Aktualizované: Vlhovej v Aare nevyšla druhá jazda, Shiffrinová vyrovnala rekord Kosteličovej

Petra Vlhová
Slovenská zajzdárka Petra Vlhová. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 17. marca 14:32

AARE 17. marca (WebNoviny.sk) – Petra Vlhová skončila štvrtá v celkovom poradí hodnotenia slalomu v práve skončenej sezóne Svetového pohára 2017/2018 v zjazdovom lyžovaní.

Dvadsaťdvaročná Liptáčka neudržala skvelú druhú pozíciu, ktorá jej patrila pred finálovým slalomovým podujatím vo švédskom Aare.

Vlhová na severe Európy skončila jedenásta a v celkovom sumáre sezóny ju okrem suverénnej víťazky Američanky Mikaely Shiffrinovej predstihli aj Švajčiarka Wendy Holdenerová a Švédka Frida Hansdotterová.

Suverénny triumf Shiffrinovej

Olympijská šampiónka z Pjongčangu Hansdotterová mala v súčte 12 podujatí o 2 body viac ako Vlhová. Napriek tomu si slovenská reprezentantka utvorila nové sezónne maximum. Vlani skončila v slalomovom hodnotení SP celkovo piata.

V záverečnom dvanástom podujatí, ktorého výsledky sa rátali do hodnotenia ženského Svetového pohára 2017/2018 v slalome, suverénne triumfovala kráľovná tejto disciplíny Shiffrinová.

V Aare úspešne zaútočila na dvanáste sezónne a celkovo 43. prvenstvo v pretekoch o krištáľové glóbusy. Rovnako vyhrala v tejto sezóne osem slalomov, čo je vyrovnaný rekord v podaní Chorvátky Janice Kosteličovej. Druhá skončila v sezónnej derniére Švajčiarka Wendy Holdenerová s mankom 1,58 s, o jednu stotinku za ňou bola v súčte oboch kôl domáca Hansdotterová.

Vlhová bola tretia po prvom kole

Vlhová po polovici súťaže na treťom mieste zaostávala o 55 stotín sekundy za americkou líderkou Shiffrinovou, ale jej odstup od druhej Rakúšanky Bernadette Schildovej bol len 6 stotín.

Mala teda dobrú východiskovú pozíciu na pódiové zlepšenie a udržanie si celkovej druhej priečky v hodnotení slalomu. Ibaže v druhom kole jej zjavne chýbala rýchlosť, najmä v časti presadenými bránkami a potom aj na rovine.

V cieli sa zaradila na deviate a napokon spadla až na jedenáste miesto s mankom 2,64 s na Shiffrinovú. V druhom kole dosiahla zverenka Livia Magoniho až devätnásty najlepší čas. Vlhová mala na Aare príjemné spomienky. Trinásteho decembra 2015 tam vtedy senzačne slávila premiérový slalomový triumf v bojoch o krištáľové glóbusy.

V poslednom slalome olympijskej sezóny sa predstavilo 24 pretekárok s právom štartu, body do Svetového pohára si pripísalo len 15 najlepších v cieli 2. kola.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

  • Aare (Švéd.) – sobota:

Slalom žien – (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:46,42 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,58 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,59, 4. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +1,72, 5. Bernadette Schildová (Rak.) +1,79, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,99, … 11. Petra Vlhová (SR) +2,64.

Konečné poradie v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári (po 12 pretekoch): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 980 bodov – víťazka malého glóbusu, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 705, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 681, 4. Petra Vlhová (SR) 679, Bernadette Schildová (Rak.) 463, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 351, … 42. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 22.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michelle GisinováMikaela ShiffrinováPetra VlhováVeronika Velez-ZuzulováWendy Holdenerová