Vlhová prišla o možnosť vyhrať ďalšie preteky SP, pre hrubú chybu sa vzdialila aj šanci na zisk veľkého krištáľového glóbusu

Petra Vlhová, slalom, Aare
Slovenská reprezentantka Petra Vlhová. Foto: archívne, Pontus Lundahl/TT News Agency via AP.
  • aktualizované 13. marca o 15.11

Hrubá chyba hneď v úvode 1. kola sobotňajšieho slalomu Svetového pohára vo švédskom Aare pripravila Petru Vlhovú o možnosť vyhrať ďalšie preteky SP a znížila jej šancu na zisk veľkého krištáľového glóbusu.

Dvadsaťpäťročná Liptáčka takmer spadla, no napokon sa udržala na trati, v cieli však na líderku Mikaelu Shiffrinovú z USA stratila takmer tri sekundy.

Do druhého kola sa dostala

Keďže Slovenka mala veľkú stratu, postupne sa pred ňu dostávali aj pretekárky s nižším štartovými číslami. Jej prepad sa však zastavil a tesne sa dostala do druhého kola.

Napokon ju klasifikovali na 27. pozícii a v druhom kole šla ako štvrtá.

Petra Vlhová po piatkovom slalomovom triumfe v Aare mala šancu spečatiť obhajobu malého krištáľového glóbusu za túto disciplínu. Vzhľadom na okolnosti sa rozhodovať bude až počas nasledujúceho víkendu vo švajčiarskom Lenzerheide vo finále SP.

Obsadila 8. priečku

Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová obsadila 8. miesto v sobotňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare a udržala sa na čele hodnotenia disciplíny. Vzhľadom na okolnosti je to pre 25-ročnú Liptáčku výborný výsledok, keď v prvej jazde spravila hneď v úvode obrovskú chybu a takmer vypadla.

V druhom kole šla Vlhová ako štvrtá a napriek menším chybám dosiahla na ešte pomerne nezničenej trati výborný čas, na prvej priečke potom figurovala až do jazdy Nórky Kristiny Rissovej-Johanessenovej, po prvom kole siedmej pretekárky.

Za ôsmu priečku si Slovenka pripísala 32 bodov do hodnotenia slalomu aj celkového poradia SP. Vlhová v druhom kole predviedla najrýchlejšiu jazdu.

Poriadny risk

„V druhom kole som musela poriadne riskovať. Nemala som čo stratiť, preto som všetko stavila na jednu kartu. Chcela som zo seba vydať maximum. A potom som už mohla len čakať, ako to dopadne,“ povedal Vlhová po druhom kole podľa webu laola1.at.

Aj po sobote platí, že naposledy chýbala Vlhová v Top 10 slalomu SP ešte v novembri 2019 pri vypadnutí v 2. kole vo fínskom Levi.

Víťazkou Rakúšanka

Víťazkou sobotňajšieho slalomu sa napokon stala Rakúšanka Katharina Liensbergerová, druhá skončila so stratou narodeninová oslávenkyňa Shiffrinová so stratou 72 stotín sekundy a tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,65 s).

V hodnotení slalomu sa Liensbergerová, ktorá vyhrala svoje prvé preteky SP v kariére, posunula na druhú priečku a za Vlhovou zaostáva o 22 bodov. Tretia je priebežne Shiffrinová, ktorá na Slovenku stráca 37 bodov.

O držiteľke malého krištáľového glóbusu sa bude rozhodovať až počas nasledujúceho víkendu vo švajčiarskom Lenzerheide vo finále SP. Česká reprezentantka Martina Dubovská, ktorá pochádza z Liptovského Mikuláša, bola po 1. kole na 9. mieste a celkovo obsadila 12. pozíciu.

Upevnila post líderky

Zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho si v sobotu upevnila post líderky celkového hodnotenia SP, v boji o veľký krištáľový glóbus svoj náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou zvýšila zo 64 na 96 bodov.

Sezóna SP vyvrcholí počas nasledujúceho týždňa v Lenzerheide, kde sú na programe zjazd, super G, obrovský slalom aj slalom.

„Petra v druhom kole dala do jazdy veľa rizika. Sneh bol asi dosť mäkký a trochu jej tak chýbala ľahkosť. Možno ju to trochu brzdilo a stálo ešte lepší čas. Urobila však presne to, čo mala a posunula sa dosť dopredu. Katharina Liensbergerová si dnes absolútne zaslúžila víťazstvo, pretože Mikaele Shiffrinovej chýbala agresivita, akú ukázala Rakúšanka. Vo Svetovom pohári nie je nič rozhodnuté. Bude to ešte poriadne napínavé,“ povedala niekdajšia slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová v prenose RTVS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katharina LiensbergerováMartina DubovskáMikaela ShiffrinováPetra VlhováWendy Holdenerová