo vrecku miestenku na budúcoročnú olympiádu v Brazílii.

Vlček a Tarr sú aj členmi najlepšej posádky roka 2014 . Na druhom mieste skončila štvorica Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin. Táto „káštvorka“ získala na ME v Brandenburgu svoju prvú seniorskú medailu v kariére – striebornú na 1000 m. Na MS v Moskve obsadila 5. miesto v K4 na 1000 m.

Najlepším v kategórii kanoistov sa stal Matej Rusnák (81 bodov), na druhom mieste skončil Rastislav Kohút (43 bodov), na treťom Ľubomír Hagara (41 bodov). Rusnák už pár rokov patrí do širšej svetovej špičky medzi kanoistami. Na MS v Moskve obsadil v C1 na 1000 m celkové 14. miesto, v C1 na 5000 m bol na 4. mieste.

Na ME v Brandenburgu to v C1 na 1000 m dotiahol do A-finále a v ňom obsadil 6. miesto, v C1 na 5000 m skončil na 6. mieste. Na akademických majstrovstvách sveta v Minsku získal v C1 na 500 m bronzovú medailu.

Kohlová opäť pred „parťáčkou“ Kmeťovou

Najlepšou kajakárkou je opäť Martina Kohlová (76 bodov) pred svojou kamarátkou a kolegyňou z lode K2 Ivanou Kmeťovou (51 bodov). Na treťom mieste skončila Lucia Mištinová (18 bodov). Tridsaťročná Kohlová vyhrala anketu pred Kmeťovou aj vlani, predtým 7 rokov dominovala Kmeťová. Kohlová a Kmeťová obsadili vlani na MS v Moskve v K2 na 200 m 6. miesto, na ME v Brandenburgu skončila Martina v K1 na 200 m na 8. mieste a v K2 na 200 m spoločne s Ivanou Kmeťovou na 9. mieste. Jej najväčšími minulosezónnym úspechmi sú medaily zo Svetových pohárov s Ivanou Kmeťovou – bronz z Račíc v K2 na 200 m a striebro zo Szegedu v K2 na 200 m.

Aká bola moja reakcia na správu, že som úspešne obhájila víťazstvo v tejto ankete? Keď som sa to dozvedela, potešila som sa. Je to milé. Je to do tretice, čo sa mi podarilo vyhrať túto našu zväzovú anketu,“ konštatovala dvojnásobná účastníčka olympiády, ktorá v hlasovaní odborníkov v ankete o najlepšiu kajakárku Slovenska dominovala v rokoch 2003, 2013 a 2014. „Trošku som dúfala, že by som mohla vyhrať. Vedela som, že minulý rok aj Ivana veľmi dobre jazdila. Vyhrala 200 m a 500 m na majstrovstvách Slovenska, ale ja som zvíťazila v iných disciplínach,“ dodala Martina Kohlová na otázku agentúry SITA.

Najlepším juniorom sa stal Eduard Rebro. Na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines skončil v K2 na 200 m spoločne s Danielom Szokolom na 6. mieste. Na MS juniorov a pretekárov do 23 rokov v Szegede obsadila rovnaká dvojica v K2 na 200 m 10. miesto.