Aktualizované: Skvelá Vlhová obsadila druhú priečku v slalome v Semmeringu, zdolala ju rivalka Shiffrinová

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované: 29. decembra 16:06

SEMMERING 29. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová v sobotňajšom slalome v rakúskom Semmeringu nezopakovala triumf z piatkového obrovského slalomu a po piaty raz v tejto sezóne skončila druhá v najtočivejšej disciplíne v programe Svetového pohára. Aj po piaty raz ju zdolala Američanka Mikaela Shiffrinová, tentoraz o 0,29 s.

Vlhovej v cieli namerali výsledný čas 1:43,28 min, čo stačilo na jej osemnáste pódiové umiestnenie v kariére. Na striebornú priečku sa postavila ôsmy raz. Druhá pritom bola už po prvom kole, kedy na priebežne vedúcu Shiffrinovú strácala 0,48 s. Na treťom mieste skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá na Američanku stratila 0,38 s, na Vlhovú iba 9 stotín sekundy.

Až osemnásť pódiových umiestnení

V 2. kole sobotňajšieho slalomu sa nepredstavili favoritky na popredné pozície Rakúšanka Bernadette Schildová a Nórka Nina Haverová-Lösethová, ktoré nedokončili úvodné kolo. Vlhová tak mala v nadväzujúcom kole o konkurenciu menej. Zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho sa v Semmeringu dostala na métu 18 pódiových umiestnení vo Svetovom pohári.

Aktuálny súčet Vlhovej je 5 víťazstiev, 8 druhých miest a 5 tretích miest. V sezóne 2018/2019 malo všetkých päť slalomových podujatí SP rovnaké poradie na prvých dvoch miestach, čo sa stalo vôbec prvý raz v histórii tohto športu. Shiffrinová vyhrala a Vlhová bola druhá vo fínskom Levi, americkom Killingtone, paralelnom podujatí vo švajčiarskom St. Moritzi, vo francúzskom Courcheveli a teraz aj v rakúskom Semmeringu.

„Nikto neočakával, že bude mať koncom decembra na svojom konte skvelých päť druhých meist v slalome. Pracujem na sebe tvrdo a môj tím robí všetko pre to, aby som stále bola tam, kde som. Netreba poľaviť, sme na dobrej ceste,“ zhodnotila Petra Vlhová.

Víťazka slalomu Američanka Mikaela Shiffrinová (v strede), druhé miesto obsadila slovenská reprezentantka Petra Vlhová (vľavo) a na tretej priečke sa umiestnila Švajčiarka Wendy Holdenerová (vpravo) v rámci Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, Semmering, Rakúsko, 29. december 2018. Foto: SITA/AP

„Dnešné preteky boli veľmi špeciálne po včerajšku. Celé dva dni boli neuveriteľné. Teším sa, že som opäť na pódiu. Mám za sebou asi najťažší slalom v kariére. Bolo to veľmi náročné, bol to boj. Prvé kolo som spravila nejaké chyby, ale v druhom som sa snažila ísť naplno. Riskovala som a brala to tak, nech sa stane, čo sa stane. V cieli som bola šťastná, keď som videla zelené čísla. Slovami sa nedá opísať, keď prídem do cieľa a viem, že som prvá a najhoršie skončím druhá,“ povedala Petra Vlhová pre slovenské médiá priamo v dejisku podujatia.

Petra Vlhová vstúpila do kolotoča SP na deň presne pred šiestimi rokmi – práve v rakúskom Semmeringu skončila 29. decembra 2012 v slalome jedenásta. „Spomenula som si na to v piatok, ale počas slalomu som na to vôbec nemyslela,“ poznamenala 23-ročná Liptáčka.

„S druhým miestom v slalome som spokojný, pretože Peťa má za sebou ťažké dva dni. Zažila niečo nové, včera sa do postele dostala okolo desiatej večer. Dnešný slalom bol taký normálny v tejto sezóne,“ zhodnotil po pretekoch Vlhovej tréner Livio Magoni.

Vôbec si neoddýchla a slalom bol ťažký

Vo Svetovom pohári je na čele čoraz suverénnejšia Shiffrinová s 1034 /celkovo/, resp. 500 bodmi /slalom/. Vlhová je naďalej druhá celkovo (568) aj v hodnotení slalomu (400). „Všetci sa tešíme z druhého miesta. Bolo veľmi ťažké obhájiť piatkový triumf. To víťazstvo v obrovskom slalome prinieslo neskutočné emócie a boli sme prakticky celý deň na nohách. ‚Iba‘ druhé miesto je pre nás perfektný výsledok,“ povedal po pretekoch brat a manažér tímu slovenskej lyžiarky Boris Vlha pre RTVS.

„Pre Peťu bol dnešný slalom veľmi ťažký. Nie po lyžiarskej stránke, ale po mentálnej. Včerajšie víťazstvo v obrovskom slalome totiž pre ňu bolo niečo, čo zažila prvýkrát v živote. Museli sme ísť na vyhodnotenie a žrebovanie čísel pre slalom. Vôbec si neoddýchla, z toho pohľadu som veľmi rád, že ten tlak zvládla. Z každej strany sú od nej očakávania v slalome. Po lyžiarskej stránke vieme, že má naviac,“ doplnil Vlha pre agentúru SITA.

Rekordérka Shiffrinová

Víťazná rodáčka z Colorada pridala do jagavej zbierky úspechov 51. triumf v bojoch o krištáľové glóbusy a 36. slalomový. Stala sa tým historickou rekordérkou, keď o jedno víťazstvo preskočila svoj veľký vzor – Rakúšanku Marlies Schildovú. Američanka v sobotu dosiahla pätnásty triumf v SP v kalendárnom roku 2018, čo sa v minulosti nepodarilo žiadnemu pretekárovi v alpskom lyžovaní.

Dvadsaťtriročná Liptáčka sa iba deň predtým v Semmeringu zaskvela suverénnym triumfom v obrovskom slalome, ktorý bol jej prvý v kariére v rámci najtechnickejšej disciplíny zjazdového lyžovania.

Zverenkyňa Livia Magoniho sa stala vôbec prvou slovenskou lyžiarkou v histórii, ktorá zvíťazila v obrovskom slalome v bojoch o krištáľové glóbusy a aktuálnym počtom triumfov vo Svetovom pohári (5) sa Vlhová vyrovnala svojej krajanke a kamarátke Veronike Velez-Zuzulovej.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

• Semmering (Rak.)

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:42,99 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,29 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,38, 4. Katharina Liensbergerová +0,75, 5. Katharina Truppeová (obidve Rak.) +1,58, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,81

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 15 z 38 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1034 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 568, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 396, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 394, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 5 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 500 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 400, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 255, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 199, 5. Frida Hansdotterová 171, 6. Anna Swennová-Larssonová (obidve Švéd.) 166

Prehľad pódiových umiestnení Petry Vlhovej v pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní:

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom