Vlhová je silná a vie, čo robí, vraví Schildová a vyjadrila sa aj k možnému rekordu Shiffrinovej

Marlies Schildová
Marlies Schildová. Foto: archívne, SITA/AP.

FLACHAU 8. januára (WebNoviny.sk) – V marci to budú štyri roky, čo fenomenálna slalomárka Marlies Schildová ukončila bohatú a úspešnú kariéru.

Víťazka 35 slalomov vo Svetovom pohári dnes čaká tretie dieťa a na pohľad vyzerá ako šťastná žena. S manželom Benjaminom Raichom už niekoľko rokov tvoria zrejme najúspešnejší športový pár v Rakúsku.

„Žijem úplne iný život ako predtým. Ten stres pred pretekmi mi nechýba. Skôr to, že nemôžem byť celý deň na lyžiach. Tento šport stále milujem, ale som spokojná s tým, aké to je. Všetko má svoje pre aj proti,“ vravela v uvoľnenej nálade M. Schildová počas stretnutia so slovenskými novinármi vo Flachau.

Rekordérka v počte slalomových triumfov

Schildová bola ešte donedávna rekordérkou v počte slalomových triumfov v bojoch o krištáľové glóbusy. Američanka Mikaela Shiffrinová je však v najviac točivej disciplíne SP od štartu až do cieľa takmer neomylná. Nedávno v Semmeringu ju prekonala.a v Záhrebe pridala k svojmu menu aj 37. slalomový triumf.

„Shiffrinovej lyžovanie je krásne, ale aj rýchle. Boli sme si podobné v tom, že ona sa snaží ísť k bránkam po čo najkratšej trase. Robila som to aj ja, aby som šetrila čas. Netrávi v oblúkoch toľko času a dobre sa na to pozerá,“ odborne zhodnotila Shiffrinovej súčasnú suverenitu.

Shiffrinová v nedávnej minulosti neraz zopakovala, že Schildová zostane pre ňu najlepšia slalomárka napriek tomu, že ju už historicky predstihla. „Lichotí mi to, ale ja som už istý čas preč z tohto kolotoča a všetko sa tak rýchlo mení,“ zareagovala 37-ročná Rakúšanka.

Za súperky mala skvelé lyžiarky

Slovenskí fanúšikovia sú zvedaví aj na Schildovej názor na Petru Vlhovú, ktorá sa z veľkej skupiny svetových slalomárok zatiaľ najviac priblížila skvelej Mikaele a niekoľkokrát ju už aj zdolala.

„Je silná a vie, čo robí. Veľa trénuje a jej tím robí všetko preto, aby bola úspešná. Musí vytrvať v tom, čo nastolila a výsledky prídu,“ uviedla M. Schildová. Vlhová momentálne zažíva v slalome obdobie „druhých miest“.

Na jednej strane je to jasný dôkaz o etablovaní sa v absolútnej špičke, no na druhej aj stále neutíchajúca túžba po skalpe Shiffrinovej.

„Druhé miesta môžu byť pre Petru frustrujúce, ale ak si z nich vezme to pozitívne, potom jej to môže pomôcť Ja som mala za súperky skvelé lyžiarky Anju Pärsonovú a Janicu Kosteličovú. Tiež som často končila na druhom mieste na začiatku kariéry. Postupom času som aj mentálne zosilnela a druhé miesta premenila na víťazstvá. Keď tomu veríte, že nastane zmena, ona aj príde,“ prízvukuje M. Schildová.

Dlhé čakania Rakúska na slalomový triumf

Aj ona si uvedomuje, že v súčasnom ženskom slalome je až príliš veľký výkonnostný rozdiel medzi úzkou špičkou a ďalšími pretekárkami. Dominuje Shiffrinová, zdatne jej sekunduje Vlhová a občas sa pridajú Švajčiarka Holdenerová a Švédka Hansdotterová. Napríklad Rakúšanky čakajú na svoju víťazku v slalome od roku 2014.

„Počas mojej kariéry určite bolo viac dievčat, ktoré mohli pomýšľať na víťazstvo. Teraz ich je päť a keď počítam aj tie, ktoré útočia na pódium, je ich sedem, či osem. Ostatné sú pozadu. Môžeme vidieť, že za nimi je diera. Na druhej strane sú tam dievčatá, ktoré majú potenciál. Moje krajanky Liensbergerová či Gallhuberová, ktorá je teraz zranená, sú možno na podobnej úrovni. Potrebujú však čas. Momentálne robia ešte veľa chýb,“ zhodnotila M. Schildová.

V súvislosti so Shiffrinovou sa hovorí aj o prekonaní absolútneho historického rekordu Ingemara Stenmarka v počte triumfov v SP. Švédska legenda ich nazbierala 86, americká suverénka zatiaľ 52 (pred večernými pretekmi vo Flachau).

„Je stále veľmi mladá a keď ju nebudú prenasledovať zranenia, udrží si vysokú štandard, určite dosiahne rekord. Musí vám zostať aj motivácia, ale myslím si, že má okolo seba dobrý tím ľudí. Môžu ju rozptýliť, keď to potrebuje. Má možnosť trénovať kdekoľvek a kedykoľvek, to je veľmi dôležité na udržanie motivácie,“ pritakala k otázke o možnom rekorde Schildová.

Najväčšia motivácia pre rakúsku stálicu

A čo bola v kariére najväčšia motivácia pre rakúsku stálicu? „Pre mňa to bolo o predvedení dokonalej jazdy a myslím si, že to je aj motivácia pre Mikaelu. Keď zajazdíte tak, že to chcete vidieť znova v televízii, lebo sa vám to veľmi páčilo, potom je to naozaj dobré,“ odpovedala výstižne.

Schildová a Raich vychovávajú dvoch synov a tretie ich dieťa sa spýta na svet už v máji tohto roka. Mamičkovská téma ešte viac rozžiarila oči bývalej hviezde zasnežených svahov. „Materstvo všetko zmení, ale aj každé dieťa je iné. Staršie syn už lyžuje, mladší má len 1,5 roka, takže si ešte trochu počká, ešte si len užíva sneh,“ podotkla.

Počas kariéry bola jej rivalkou na lyžiach, ale aj kamarátkou mimo svahov, Slovenka Veronika Velez-Zuzulová. Teraz už sú obe šťastnými mamičkami. „S Veronikou sme si napísali, keď porodila. Verím, že si to tiež užíva, želám jej to,“ rozlúčila sa Marlies Schildová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marlies SchildováMarlies SchildováMikaela ShiffrinováPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová